Populární a žádaná Infotherma
Tradiční, již 19. ročník čtyřdenní mezinárodní výstavy Infotherma, pořádala opět v lednovém termínu agentura Inforpres z Frýdku-Místku na ostravském výstavišti Černá louka. Tato výstava je od prvého ročníku zaměřena na vytápění, úspory energií a využívání obnovitelných zdrojů v malých a středních objektech. Celková dosavadní návštěvnost přes půl milionu návštěvníků a letošních 369 domácích a zahraničních vystavovatelů svědčí o její popularitě a prospěšnosti, i o tom, že je největší takto specializovanou výstavou v České republice a na Slovensku.
Tato akce každoročně reaguje na příslušné novinky a soustavný velký nárůst cen ušlechtilých paliv představením možných forem úspor energií tak, aby byl zachován moderní způsob vytápění. To dokládá polovina všech vystavených kotlů spalující odpovídající tuhá paliva, šetrná k životnímu prostředí. Firmy ve svých expozicích ukázaly také další otopné systémy. Nejvíce kotlů a tepelných čerpadel na jednom místě vhodně doplnily komíny na odtah spalin, nejrůznější izolační materiály, zateplovací systémy, moderní okna a rekonstrukce objektů, dále 38 odborných přednášek a vyčerpávající informace v poradenském středisku. Stručně řečeno: Infotherma poradila jak, čím a za kolik topit.
Ředitel pořádající agentury Ing. Libor Kostelný potvrdil, že mezi návštěvníky je stále největší zájem o novinky otopných systémů, přičemž se v čele umisťovaly kotle Dakon, Viadrus a Atmos. Roste obliba kotlů na tuhá paliva, též různých typů krbů, krbových vložek, kachlových kamen a jejich modifikací. Nosným tématem letošní Infothermy jsou tzv. kotlíkové dotace týkající se pouze Severomoravského kraje. Jde o výměnu zastaralých uhelných kotlů za automatické, šetrnější k životnímu prostředí. V první fázi je připraveno 20 milionů korun, obyvatelé kraje podávají žádosti až o 60tisícovou dotaci od 1. února. Ministerstvo životního prostředí by chtělo v dotacích ještě letos pokračovat dalšími 20 miliony korun.
Na závěr si z letošní nomenklatury 70 celků připomeňme plejádu krbových kamen společnosti HAAS + SOHN Rukov z Rumburku, přehled ekopaliv – briket, pelet, palivového dříví a dřevěného uhlí ostravské prodejny BIOMAC, univerzální automatický kotel na uhlí a pelety CosmoTHERM firmy Benekov, volně stojící elektrické krby a krbové vložky slovenské firmy Aquastop-Interclima z Chynoran, stavební izolační pásy a reflexní fólie výrobce Haasová-Menhart RTI z Klatov a v neposlední řadě např. průmyslový kotel Verner Golem a novinku kotel na kusové dřevo Verner V210 Extra od společnosti Verner z Červeného Kostelce. Jistě ne každý ví, že v automatickém kotli na biomasu Verner A251 je možné spalovat i čisté pecky ze švestek. Malá pěstitelská pálenice na jižní Moravě vyprodukuje za sezónu asi osm tun pecek, které stačí k vytápění dvou rodinných domů.
Více údajů o vystavovatelích, výrobcích a systémech ve Výstavním katalogu Infothermy 2012.