Povolování staveb v Čechách
Všichni jistě dobře ví, že před realizací každé stavby je nutné vyřídit nepříjemné záležitosti pojící se s běháním po úřadech. Jedná se o povolení stavby. Pokud se chytáte na stavbu rodinného domu a netušíte, co vše takové povolení zahrnuje a obnáší, následující článek vám tuto problematiku přiblíží. Architekt Jan Tesař v rámci seriálu Stavíme s architektem stručně vysvětluje, co je třeba vyřídit.
V Čechách se povolují stavby dvoufázově. Nejprve potřebujete územní rozhodnutí nebo územní souhlas. Ve druhé fázi byste měli obdržet stavební povolení nebo souhlas se stavbou. Rodinný dům je ale tak malá stavba, že zákon umožňuje obě řízení sloučit. Potom se žádá o tzv. společné rozhodnutí nebo společný souhlas.
Pro přípravu projektu a navrhování to ovšem vůbec nic neznamená. Obě dvě varianty vyžadují stejný projekt. Rozdíl je v tom, že pokud zažádáte o souhlas, což je mnohem rychlejší, protože na stavebním úřadě se dají zkrátit různě procesní lhůty, potřebujete k tomu předem podepsaný souhlas všech sousedů, a to ideálně na tzv. koordinační situaci ve vašem projektu. Dále se vám také musí podařit získat všechna vyjádření a stanoviska tak, aby tam nebyly stanoveny žádné podmínky. Ve druhém případě vám stavební úřad překlopí toto řízení do tzv. povolení stavby. Povolovací proces se tímto na stavebním úřadě trochu natáhne.
Dům ve Všenorech získal přízvisko Věž. Ateliéru Stempel & Tesař architekti se totiž podařilo úspěšně vystihnout požadavky investora, který apeloval na minimalizaci zastavěné…Dům "Věž". Čisté geometrické linie v kontrastu s pozůstatkem původní vily
Důležité je nezapomenout na vodoprávní řízení, pokud je součástí domu stavba, která toto vyžaduje. Například čistírna odpadních vod. Dobré je předjednávat si toto odděleně a v předstihu, protože jinak se celý proces opět prodlouží.
Jak dlouho se stavba povoluje?
Česká republika je ve světě v rychlosti povolování staveb asi na 160. příčce. Pro rodinný dům to znamená čtyři až pět měsíců v optimistickém případě. Může se ale stát, že máte smůlu a začnou se odvolávat různá sdružení či sousedi. Pak se stane, že se celý proces protáhne i o několik let. Od ledna tohoto roku začala však platit tzv. novela správního řádu. Ta stanovuje, že vyjádření a stanoviska, která potřebujete pro povolení domu (v Praze jich bývá až na pět desítek, ve zbytku republiky kolem jedné desítky) mají zkrácené lhůty. Tedy pokud se dotčený orgán státní správy, čímž může být například souhlas s územním plánem, nevyjádří do třiceti dnů (ve výjimečných případech do šedesáti), platí tzv. souhlas s fikcí. Takže vám postačí potvrzení, že jste o dané stanovisko či vyjádření požádali.
Jak na to?
Pokud máte pevné nervy, jste odvážní, můžete si stavební povolení vyřídit sami. K tomu je nejlepší zřídit si datovou schránku. Přes tuto schránku je možné digitálně poslat projekt a nemusíte tedy chodit na poštu vyzvedávat jednotlivá stanoviska. Tím se samozřejmě celý proces zrychlí. V opačném případě (pokud na to nemáte čas a nervy) je možné si službu objednat buď u vašeho architekta, anebo se obrátit přímo na stavební úřad, kde budete stavbu povolovat. Tam vám zpravidla někoho doporučí, kdo to v místě tzv. dělá. Této činnosti se říká inženýring. Zabývají se jím poměrně často aktivní senioři, kteří dříve pracovali například jako referenti přímo na daném stavebním úřadě. Je to nejrychlejší a nejlepší cesta ke stavebnímu povolení.
Stavíme s architektem: Projekt rodinného domu
V následující části řady cyklu Stavíme s architektem tentokrát architekt Jan Tesař popisuje, z jakých fází se skládá Projekt rodinného domu a co obsahuje. Vysvětluje také, jaké…
Příklad z praxe
Někdy to je opravdu těžké. Jan Tesař uvádí jako příklad rodinný dům ve Všenorech. Zde se majitelé rozhodli, že chtějí plochou střechu. Územní plán však stanovoval střechu šikmou. Pro získaní povolení a vyřízení hypotéky bylo třeba vyprojektovat dům se šikmou střechou, jenž dostal velmi rychle povolení. Majitelé však toužili po rodinném domě s rovnou střechou. Proběhla tedy dohoda s architekty o úpravě projektu. Připravil se projekt s plochou střechou a zažádalo se tzv. o změnu stavby při dokončení. Obec, která územní plán nechávala zpracovávat, se samozřejmě odvolala, aby ochránila charakter obce. Nicméně odvolací krajský stavební úřad dal za pravdu majitelům domu, že tento detail do územního plánu nepatří. Majitelé tak neztratili drahocenné měsíce, protože v průběhu povolování této změny mohly dál plynule pokračovat veškeré stavební práce.