Proměny chaty v Živci v Píseckých horách

Nejdříve zde stála, v nadmořské výšce 560 metrů, dřevěná bouda, a to od roku 1885. Pro žíznivé turisty se v ní čepovalo pivo. Klub československých turistů se zasadil o postavení zděné chaty. Otevíral ji pod názvem U Moře lesů před více než osmdesáti lety. Procházela dílčími stavebními úpravami, přičemž neměnila vzhled. První větší rekonstrukce nastala v osmdesátých letech minulého století, kdy byl objekt zvýšen o jedno podlaží.

Druhou, před pár lety dokončenou rekonstrukci, provedla firma Invessales, s. r. o., podle projektu píseckého ateliéru Racek. Rok trvající stavební práce vrátily chatu do původní podoby ze 70.let minulého století. Odvětrávaná střecha má novou krytinu z plechových šablon se sněhovými zábranami, nároží, hřebenáčů, vikýřů i klempířských prvků. Stropní trámové konstrukce a nosné prvky posoudil statik. Vyměněná okna jsou plastová, sokl kamený. "Nová nástavba je obložena dřevěným fasádním obkladem s šedou lazurou, která opticky snižuje výšku chaty. Použitá barevnost i materiály navazují na prvorepublikový vzhled a zároveň splňují požadavky na kvalitu a trvanlivost. Interiér má zachovaný původní provoz ubytování a stravování, s ohledem na současné požadavky komfortu, hygieny a bezpečnosti," doplnila projektantka Kamila Chmelíková.

Ještě dodáváme, že původní krov i sklepní prostory byly v dobrém technickém stavu, takže stačilo jejich chemické ošetření. Nově byly zhotoveny bezbariérové vstupy. Kapacita ubytování je 26 osob, restaurace pojme 80 hostů. Každý pokoj i apartmán má vlastní hygienické zařízení. Nad hlavním vchodem zaujme nápis: Poutníku postůj, odpočiň zde než k poháru krásy nad mořem lesů tam žíznivý přichýlíš ret. Autorem je básník dr. Jaromír Borecký.

Na závěr máme pro čtenáře pár zajímavostí. První - v nedalekém lomu U Obrázku se od konce 19. století těžil Živec, důležitá surovina pro keramický průmysl. Nacházely se zde i krystaly Turmalínu, křemene Růženínu, Barylu a dalších nerostů. Lom o rozměrech 25x30 metrů, hloubky 22 metrů, byl postupně zatopen vodou. Podle Živce dostala chata jméno. K dominantnímu nerostu si dovolíme doplnit, že v desetimístné stupnici tvrdosti nerostů zaujímá šesté místo, hned za Křemenem s č. 7. Právě vaše zdravá zubní sklovina má tvrdost křemene.

K chatě v Živci neodmyslitelně patří i dva zde natočené filmy: Hogo Fogo Homolka a Bohouš. Dovolte u druhého z nich malé zastavení. Bouhouš byl bernardýn a jeho pán herec Jiří Sovák se hostem hercem Vladimírem Menšíkem vsadil, že Bohouš sní více jídel než on. Oba se ládovali, příběh nenabíral konce. Až při porci dvou suchých chlebů, které by Bohouš jistě sežral, napadlo tvůrce filmu namočit psovi chleba do benzinu. Že odmítl žrát, je nasnadě. Štáb si oddechl, celuloid už skončil, tím i film a vy jste možná o této skutečnosti nevěděli. Na shledanou na chatě v Živci.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda