Oblíbené podlahové vytápění si dobře rozumí s keramickými dlaždicemi

Princip vytápění obytných místností podlahou se objevil ve stavební praxi už v první polovině 20. století. Četné výhody, které skýtá, vysvětlují jeho stále stoupající oblibu. Patří mezi ně především rovnoměrnost rozdělení tepla v místnosti, takřka nulový pohyb prachu, zvětšení obytné plochy a estetický přínos daný absencí radiátorů či jiných topných zařízení. V nedávných letech se tento princip vytápění sálavou plochou rozšířil i o vyhřívání stěn a stropů.

Zdrojem tepla obvykle užívaným v našich krajích bývá buď teplá voda pocházející z běžných, nejlépe plynových kotlů tzv. etážového, ústředního nebo dálkového vytápění, o teplotě do 55 °C vedená v podlaze ocelovými, plastovými nebo měděnými trubkami. Jiným zdrojem může být elektrická energie proměňující se v teplo v topných fóliích, kabelech, případně i kobercích. Tepelné rovnováhy v místnosti se dosahuje vhodným uspořádáním trub či kabelů v podlaze. Například v prostoru okolo okna, kde bývá tradičně nejchladněji, jsou vedeny v hustších smyčkách než ve zbytku plochy.
Nejpoužívanějším řešením podlahového vytápění je přibližně následující sled vrstev od nejnižší po nejvyšší: 1. Tepelná izolace o výšce 40 – 60 mm; 2. polyetylenová fólie, 3. ocelová síť 75 – 150 × 75 – 150 mm, kalibrovaný drát o průměru 4 mm; 4. Trubkový rozvod, průměr trubek 16/2 – 20/2 mm; 5. Betonová směs s plastifikátorem tloušťky 20 – 65 mm; 6. Flexibilní lepidlo; 7. Povrchová vrstva – nejčastěji keramická dlažba.
Elektrické podlahové vytápění vyžaduje nižší výšku vrstev, v nichž je uložen odporový kabel nebo fólie.
Budování podlahového vytápění je velice náročné na kvalitu betonáže – především na dokonalé zhutnění a zaplnění dutin, na zabránění vzniku trhlin. Doba zrání se pohybuje mezi 30 až 40 dny. Kratší dobu zrání vykazují anhydritové (sádrové) samonivelační potěry, které jsou stále častěji realizovány (v sousedním Německu již tvoří podle některých zdrojů přes 60 % všech podlah). Anhydritové potěry mají v případě podlahového vytápění další výhody: je to větší tepelná vodivost sádrového potěru a dokonalá přilnavost k otopné síti - sádra se vytvrzováním nesmršťuje a mezi otopnými trubkami a potěrem nevznikají izolující mezery. Příklad takového potěru je Calosap 090 od firmy Calofrig Borovany. Podobně náročná na kvalitu je také volba a především provedení horní podlahové vrstvy. Dilatační spáry musí být navrženy tak, aby dokázaly vyrovnávat změny v důsledku měnících se teplot.
Nejčastější a také nejosvědčenější krytinou vytápěných podlah je keramická dlažba, která optimálně přenáší teplo do prostoru plošným sáláním. Seznámíme vás s řadami dlaždic firmy LASSELSBERGER, s.r.o., které jsou pro tento účel zvláště vhodné a zároveň cenově přijatelné.

Vega
Pod tímto označením se skrývají keramické glazované dlaždice o rozměrech 20×20, 30×30 nebo 40×40 centimetrů. Charakterizuje je světlý hutný střep, nízká nasákavost, mrazuvzdornost a široká škála dekorů pro užití jak v interiéru, tak v exteriéru. Povrch dlaždic je buď standardní glazovaný nebo reliéfní glazovaný. Podle stupně odolnosti proti opotřebení povrchu a podle výtvarného řešení vzorů se dělí do osmi programů – Interier, Rustik, Karibik, Pieniny, Mozaika, Gargano, Kréta a Baleary.
Srovnáme-li technické parametry dlaždic série Vega s hodnotami požadovanými normou, vidíme, že tyto jsou vždy splněny, ve většině položek (včetně odolnosti proti změnám teploty nebo koeficientu délkové teplotní roztažnosti) dokonce s velkou rezervou. Obecně lze říci, že všechny výrobky této firmy, včetně dalších níže zmíněných, snesou díky nejmodernější výrobní technologii srovnání se světovou špičkou, přičemž jejich cena na našem trhu je daleko příznivější než u podobného zboží z dovozu.

Kentaur
Výrobky této řady jsou popsány jako vysoce slinuté keramické dlaždice. Jejich povrch je reliéfní glazovaný. Dodávají se v základním formátu 30×30 cm, některé druhy také v rozměru 30×50 cm a v modulových formátech 15×15 a 15×30 cm. Podle designu se dělí do 11 programů – Travertin, Stone, Antik, Renesance, Provence, Andalusia, Apeniny, Palazzo, Lago, Wood a Pegmatit. Vyznačují se řadou nových kvalit: Vysoce slinutým glazovaným střepem se škálou reliéfů využívajících lesklých i matných glazur. Originální design je inspirován přírodními stavebními materiály a historickými vzory a vyznačuje se i zajímavými užitnými vlastnostmi – mrazuvzdorností, otěruvzdorností, pevností v tlaku i ohybu, odolností proti chemikáliím a vlivům počasí. To vše předurčuje tyto dlaždice nejen k použití nad podlahovým vytápěním, ale pro nejrůznější dlažby a obklady v interiéru i exteriéru staveb všeho druhu. Příkladem může být například i zajímavá aplikace v areálu známého zámku Štiřín u Prahy.
Srovnání parametrů dlaždic Kentaur s po-žadavky normy vyznívá ještě lichotivěji než u série Vega. Zcela právem můžeme tuto sérii považovat za jeden z vrcholných výrobků, který firma LASSELSBERGER nabízí.

HOB
Tato tři písmena vás budou určitě zajímat, budete-li uvažovat o podlahovém vytápění a obkladech v koupelně nebo v kuchyni. Označují produkci dalšího závodu firmy LASSELSBERGER, společnosti Keramika Horní Bříza. Její katalog nabízí více než 150 druhů glazovaných obkládaček od jednobarevných až po bohatě zdobené a samozřejmě také 53 druhů dlaždic barevně sladěných s obkládačkami ve formátech 20×20 a 33×33 centimetrů vhodných pro naše účely. Vedle glazovaných obkladů a dlaždic vyrábějí v Horní Bříze i zajímavé a žádané univerzální režné keramické materiály PrimaCotto. I tato výroba disponuje nejmodernější výrobní technikou, a tak i zde porovnávání katalogových technických parametrů s požadavky normy dopadá stejně optimisticky jako u výše prezentované produkce z Chlumčan.
Spojíte-li moderní metodu vytápění podlahou s nejmodernějšími materiály, které jsme vám nabídli, učinili jste správnou volbu. Padesátiletou garanci, kterou nabízejí nejlepší firmy, které takové vytápění budují, dlaždice značek BohemiaGres a Keramika HOB určitě nezkrátí.

Autor: Jaroslav Kříženecký
Foto: Archiv firmy