Platforma: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj potenciál
Praha 24. března (ČTK) - Novela stavebního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna, podle oborových komor a svazů nenaplnila svůj potenciál, a to především v integraci rozhodování, vymahatelnosti lhůt či v územním plánování. Částečné zlepšení a zrychlení procesu povolování staveb ale přinese. V tiskové zprávě to uvedli zástupci Platformy pro zdravý stavební zákon, která sdružuje komory a svazy.
Novela podle platformy v mnoha ohledech neodpovídá programovému prohlášení vlády, ani skutečným potřebám české ekonomiky. "Je ale dobře, že se původní návrh ministerstva pro místní rozvoj podařilo změnit a dosáhnout podoby, která i přes její současnou nedokonalost přinese některé pozitivní změny v podobě zrychlení povolovacího procesu," shodli se zástupci Platformy pro zdravý stavební zákon. V platformě jsou Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora architektů, Asociace developerů ČR, uskupení měst CityDeal a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.
Sněmovnou schválená novela především ruší minulou vládou Andreje Babiše plánovaný vznik Nejvyššího stavebního úřadu a zachovává 694 nynějších stavebních úřadů v obcích s možností tento počet snížit podle stavební aktivity. Platforma to kritizuje s tím, že opuštěním principu integrace řízení pod státní správu a zavedení nedůsledné procesní integrace znamená nemožnost dodržení pravidla jednoho razítka, které politici slibovali.
"Bohužel došlo k tomu, co lze v boji o razítka v České republice očekávat vždy, vzdát se jich nechce nikdo, a nakonec se ve snaze je redukovat objeví nová," řekl Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Ředitelka strategie developerské společnosti UDI Group Marcela Fialková uvedla, že vrácení rozhodování o povolovacím procesu ze státního úřadu na obce není systematicky správné. "Protože obce získají v povolovacím procesu vyšší postavení než stavebník. Zvlášť na malých obcích to může být zneužitelné," upozornila Fialková.
Povolování staveb má zjednodušit jednotné stanovisko, projedná ho Sněmovna
Praha 13. prosince (ČTK) - Zrychlit a zjednodušit povolování staveb z hlediska ochrany životního prostředí má nový institut takzvaného Jednotného environmentálního stanoviska (JES…
Předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) Robert Špalek pro ČTK řekl, že komora vítá, že se zabránilo rozpadu systému povolovacího řízení v gesci stavebních úřadů. "Menší radost máme z toho, že si Praha, Brno a Ostrava prosadily vlastní stavebně-technické předpisy, což je z pohledu projektantů i samotných stavebníků pravým opakem zpřehlednění, větší předvídatelnosti, a tudíž i zrychlení celého procesu povolování staveb," řekl Špalek. Dodal, že zásadní pro zrychlení povolování bude digitalizace.
Zástupci Platformy uvedli, že odmítnutí některých změn, mimo jiné v oblasti územního plánování, přináší předpoklad budoucí další novelizace zákona. "Chybou je také vytvoření dalšího razítka v podobě Jednotného environmentálního stanoviska (JES)," míní zástupci svazů a komor.
Téma: Normy, zákony
Současnému návrhu platforma vytýká nedotažení úpravy integrace rozhodování o povolování staveb. "Namísto hledání cest, jak tento podobný princip zavést, se hledaly důvody, proč to nejde," popsal zkušenosti z jednání Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů.
Platforma i ČKAIT se shodují, že o skutečném dopadu nového stavebního zákona na stavební praxi rozhodnou jeho prováděcí vyhlášky, což může být stejně významné jako novela.