Proměna chátrajícího zimního stadionu v Opavě na moderní sportovní stavbu
Revitalizace areálu zimního stadionu v Opavě zahrne jak obnovu původní haly z minulého století, tak přístavbu moderního sportovního zázemí. Projekt by měl být dokončen v roce 2022.
Ledová plocha pro bruslaře se zázemím šaten byla v Opavě zřízena už po polovině 19. století a po Vídni a Budapešti patřila k největším v habsburské monarchii. Od poloviny 30. let 20. století se připravovala stavba zimního stadionu, k realizaci však došlo až po druhé světové válce. Nad částí původního přírodního kluziště byla v letech 1956–1957 za pomoci ocelových vazníků zbudována střešní konstrukce, díky čemuž mohla být zprovozněná krytá plocha s umělým chlazením. Následovala dostavba zázemí, tribun a hotelu. Nejrůznější nekoncepční úpravy, které probíhaly od 60. až do konce 80. let, přispěly spolu s chátráním budovy k současnému tragickému stavu objektu.
Vyspělé sportovní zázemí
Zásadním úkolem obnovy areálu je vytvoření sportovního zázemí, které bude sloužit nejen současným potřebám výcviku mládeže, ale také veřejnému a komerčnímu užívání haly.
Nová vybavenost je integrována do moderní třípatrové budovy, která nahradí stávající dlouhodobě nevyhovující zázemí. Nově budou vytvořeny plochy pro nácvik střelby, stability, rychlosti bruslení a startů za kotoučem. Prostor pro nácvik hokejových dovedností je koncipován s ohledem na pořádání mládežnických kempů. Stravovací zázemí kempů bude oddělené od vlastní restaurace, výhledem z patra se propojí výcvikový prostor s ledovou plochou. Tréninkové potřeby doplní moderní prostory pro posilování a malá tělocvična. Důraz je dán rovněž na regeneraci, vybudovány budou masážní kabiny, finská a parní sauna, ochlazovací bazén a místo pro relaxaci. Prostorově efektivní a technicky funkční šatny jsou řazeny vedle sebe a zohledňují kategorie hráčů, z prostorových důvodů se však počítá s částečným rotačním systémem využití. Nově je k dispozici zázemí pro komerční využití.
Architektura režné pálené cihly na příkladu slezských chrámových objektů
Projíždíte-li polnostmi a obcemi Horního Slezska, nemůžete přehlédnout různě velké a z hlediska potřeb využitelné stavby z červených neomítnutých cihel. Jsou z nich postaveny…
Přístup do ikonicky pojaté vstupní haly ze strany parčíku je součástí hlavní komunikační osy celého prostoru. Nově koncipovaný prostor nabízí vytápěné zázemí s toaletami a bufetem pro fanoušky hokejových zápasů.
Kontinuita i kontrast
Revitalizace areálu počítá s obnovou historické haly z 50. let 20. století s důrazem na technicistní industriální kvalitu objektu. Architekti respektují původní železobetonovou konstrukci s ocelovými rámy, navrhují však odstranění ocelových tribun. Část přízemí haly bude prosklená, aby vtáhla zájem kolemjdoucích k dění uvnitř.
Architektonické ztvárnění novostavby je odlehčené a současně účelné, kontrastní vůči původní, v průběhu času přestavované hmotě objektu. Lamely před skleněnou fasádou tvoří zajímavou figuru a odkazují na charakteristický prvek původní haly – ocelový vazník. Podsvícení lamel umožní slavnostní osvětlení celého areálu.
Materiály použité při rekonstrukci zimního stadionu jsou vybrány s ohledem na životnost i architektonický výraz. Přednostně je počítáno s užitím přirozeného působení přiznáním jednotlivých materiálů, jako je pohledový či konstrukční beton, režné zdivo z cihel nebo bloků, podlahy povlakové, stěrkové i ve formě broušený beton, akustické zavěšené podhledy v přírodních tónech, v kontrastu pak ocelové konstrukce s nutností nátěru ve výrazné barevnosti. Industriální styl bude podpořen i přiznáním tras všech technologií, koncové prvky budou podvěšeny pod stropy či vedeny po stěnách mimo dosah diváků.
„Příkladů zdařilé revitalizace velikostně podobných stadionů je v zahraničí celá řada. Přitom je vždy třeba respektovat historii a specifika místa, revidovat a obnovit jeho společenské vazby. Historickou halu je třeba revitalizovat, nikoli nechat zchátrat a nahradit novým objektem,“ dodává architekt David Wittassek, spoluautor návrhu rekonstrukce a rovněž bývalý hráč hokeje v Opavě.
Zimní stadion Opava:
- Návrh: QARTA architektura a spol.
- Lokalita: území mezi ulicemi Zámecký okruh, Komenského a Praskova, Opava
- Předpokládané dokončení: 2022
- Náklady: 100–150 milionů korun
- Klient: Statutární město Opava
Když se řekne Slezské Versailles …
Kdo by neznal Versailles, město a zámek ve Francii situované 17 kilometrů od centra Paříže, někdejší sídlo francouzských králů. Málokdo však ví, že i u nás, přesněji ve třetí zemi…
Fotogalerie
1) redakčně zkráceno