Pasivní domy z YTONGu: rychle, kvalitně, levně a natrvalo
Pasivní dům je vrcholné řešení domu s velmi nízkou (s)potřebou energie pro vytápění. Nyní je na trhu systém, který umožňuje jeho rychlou, přesnou a levnou výstavbu tradičním, těžkým jednovrstvým zděním, jehož korunou je těžká, vysoce teplo akumulující střecha s velmi účinnou ochranou před letním přehříváním interiéru. Také jeho životnost odpovídá typické životnosti těžkých staveb.
Popisovaný dům stojí v Heršpicích na Vyškovsku. Postaven je ze superizolačních tvárnic Ytong Theta, ale určitě stejně dobře by mohl být i z nového unikátního systému Ytong Lambda YQ. Oba, unikátní dům a stavební systém Ytong Lambda YQ, byly předmětem setkání zástupců společnosti Xella CZ s novináři odborných stavebních časopisů z České a Slovenské republiky. To proběhlo za účasti asi dvacítky novinářů ve dnech 18. až 19. února 2016 v Brně, Heršpicích a ve Svobodné spolkové republice Kraví hora a stejnojmenném hotelu v Bořeticích.
Co je pasivní dům?
1) Jeho celoroční spotřeba energie na vytápění je do 15 kWh na jeden m2 vytápěné plochy. Dům o podlahové ploše 100 m2 ročně protopí do 1500 kWh. Návrh počítá s tím, že dům vytápějí elektrické spotřebiče, technická zařízení a osoby.2) Léto dům opomíjí s tím, že průměrné denní teploty jen vzácně překročí 27 °C, což řeší silná tepelná izolace domu.
3) Koncept nejen pasivní výstavby přehlíží sluneční záření, které v létě za jasného dne dopadá na dům v množství až 1,5 MWh/den. Tuto lavinu na úrovni celoroční spotřeby tepla pasivního domu řeší sluneční ochrana (světlá fasáda a střecha, venkovní stínění, trávník, listnatá zeleň v okolí...).
Stavební systém Ytong
Jde o kompletní stavební systém, který kromě obvodového a vnitřního zdiva zahrnuje materiálovou základnu pro strop nebo těžkou termoizolační střechu, plochou i šikmou. Systém je jednoduchý, bezpečný, účinný a velmi trvanlivý. Kromě jednoduché pojistné hydroizolace pod větranou krytinou šikmé střechy neobsahuje žádné kritické funkční fólie, především parotěsy, na jejichž těsnosti a celistvosti, zejména ve spojích nebo napojeních k nosným prvkům, závisí u jiných stavebních systémů celý výsledek, tj. životnost a tepelněizolační účinnost stavby.
Novinka Lambda YQ
Pozoruhodnou inovací v rámci celého systému Ytong je nová termoizolační tvárnice Lambda YQ s objemovou hmotností 300 kg/m3, jejíž tepelněizolační účinnost je na úrovni dřívější tvárnice Ytong Theta, λ = 0,077 W/(m.K), při zachování mechanické pevnosti na úrovni dřívější Ytong Lambda, tzn. ve třídě P2, což odpovídá pevnosti min. 2 MPa. Tvárnice Lambda YQ je vhodná k jednovrstvému zdění bez dodatečné tepelné izolace.
Tvárnice Lambda YQ je tak už dnes produktem, který splní tepelně technické požadavky po roce 2020 a zajistí tak trvalou hodnotu nemovitosti. Samozřejmostí zůstává zachování i ostatních výhodných vlastností materiálu Ytong.
Systémové doplňky Ytong Lambda YQ
- Zakládací tepelně izolující malta Ytong (Malta speciálně vyvinutá pro zdivo Ytong, která omezuje tepelné mosty, snižuje tepelné ztráty a snadno a rychle se zpracovává).
- Zimní malta Ytong (Použitelná při teplotě 0 až 10 °C, nízká spotřeba, pevnost 10 MPa, omezená doba zpracovatelnosti).
- Lehčená omítka Ytong (Zvyšuje tepelněizolační vlastnosti stěn, napomáhá odstraňovat vlhkost ze stavby, snižuje riziko vzniku plísní na povrchu stěn a uvnitř konstrukce, zrychluje finální úpravy stěn, difuzně otevřená, 5× lepší tepelná izolace, min. tloušťka 5 mm).
- Výztužná tkanina Ytong (Nezbytná součást vnějších omítek a zateplovacích systémů Ytong, která chrání izolace i omítky před mechanickým poškozením. Má perfektní povrch bez trhlin pro dlouhou životnost systému. Povrch je bez prasklin i v kritických místech – rohy oken, spoje dvou materiálů).
- Sloupová tvárnice (Rychlé a jednoduché pilíře bez bednění, instalační průduchy bez sekání, kompatibilní s tvárnicemi Ytong. Zvýšení únosnosti stěn v ostění, provádění skrytých železobetonových pilířů, instalačních šachet, přenos sil z krovu).
- Systémový komín Ytong EKO (Podle DN 160 a 180 – kolmý sopouch a DN 200 – šikmý sopouch. Třísložkový komínový systém s keramickou vložkou, tepelnou izolací a pórobetonovým pláštěm. Komín je určen pro výstavbu suchých komínů bez trvalé kondenzace a s přirozeným tahem spalin. Je vhodný pro všechny druhy paliv).
- Stropy Ytong Ekonom.
- Střecha – Ytong Komfort (Zabraňuje přehřívání půdního prostoru, konstrukce do sklonu 40°, zvýšená ochrana před hlukem, maximální variabilita dispozice, ideální řešení pro nízkoenergetické a pasivní domy).
- Ytong schodiště.
- Obvodové nosné zdivo: Ytong Theta 1,8 – 300 v tloušťce 0,500 m bez zateplení.
- Vnitřní nosné zdivo: Ytong P2 – 500 v tl. 250 mm.
- Střecha: střešní systém Ytong Komfort tl. 0,20 m, zateplený grafitovou EPS deskou tl. 300 mm., krytina tvrdá, betonová – Tegalit černé barvy.
- Omítky vnitřní: sádrové tenkovrstvé.
- Výplně otvorů: hliníko-dřevěné s trojitým zasklením.
- Spotřeba energie na vytápění: 12 kW/m2/rok.
Stavte s YQ – snadná výstavba
Do stavění se systémem Ytong se může po krátkém zapracování pustit i laik, aniž by absolvoval řemeslný výcvik, systematické stavařské vzdělání nebo kurz. Výstavbu hrubé fáze popisovaného domu svěřil stavitel do rukou dvěma šikovným řemeslníkům. Oba byli pečliví, přesní a pracovití. Rychle porozuměli základním principům výstavby s tímto systémem a pod odborným dohledem zvládli práci na výbornou. Dokládá to i doprovodná obrazová dokumentace.
Lambda YQ – rekapitulace
Ytong Lambda YQ tloušťky 375 mm
- U = 0,22 W/(m2K) < UN = 0,38 W/(m2K) vyhoví normě
- závěr: vhodná pro nízkoenergetické domy.
Ytong Lambda YQ tloušťky 450 mm
- U = 0,18 W/(m2K) < UNED = 0,25 W/(m2K) vyhoví normě pro NED
- závěr: vhodná pro nízkoenergetické domy.
Ytong Lambda YQ tloušťky 500 mm
- U = 0,16 W/(m2K) < UN= 0,38 W/(m2K) vyhoví normě
- U = 0,16 W/(m2K) < UPD = 0,24 W/(m2K) vyhoví normě pro NED
- U = 0,16 W/(m2K) < UPD = 0,17 W/(m2K) vyhoví normě pro PD
- závěr: vhodná pro pasivní domy.
Těžká střecha akumulující teplo a její význam
V době, kdy se soustřeďuje úsilí na vysokou tepelnou izolaci, vyžaduje mnoho investorů i vysoký pobytový komfort. Ten ostatně bývá uváděn jako doprovodný efekt dobře zateplených domů. Jenže když letní slunce ohřeje střešní krytinu nebo fasádu na 60, 70 °C i více, anebo když je střecha či fasáda vystavena chladné zimní noční obloze s radiační teplotou pod –60 °C, chovají se i pasivní domy jinak, než říká výpočet. Ukazuje to např. článek [1] z prosince 2015 tohoto časopisu.
Pod sluncem rozpálenou střechou a vzhledem k výpočtově vztažné teplotě venkovního vzduchu může vyšplhat součinitel prostupu tepla z hodnoty U = 0,07 W/(m2K) až na U = 0,971 W/(m2K). Protože je denním a nočním radiačním extrémům nejvíce vystavena střecha, je právě podkroví místem, kde bývá pobyt nejméně příjemný a odkud proniká horko či chlad do celého domu.
Vysoká teplotní stabilita
Teplo z rozpálené střešní krytiny, které vždy, byť v malé míře, prochází střešní tepelnou izolací, nevstoupí přímo do místnosti, ale nejdříve ho pohltí konstrukce vnitřní těžké střechy: pórobeton, ocelová výztuž a betonová zálivka. Týká se to i pasivního domu v Heršpicích.
Při plošné hmotnosti střechy 229 kg/m2 (bez krytiny), součiniteli U = 0,11 W/(m2K) a sluncem rozpálené střešní krytině 60 °C vstoupí každou hodinu do 1 m2 těžké střechy tepelná energie o velikosti 15 840 kJ. Díky velké tepelné kapacitě střechy Ytong Komfort stoupne za tuto hodinu její teplota nejvýše o 0,08 °C. Toto číslo je v reálu sníženo tím, že těžká střecha ještě ohřívá místnost, čímž se sama ohřívá pomaleji. Za 10 hodin se tato akumulační střecha ohřeje nejvíce o necelých 0,8 °C a v noci může již chladnout, zejména při účinném nočním větrání.
Stabilizace vnitřní teploty, která je u dobře izolovaných těžkých pasivních domů nejvýraznější, vede mnohé odborníky k doporučení, že není vhodné kombinovat těžkou stavbu s lehkou. Jinými slovy, že plnou výhodou těžké stavby – vysokou teplotní stabilitu – získáme až s realizací těžké střechy. Xella CZ, s.r.o. nabízí popisované řešení těžké střechy, které je mimo jiné i velmi bezpečné, protože nevyžaduje již zmíněný kritický fóliový vnitřní parotěsný uzávěr.
Těsnost stavby
Obrovskou výhodou systému pórobetonových staveb z materiálů Ytong je jejich vysoká přirozená těsnost, podpořená vnitřními sádrovými omítkami, které jsou navrženy i pro pasivní dům v Heršpicích. Tak jako difúzní toky vodní páry, ani vzduchotěsnost zde nezávisí na fóliích s nejistou trvanlivostí a rizikovými faktory ve spojích a napojeních na nosné prvky. Investor má jistotu kvalitní těsnosti stavby po celou dobu její životnosti.
Sádrové omítky a příjemná vlhkost
V jednom m3 sádrové omítky s ustálenou vlhkostí se vyskytuje cca 200 l téměř volné vody [2], která je jen slabými vodíkovými můstky vázána k mikrostruktuře sádrovce v omítce. Energie potřebná k odpaření molekuly vody ze sádrové omítky je přibližně stejná, jako při jejím odpaření z vodní hladiny. Povrch suché sádrové omítky se proto do jisté míry chová tak, jako povrch vodní hladiny, z níž se v případě suchého vzduchu odpařuje voda a zvlhčuje ho. Nebo naopak, v případě vlhkého vzduchu se může prostorová vlhkost vázat do sádry, aniž by se to projevilo jejím vlhnutím. To je i důvod, proč mohou sádrové omítky relativně dlouho stabilizovat vnitřní prostorovou vlhkost. Ta by měla být 40 až 60 % rel. vlhkosti.
Závěr
Ytong je špičkový stavební sytém těžkého zdění včetně stropů a střech, otevírající nové možnosti v pasivní výstavbě, jak ukazuje dům v Heršpicích. Prostorově tuhá stavba s velkou tepelněakumulační účinností nabízí i vynikající tepelný a akustický komfort. Systém Ytong se dobře uplatní i tehdy, kdy pozemek není pro pasivní dům vhodný nebo kdy je cíl jiný. Může to být nízkoenergetický, nulový, ale také bezemisivní dům s vlastní soběstačnou energetikou z obnovitelných zdrojů a bez přípojek inženýrských sítí.
Literatura a zdroje:
[1] Hejhálek, Jiří: Součinitel prostupu tepla. Veličina bez nápadu. Stavebnictví a interiér 12/2015, str. 32, www.stavebnictvi3000.cz
[2] Sádrové materiály a jejich fyzikální vlastnosti, www.stavebnictvi3000.cz
Téma: Domy s téměř nulovou spotřebou energie
Přečtěte si také
- Profesionální strop i svépomocí? Ano, stropy a střechy Ytong!
- Statika staveb z porobetonových zdicích materiálů. Minimum pro laiky
- Venkovní a vnitřní omítky YTONG
- Pórobeton. Vlastnosti, využití a jak se vyrábí
- Pórobeton ve skeletových stavbách
- Konstrukční řešení zdiva z pórobetonu Ytong
- Příčiny trvalé obliby systému YTONG
- Malty, omítky a nástroje YTONG