Pravda a mýty o plechových střechách
Vybrat střešní krytinu, která by se dokonale hodila právě pro váš dům, je dnes snadné jen zdánlivě. Nabídka různých materiálů je totiž velmi široká a pro laika není jednoduché se v ní vyznat. K populárním materiálům na střechu přitom patří také plech. Kolébkou profilovaných střešních krytin z tohoto materiálu je Švédsko, odkud se jejich popularita rozšířila do celého světa.
Právě o jeho využití však koluje řada mýtů. Přitom plech špičkové kvality – ať už v podobě tradičních střešních krytin profilovaných do tvaru skládaných tašek nebo ve formě souvislých pásů jako drážkovaná (falcovaná) střešní krytina – vám na střeše může sloužit bez problémů dlouhá desetiletí, aniž by potřeboval větší údržbu. Na nejčastější otázky spojené s plechem na střechách poskytli odpovědi odborníci.
Kvalita na prvním místě
Každý materiál má své výhody. Pavel Kovanic ze společnosti Lindab dodává: „Při tak důležité investici, jakou střecha bezesporu je, by měla být pro zákazníky tím nejdůležitějším kritériem kvalita. Levná střešní krytina se může v průběhu let řádně prodražit, protože si žádá stále nové výdaje do oprav. Kvalitních krytin je dnes na trhu dostatek – a mezi nimi se už každý může rozhodnout podle svého vkusu. Právě plech z prvotřídní švédské oceli má již řadu let mezi střešními krytinami své nezastupitelné místo,“ říká Pavel Kovanic a dodává: „Přestože právě kvalitní plechové krytiny získávají v posledních letech na oblibě u zákazníků i realizačních firem, lidé se někdy potýkají s obavami, že tento materiál s sebou nese určitá úskalí. Plech jako takový má charakteristické vlastnosti. Jedná se však spíše o výhody, které tento materiál upřednostňují před ostatními. Obavy tedy pramení spíše z nepodložených mýtů.“
Mýtus: Plech na střeše je hlučný.
Pravda: Mezi plechovou krytinou a samotným obytným prostorem je celá řada materiálů, které pohlcují zvuky o širokém spektru frekvencí. Mnohem pravděpodobnější tak je, že uslyšíte bubnování dešťových kapek na parapetech svých oken než na střeše. Všechny plechové krytiny musí být důkladně připevněny, některé dokonce plnoplošně podloženy prkny. Díky tomu není žádný důvod, aby plech rezonoval a obtěžoval tak svým hlukem.
Mýtus: Vruty na plechové střeše se musí pravidelně dotahovat.
Pravda: Nejstarším střechám montovaným tímto způsobem je téměř 30 let. Za tuto dobu například Lindab nezaregistroval ani jednu reklamaci z důvodů netěsnosti samovrtných vrutů či rozpadnutí podložek pod nimi. Střechy nevyžadují údržbu: tedy ani výměna či dotahování vrutů není nutná. Jde tak o velký rozdíl v porovnání s řadou jiných střešních krytin, které se upevňují pomocí hřebíků bez jakéhokoliv těsnění.
Mýtus: Plech se vlivem výkyvů venkovních teplot roztahuje a smršťuje. To má vliv na kvalitu střechy.
Pravda: Změnami teplot se samozřejmě objem plechu mění; kvalita kovu tím ale v žádném případě netrpí. Na rozdíl od porézních materiálů, které absorbují vodu, jež při mrazech expanduje a materiál mikroskopicky trhá, či působí jeho křehnutí, má plech minimální nasákavost a vůči těmto vlivům je na rozdíl od například keramických či betonových krytin prakticky imunní.
Mýtus: Plech na střeše rezaví a oxiduje.
Pravda: Stejně tak jako jakýkoli jiný materiál i plech přirozeně stárne a působí na něj okolní vlivy. Korozi ocelového plechu lze však účinně oddálit. Kvalitní plech má povrchovou úpravu, která střechu chrání a díky níž jsou střechy odolné vůči mechanickému poškození a navíc schopny výborně čelit vnějším vlivům, jako jsou UV záření, extrémní teploty či znečištění ovzduší. Plechová krytina, je-li dodána prověřeným výrobcem, je pevná a odolná, skvělého vzhledu a s bezvadnou funkčností po dlouhá léta, aniž by vyžadovala údržbu.
Mýtus: Plechová střešní krytina je příliš lehká a silný vítr ji může vytrhat či odnést.
Pravda: U správně ukotvené kvalitní střešní krytiny se toto nemůže stát. Nízká hmotnost může být naopak velkou výhodou. V případě novostavby lze díky tomu ušetřit na dimenzi krovu a základů značné finanční prostředky. U starších budov se šetří náklady na rekonstrukci krovu. A pokud jde o staticky neúnosné nebo lehké krovy, je lehká střešní krytina jediným východiskem. Zatímco střechu o ploše 200 m² lehké střešní krytiny pouze cca 1.000 kg, v případě skládané betonové a pálené tašky to může být až 9.000 kg. Profilované plechové krytiny lze využít i na velmi nízké sklony střechy již od 14˚, a to bez nutnosti bednění a použití těžkých asfaltových pásů pro zajištění vodotěsného podstřeší. Vedle kvality materiálu hraje v odolnosti střechy proti větru důležitou roli také samotná montáž. Vybírejte si systémy, které vám střechu kompletně zajistí – a to včetně její precizní montáže. Nízká hmotnost krytiny navíc velmi usnadňuje manipulaci s ní při pokrývání.
Mýtus: „Plechový” nerovná se kvalitní.
Pravda: Plechovým střechám někdy kazí renomé někteří nekvalitní výrobci či dodavatelé. Vybere-li však investor dodavatele se vší opatrností, očekávat může:
- celistvost krytiny a její nízkou hmotnost,
- minimum spár a spojů,
- hladký povrch, který se nešpiní a není nasákavý; skvělou odolnost proti mrazu,
- bezúdržbovost a dlouhou životnost krytiny; díky pokročilým způsobům lakování ocelového plechu dosahuje až 45 let podle použité varianty povrchové úpravy,
- ekologickou nezávadnost a šetrnost k životnímu prostředí: například ocel, ale také hliník jsou téměř stoprocentně recyklovatelné,
- systémové řešení tvořící funkční a vzhledově dokonalý celek.
1) redakčně zkráceno