Přestavba bývalé plzeňské elektrárny na experimentální pivovar vyvrcholí na podzim
V prostorách bývalé elektrárny Plzeňského Prazdroje vyrůstá experimentální minipivovar. Návštěvníci se mohou kromě zrekonstruovaných prostor těšit také na nové druhy piva. Pivovar se totiž zaměří na pokusy s pivními styly, surovinami i technologickými postupy. Areál by se měl zároveň stát místem setkávání s českými a zahraničními sládky, experty i milovníky pivních speciálů. Pokud vše půjde podle plánu, otevře pivovar už letos na podzim.
Nový pivovar vzniká v budově bývalé elektrárny Plzeňského Prazdroje na soutoku řek Mže a Radbuzy. Pro název stačilo spojit energii elektrického proudu a sílu proudu řeky – a Pivovar Proud byl na světě.
O návrh rekonstrukce zachovalé cihlové stavby se postarali architekti z ateliéru Mimosa. Zajímavé je také logo – pražské designové studio Art Bureau ho vytvořilo ve formě ambigramu. Výrobu speciálních varen si vzaly na starost Pacovské strojírny, a.s.
V bývalé elektrárně, měnící se na víceúčelovou budovu, nebude chybět restaurace s výčepem i kulturní centrum. V první etapě, která bude dokončena letos na podzim, bude zprovozněn pouze pivovar. V dalších fázích v příštích letech je naplánováno rozšíření provozu o výčep a multifunkční sál.
Srdcem celého projektu je Michal Škoda a Lenka Straková, které svedla dohromady společná láska k našemu národnímu moku, když se potkali před několika lety v rámci populárního programu Volba sládků. Škoda projekt spoluvytvářel a Straková byla jedním z jeho sládků. Oba jsou i nadále součástí Plzeňského Prazdroje. Při vaření piva bude tedy dvojice čerpat ze svých letitých zkušeností a především z lásky k pivu. Duo má v plánu při vaření vyzkoušet i
Autenticita i duch místa zachovány
„Lepší budovu jsme si nemohli přát. Hodláme jí dát druhou šanci a chceme tady psát naši historii“, říká Michal Škoda. V novém pivovaru chtějí představitelé projektu zachovat mnoho původního – například historickou rozvodnu. V rámci rekonstrukce, která začala loni v září, bude využita i část kachlů s kresbami chmele, jež zdobily původní interiér budovy. Tyto kachlíky se vyráběly ve městečku Horní Bříza u Plzně, kde sídlila světově proslulá keramická a kaolinová továrna. Budova elektrárny z roku 1907, kde se pivovar rodí, dokázala ve své době napájet v areálu Plzeňského Prazdroje 134 motorů, 120 obloukových lamp a 6200 žárovek! Elektrárna dodávala energii i do celého města.
Stabilní zázemí
Pivovar Proud má být součástí Plzeňského Prazdroje, ačkoliv na něm nebude přímo závislý. Experimentální pivovar bude mít vlastní vedení, sládky a další zaměstnance. Leč Michal Škoda věří, že právě silné zázemí jim dává volnost prozkoumávat hranice a nenechat se svazovat konvencemi. Na sociálních sítích zveřejňují Michal Škoda s Lenkou Strakovou pravidelně fotografie z rekonstrukce, díky které si plní svůj životní sen. Pokud vše půjde podle plánu, budou si moci první návštěvníci zajít na pivo z plzeňské „elektrárny“ již letos na podzim.
Související články
- Interiér leteckého hangáru proměněn v exkluzivní obytné prostory
- Mezonet v industriálním stylu rozjasněn modře lakovaným schodištěm