Postavit příčku z Ytongu rychle a bez potíží dokážete i sami!
Příčky z pórobetonu Ytong a vápenopískových tvárnic Silka jsou ideálním materiálem pro členění vnitřních prostor domu. Skvěle se dají kombinovat, společnost Xella jako jejich výrobce má navíc v sortimentu i prefabrikované oblé příčky Ytong. Dobře se s nimi pracuje, což ocení jak stavebníci preferující stavbu nebo rekonstrukci svépomocí, tak i stavební firmy realizující větší a výrazně náročnější objekty.
Společnost Xella ke kvalitním a ověřeným výrobkům přidává i rozsáhlou nabídku služeb před i v průběhu stavby. V případě, že stavebník si není jistý správným stavebním postupem, může využít rozsáhlý katalog videí na YouTube kanálu Ytong, kde se dozví, jak při zdění příčky z Ytongu a Silky postupovat, čemu se vyhnout a na co se naopak soustředit.
Příčkovky Ytong jsou lehké a snadno se s nimi zdí velmi přesné stěny
Předtím, než se zaměříme na potřebné nástroje, připomeňme si hlavní charakteristiky příček z pórobetonu Ytong. Každý, kdo měl příležitost pracovat s příčkovkami Ytong Klasik, potvrdí rychlost, přesnost a jednoduchost, které při zdění s těmito příčkovkami zažil. Významnou výhodou je také samotný materiál – příčky z Ytongu mají stejné vlastnosti ve všech směrech, a navíc jsou vyrobeny z přírodních surovin, které přispívají k vytvoření příjemného a zdravého klimatu v domě. Snadná řezatelnost a možnost úprav jsou další výhody Ytongu. S běžnými nástroji můžete rychle a snadno přizpůsobit jednotlivé příčkovky, přičemž není potřeba speciálních rozměrových variant. A propos nářadí: příčkovka Ytong se nejlépe řeže s ruční pilou na pórobeton. Po skončení práce jistě oceníte minimum odpadu při řezání – kromě času ušetříte finance za likvidaci odpadu.
Instalace nosných překladů Ytong je snadná a rychlá
Nosný překlad slouží k překlenutí otvorů v nosných a nenosných stěnách. Vhodnost jeho použití se vždy musí posoudit z hlediska statiky. Každopádně platí, že nosný překlad by měl…
Na co si dát pozor při zdění příčky z Ytongu
Při začátku zdění příček je důležité dbát na jejich svislost. Pomocí vodováhy a tužky označte na nosné stěně obě hrany příčky. Pro správné uchycení příčky vám budou nápomocné nerezové spojky zdiva.
Tyto spojky můžete vtlačit do nanášené malty ložné spáry nosného zdiva a umístit tak, aby polovina spojky vyčnívala, nebo je dodatečně připevnit do zdiva pomocí hřebíků s protikorozní úpravou. Opět se ujistěte, že polovina spojky vyčnívá ze zdiva. Kromě svislosti je také důležité správné založení první řady příčkovky. Zde vám k vyrovnání případných nerovností pomohou vodováha a gumová palička.
Při samotném zdění nanášejte zdicí maltu po celé šířce příčkovky. Nezapomeňte také na dilatační mezery – mezi nosnou stěnou a příčkou by měla být tato mezera minimálně 10 mm široká. Stejně tak by měl být vytvořen pružný styk mezi horní řadou příček a stropem, kde by šířka mezery měla být minimálně 20 mm. Pro výplně můžete použít minerální vlnu nebo montážní pěnu.