Showroom Stiebel Eltron v Praze, kde si lze techniku prohlédnout v provozu.

Příjemně doma v létě i v zimě? Řešením je řízené větrání s rekuperací tepla

Ptáte se, proč si pořizovat řízené větrání s rekuperací tepla? Důvodů je několik. Například zpřísňující se legislativa, která u novostaveb ani jinou možnost po roce 2020 nepřipouští. Pomoci by mohl i zdravý selský rozum, který nám radí, abychom ve svém obydlí žili zdravě a cítili se příjemně - celoročně dýchali čistý vzduch, v létě se nepařili a v zimě "neklepali kosu". A za to vše platili co nejméně.

Není tedy divu, že poptávka po kvalitních soustavách domovního či bytového větrání stále roste. Větrací systémy se velmi často používají u rekonstrukcí, které prošly zateplením, anebo u novostaveb. V obou případech výrazně přispívají ke zdravému životnímu stylu. U starších domů navíc často zabraňují vzniku plísní.

Díky nastavení dotačního programu Nová zelená úsporám, který nově pamatuje i na větrání, je návratnost systému v podstatě okamžitá, navíc s bonusem bezprašné, bezprůvanové a vždy svěží domácnosti.

Historie, kvalita a prvenství

Rozhodnete-li se pro řízené větrání s rekuperací tepla, otázka zní, jakou značku zvolit a jak si správně vybrat. Rada: zajímejte se o historii, kvalitu, zkušenosti a servis poptávané značky.

Předním poskytovatelem tohoto řešení je značka STIEBEL ELTRON, která má dlouhou tradici a mnoho zkušeností. Její historie se datuje do roku 1924 a je spojena s vynálezem a výrobou prvního kruhového ponorného ohřívače vody v jedné dílně na dvoře v Berlíně. Od té doby firma stále ctí poselství svého zakladatele, Dr. Theodora Stiebela, totiž vyrábět produkty nejvyšší kvality. Je předním světovým dodavatelem technologie v oblasti ohřevu vody, vzduchotechniky a obnovitelných energií. (zdroj: www.stiebel-eltron.de)

Navíc již v roce 1999 jako první přišla se systémovými ventilačními jednotkami řady LWZ. Systémovými proto, že vedle větrání s rekuperací tepla nabízejí i vytápění pomocí tepelného čerpadla vzduch/voda. Tepelné čerpadlo se funkčně podílí na úpravě vzduchu, vytápění a navíc řeší i ohřev teplé vody.

Systémová řada LWZ

Jde o zařízení pouze pro řízenou ventilaci s rekuperací LWZ 170 Plus, LWZ 180, LWZ 280 a LWZ 370 Plus, jež jsou vybaveny křížovým protiproudým výměníkem a vzduchovými filtry a dále pak systémová řešení LWZ 5 Premium a LWZ 8 Premium.

Jednotka LWZ 180. Teplý a vlhký vzduch v křížovém protiproudém výměníku odevzdá teplo čerstvému vzduchu nasávanému zvenku, nejlépe ze zahrady.

Oba systémové přístroje zajišťují řízenou ventilaci s rekuperací tepla, která je však dvoustupňová, a to za účasti tepelného čerpadla vzduch/voda. Zároveň dům vytápí, připravují teplou vodu a v létě dům chladí.

LWZ 5 Premium a LWZ 8 Premium pracují tedy s obnovitelnými zdroji energie (OZE) a speciálně využívají sluneční termické a fotovoltaické (FV) kolektory. Vedle toho využívají i teplo z odcházejícího vzduchu.

Jak řízené větrání s rekuperací tepla funguje?

V domě se v rámci výstavby realizují vzduchotechnické rozvody, které se svedou do technické místnosti nebo tam, kde bude jednotka LWZ instalována.

Dům je z hlediska řízené ventilace a rekuperace rozdělen na dvě části. Jednou částí jsou místnosti, kde vyžadujeme čerstvý vzduch, tj. ložnice a obývací místnosti. Druhou částí pak místnosti se zvýšeným vývinem vlhkosti a pachů – kuchyně, koupelny, WC, šatny a další.

Z těchto prostorů je znečištěný – teplý a vlhký – vzduch odsáván. Následně v jednotce LWZ 170, LWZ 180, LWZ 280 či LWZ 370 tento odváděný vzduch v křížovém protiproudém výměníku odevzdá teplo čerstvému vzduchu nasávanému zvenku (nejlépe ze zahrady), čímž ho předehřeje. Než se tak však stane, projde venkovní vzduch ve stejné jednotce LWZ nejprve účinným prachovým a pylovým filtrem. Ohřátý čerstvý a vyčištěný vzduch je pak rozveden do pokojů a ložnic. Chodby a schodiště jsou většinou prostory přechodové, kterými vzduch prochází, a jsou také provětrány.

Odhad intenzity větrání v místnosti s lidmi

Dr. Theodor Stiebel

Ohřev vzduchu tepelným čerpadlem

Přístroje LWZ 5 CS Premium a LWZ 8 CS Premium obsahují větrací jednotku a navíc i vestavěné tepelné čerpadlo vzduch/voda. Princip jejich funkce spočívá v tom, že čerpadlo odebírá teplo z odváděného vzduchu, kterým jednak ohřívá topné médium (podlahové topení, teplá voda) a jednak prostřednictvím vodního výměníku temperuje přicházející čerstvý vzduchu z venku. V praxi spotřebuje tento ohřev jen asi jednu třetinu energie ve srovnání s přímým ohřevem, například pomocí elektrické spirály. Součástí této sestavy je elektrokotel, který slouží jako doplňkový zdroj v největších mrazech a dále jako záložní zdroj tepla.

Tímto kombinovaným zařízením nejen vytopíte bez problémů dům a připravíte teplou vodu. Jelikož je tepelné čerpadlo vzduch/voda reverzibilní, dokáže totiž v létě také zajistit chlazení domu.

Energetika domů po roce 2020

Postupně se zpřísňující legislativa pro novostavby požaduje, aby se domy po roce 2020 stavěly s téměř nulovou spotřebou energie, což je úroveň, kterou si každý stát EU stanoví podle svých klimatických podmínek.

Úřední výpočet tepelné ztráty počítá se ztrátou prostupem stěnami a okny a dále také se ztrátou, kterou způsobuje hygienická výměna vzduchu neboli větrání. To ale závisí na velikosti, tj. objemu budovy, a je tedy stejná, ať jde o špičkově zateplený dům, nebo o starší objekt. Tuto ztrátu, která bývá kolem 3,0–3,5 kW, můžeme řízeným větráním s rekuperací tepla snížit až o 60–70 %.

To je velmi důležité zejména pro nové budovy: větrání okny bývá právě u nich významnou položkou celkové tepelné ztráty domu. Často větší, než je ztráta prostupem spolu s energií vynaloženou na přípravu teplé vody.

Závěr

Popsaná technická zařízení LWZ, zejména pak LWZ 5 CS Premium a LWZ 8 CS Premium nabízejí vysoký komfort v domě a splnění všech současných technických požadavků na energetiku budov. Umějí spolupracovat i s termickými solárními panely a inteligentní fotovoltaikou. Se zkušeným projektantem dosáhne investor i na atraktivní dotaci z programu Nová zelená úsporám.o

Související články

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: archiv firmy Stiebel Eltron