Když se řekne Slezské Versailles …
Kdo by neznal Versailles, město a zámek ve Francii situované 17 kilometrů od centra Paříže, někdejší sídlo francouzských králů. Málokdo však ví, že i u nás, přesněji ve třetí zemi Koruny české, ve Slezsku, se nachází podobný objekt včetně parku. Rozkládá se v malé obci Slezské Rudoltice v Osoblažském výběžku a pyšní se přívlastkem Slezské Versailles.
Kdysi středověká tvrz nebo též přepychový barokní zámek byl v minulosti významným kulturním centrem Slezska. Kulturní rozkvět centra umění, hudby, literatury a divadla nastal zejména za Alberta Josefa říšského hraběte z Hodic a Volframic (1706 – 1778). Po jeho smrti došlo k úpadku, k prodeji zařízení zámecké kaple či uměleckého nábytku, hodin, obrazů i dalších předmětů. Zámek přišel o dvě věže a měděnou střechu, z parku zmizely čínské zahrady, arkádové průjezdy, háje …
Další majitelé objektu se o jeho rozkvět příliš nezasazovali. Jeden čas zde byla tkalcovna, za druhé světové války mimo jiné Hitlerjugend a po něm sídlo MNV. Chátrání částečně ukončila rekonstrukce v 70. a 80. letech 20. století. Ovšem interiér doznal i takových odstrašujících změn, jako jsou dodnes viditelné a pochozí betonové podlahy, schodiště, kde má každý schod jiný rozměr a dřevěné repliky zábradlí, usazené jednou lícovou, podruhé rubovou stranou. Inu, tehdejší „řemeslníci“ to šili horkou jehlou.
Zčásti přístupné prostory
Dnes je zámek a přilehlé zámecké zahrady ve vlastnictví obce Slezské Rudoltice. Obojí je přístupné veřejnosti. Z interiéru lze však navštívit pouze první patro, kde se v jednotlivých místnostech a chodbách nacházejí vesměs zapůjčené exponáty z jiných hradů a zámků či od příznivců dané lokality. Lze si prohlédnout např. hudební salonek, ložnici s přípravnou, sbírku zbraní, pánský a dámský salon. Dokonce zde straší: Návštěvníci se, zvláště při nočních prohlídkách, mají na co těšit. Jen místo známější Bílé paní mají Slezské Rudoltice paní Černou.
Rozsáhlá poškození
Objekt jsme alespoň částečně zdokumentovali. Jak vidno, vlhkem a působením plísně jsou značně poškozeny fasády, základy budov a sokly, nároží, klempířské prvky. Neexistují zde izolace, střechou zatéká do interiérů… Havarijní stav se ale do konce roku 2022 změní (díky partnerství dvou historických objektů – polského hradu Moszna a zámku Slezské Rudoltice). Dosud byly zrekonstruovány původní rozvody vody a odpadu, elektrické rozvody, došlo k výrobě a montáži trojice nových dřevěných vrat. V plánu je například i úprava zámeckých chodeb, výměna interiérových dveří, střešní krytiny, dlažby na nádvoří, oprava fasády, repasování původních oken a renovace schodiště.
Park jako ve Versailles
Zámecký park obklopuje historický objekt ze všech čtyř světových stran. Nadále bude udržován ve francouzském a anglické stylu, se stylizovanými ornamenty tvořenými vysázenými, zejména kvetoucími rostlinami – jako ve Versailles.
Tím vším se nesporně zvýší návštěvnost zámku, ale i dalších míst Osoblažska, kde žijí dobří lidé a kde je tak úrodná půda, že se říká, že stačí zarazit do země klacek a vyroste z něj strom. A když se ještě přidruží instalace směrovek z dálky ukazujících cestu ke zmíněnému zámku, budete tam třeba z Krnova přes Město Albrechtice, obce Třemešná (začátek úzkorozchodné železnice) a Liptaň na místě co by dup, chcete-li raz, dva i tři.
Související články
- Nejen wellness v Sanatoriích Klimkovice u Ostravy
- Z historie a současnosti architektury horských lázní Karlova Studánka