Pražští vodohospodáři dokončili opravu větší části vodojemu na Floře
Praha 1. listopadu (ČTK) - Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončila rekonstrukci větší části vodojemu na Floře. Práce na více než sto let starém zařízení včetně okolních vodovodních řadů trvaly asi tři a půl roku a vyšly na zhruba 435 milionů korun. Novinářům to dnes řekli zástupci PVS a Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které zajišťují distribuci vody v metropoli. Městem vlastněná PVS plánuje i další investice v oblasti Vinohrad.
Do vodojemu podle ředitele PVK Petr Mrkose proudí voda ze zdroje pitné vody Káraný, loni znovu zprovozněné Podolské vodárny a v menší míře z Želivky. Následně se z vodojemu distribuuje do okolního území, a to z většiny pomocí gravitace, protože zařízení je na kopci asi 85 metrů nad úrovní Vltavy. Podle ředitele voda z Flory zásobuje asi 250 tisíc obyvatel.
"Je to naprosto klíčová infrastruktura pro hlavní město," uvedl ředitel PVS Pavel Válek a dodal, že vodárna funguje od roku 1914 a šlo o první celkovou rekonstrukci. Ta se týkala pěti komor s objemem 28 000 metrů krychlových a okolních řadů. Další dvě komory s objemem 14 000 metrů krychlových rekonstrukce teprve čeká. Práce zahrnovaly výměnu například litinových trubek za nerezové, novou vzduchotechniku, elektrické rozvody či zabezpečení.
PVS podle Válka plánuje pokračovat v obnově přivaděčů z úpravny vodárny Káraný, které měří zhruba 23 kilometrů a rovněž jsou více než 100 let staré. Další klíčovou investicí pak bude vybudování zcela nového přivaděče z Podolí, pro který bude nutné prorazit tunel pod Vinohrady. Nové potrubí má zajistit zásobování metropole vodou v době výpadků přivaděče z Želivky.
Téma: voda
Firma již podle ředitele zajistila potřebnou změnu územního plánu a nyní začnou pracovat na projektu. Stavba by se mohla uskutečnit v letech 2028 až 2030. PVS také plánuje do roku 2024 v historickém vodojemu v Korunní ulici vybudovat informační centrum výroby a distribuce vody Hydropolis Praha.
Válek dodal, že PVS plánuje také rekonstrukci provozní budovy PVK za asi 100 milionů korun. PVK si od PVS pronajímá městskou vodohospodářskou síť a zajišťuje distribuci vody. Nyní firmu vlastní z 51 procent francouzská Veolia a ze 49 procent hlavní město. Dohoda je taková, že po roce 2028, kdy společnosti skončí smlouva na pronájem infrastruktury, vykoupí magistrát zbylý podíl.
Svépomocná instalace plastové šachty do vrtané studny
Na našem pozemku se nacházel pramen vody, který odtékal do nedalekého jezírka. Vše bylo idylické až do chvíle, kdy o sto metrů níže pod naší parcelou započala výstavba nových…
Nyní podle Válka PVS využívá dividendu, kterou z podílu v PVK získává, k investicím do obnovy infrastruktury. Jde asi o 500 až 600 milionů korun ročně, další násobky této částky město investuje z vodného a stočného. Ředitel uvedl, že s adekvátními investicemi do obnovy sítě se začalo až před zhruba sedmi lety, do té doby se podle něj zanedbávala. Podle letošního plánu město do vodohospodářské infrastruktury investuje asi 2,8 miliardy korun. Příští rok PVS navrhuje téměř tři miliardy, dodal Válek.
Největší plánovanou investicí je rekonstrukce staré vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod za zhruba šest miliard korun. PVS plánuje v lednu vypsat tendr na firmu, která práce provede. Obdobnou částku město investovalo do výstavby nové linky, která byla do zkušebního provozu uvedena v roce 2018 a do ostrého letos v lednu.