RenovActive – koncept renovace pro zdravé a cenově dostupné bydlení
Dům, který bude dobře měřitelný, cenově dostupný a reprodukovatelný – taková byla hlavní kritéria stanovená pro projekt RenovActive v belgickém Anderlechtu. Cílem tohoto renovačního projektu bylo otestovat zásady sociálního bydlení a rodinných domů, které jsou nízkonákladové, pohodlné a mají vysokou energetickou účinnost.
Hlavním cílem projektu RenovActive bylo prokázat finanční realizovatelnost renovace Aktivního domu v systémech sociálního bydlení v celé Evropě. Odhadované náklady na renovaci spojené s projektem RenovActive splnily přísné rozpočtové požadavky sociálního bydlení v Bruselu a požadavky stanovené normou na energetickou účinnost budov (EPB). Díky rozdělení konceptu na sedm oblastí bylo možné dokonale sladit finanční plán projektu s různými požadavky bytové společnosti (investora). Cenová dostupnost je založená na prokázané kvalitě každého prvku a také na schopnosti reprodukovat řešení tak, aby bylo možné realizovat úspory z rozsahu.
Sedm kroků k cenově dostupné renovaci
Koncept RenovActive vychází z principů Aktivního domu a sedmi nejvhodnějších a nákladově nejefektivnějších řešení pro renovaci. Každá část se skládá ze stavebního prvku, který byl vytvořen proto, aby stávajícím budovám poskytl možnost vykazovat stejné parametry jako nově postavené domy. V závislosti na stávajícím řešení budovy a rozpočtu renovace mohou být realizovány různé prvky tak, aby se podařilo zvýšit přísun denního světla, zlepšit větrání, posílit obvodovou schránku a zvětšit obytný prostor prostřednictvím zhuštění nebo rozšíření. Koncept je modulární, a proto jej lze přizpůsobit typologii každého domu.
„V poslední době se objevují snahy budovat pasivní domy, ale často dochází bohužel k tomu, že v důsledku zaměření se na dosažení vypočítaných čísel nebyla celková řešení příliš smysluplná. Aktivní domy umožňují lepší rovnováhu mezi více architektonickými cíli. Právě to jsme při realizaci tohoto projektu zjistili – že můžeme dosáhnout vynikajících parametrů z hlediska spotřeby energie, komfortu a kvality života, a to bez přílišných omezení. Myslím, že právě touto cestou bychom se měli v budoucnosti ubírat,” říká Jonas Lindekens, architekt v ONO architectuur a jeden z autorů projektu.
Zvětšení vnitřního prostoru
Využití potenciálu horního podlaží; první prvek hledá nevyužité prostory a mění je na obytnou plochu vysoké kvality. Při přestavbě podkroví se při vytváření obytného prostoru věnuje velká pozornost dennímu světlu; vzniká zde vice prostoru s velkým množstvím přirozeného světla, lepším větráním a regulací tepla.
Řešení denního světla
Velká fasádní i střešní okna zvětšují množství a zejména kvalitu denního světla. Vyrovnané rozložení oken zajišťuje příjemné a světlé vnitřní prostředí s velkým množstvím vzduchu v každé místnosti a v každém patře.
Koncept větrání
Otevřená schodišťová šachta zajišťuje kvalitnější distribuci denního světla a účinné větrání s použitím komínového efektu. Denní světlo je rozváděno do všech podlaží včetně centrálních místností domu. Komínový efekt navíc pomáhá odvádět vlhký odpadní vzduch střešními okny v horní části schodiště, přičemž otevřenými dveřmi a okny proudí do bytu čistý vzduch.
Odhad intenzity větrání v místnosti s lidmi
Třetí plášť
Dynamický plášť hraje důležitou roli při zajištění pohodlí uvnitř bytu; zajišťuje příjemnou teplotu ve dne i v noci a také během všech ročních období, zejména při průměrném počasí. Dynamické externí stínění, např. prostřednictvím rolet, snižuje během letních měsíců vyhřívání bytu sluncem.
Hybridní větrání
Hybridní větrací systém kombinuje mechanické a přirozené větrání pomocí automatizovaných oken a vytápění. V létě se využívají okna a schodišťová šachta pro zajištění přirozeného chlazení budovy i účinnou výměnu vzduchu, např. prostřednictvím komínového efektu. V zimě mechanická ventilace pomáhá udržet dobrou kvalitu vzduchu v bytě a snižuje riziko průvanu.
Obálka
Koncept zahrnuje zlepšení parametrů obálky domu a moderní systém vytápění, optimalizuje energetické parametry i tepelný komfort bytu. Zateplení fasády i střechy domu a výměnu otvorových výplní. Systém vytápění je kombinací podlahového vytápění v přízemí a moderních radiátorů v horních podlažích.
Nový obytný prostor
Díky přístavbě došlo ke zvětšení bytů o cennou podlahovou plochu, kterou mohou využívat jeho obyvatelé. Zvětšení je omezeno velikostí pozemku a okolního terénu.
RenovActive jako průkopník
Studie ukazují, že přibližně 80 milionů Evropanů žije ve vlhkých a nezdravých budovách, což má špatný vliv na zdraví a celkové blaho jejich obyvatel. Vysoká vlhkost, nedostatečná izolace a místnosti s nedostatkem denního světla – tyto všechny faktory, jak známo, zvyšují riziko alergií, způsobují nemoci a vedou k duševní nepohodě. Jelikož tyto důsledky mohou být dost závažné, nabývá úsilí vedoucí ke zvýšení kvality evropských budov na důležitosti. Například kvalitní vnitřní prostředí s nižší vlhkostí a lepším větráním snižuje riziko astmatu o 50 %. Dobré denní osvětlení rovněž zlepšuje duševní pohodu obyvatel, optimalizuje jejich spánek a zlepšuje jejich pracovní a studijní výsledky.
Příklad hodný následování
Společnost VELUX se ve spolupráci s Le Foyer Anderlechtois, belgickou společností zaštiťující sociální bydlení, rozhodla pustit do přeměny staré, rozpadající se budovy na moderní dům fungující na principech aktivního domu. Jednalo se o dvojdomek, původně postavený ve 20. letech 20. století, který se nachází na předměstí Bruselu, ve čtvrti Bon Air v Anderlechtu. Účelem tohoto projektu bylo vytvořit replikovatelný koncept; komplexní příklad RenovActive, který v plné míře využívá všech sedm principů pro vytvoření většího a zdravějšího domu pro všechny nájemníky. Po dokončení projektu se dům stal šablonou pro 86 obdobných renovačních projektů v této čtvrti. Účelem opakovaného použití tohoto konceptu je dosáhnout zlepšení zdraví a zlepšení života nájemníků. Z pohledu společnosti sociálního bydlení měl projekt rovněž otestovat, jestli je tento projekt realizovatelný a replikovatelný i v rámci omezeného rozpočtu.
Hlavní cíle
Byly stanoveny následující cíle, jejichž splnění bylo podmínkou toho, aby bylo možné projekt domu RenovActive v Belgii považovat za úspěšný. Při realizaci projektu byly všechny cíle splněny:
- Vnitřní prostředí: Dům by měl poskytovat vysokou míru osvětlení prostřednictvím denního světla, ochranu proti přehřátí a dobrou kvalitu vzduchu v bytě prostřednictvím přímé regulace aktuální potřeby.
- Cenová dostupnost: Náklady na renovaci (včetně veškerého technického zařízení) by neměly překročit rozpočet stanovený pro Le Foyer Anderlechtois.
- Opakovatelnost: Koncept by měl být založen na běžně dostupných technologiích a materiálech.
- Energetické parametry: Primární spotřeba energie by měla být v souladu s přísnou bruselskou legislativou EPB (energetické parametry budov).
Testování nákladové únosnosti
Klíčovým momentem, který má společnosti v celé Evropě přimět, aby se do realizace těchto projektů pustily, je jejich nákladová únosnost. Dům RenovActive v Belgii nepřesahuje náklady na běžné renovace domů – v tomto případě se jedná o průměr 30–50 renovovaných domů – právě tak byl definován rozpočtový rámec asociace sociálního bydlení. Koncept RenovActive se pohybuje pod rozpočtovým limitem stanoveným v rámci Bruselu na renovace sociálních bytů. Ceny vycházejí z nabídky belgického dodavatele.
Od jednoho k mnoha – dům RenovActive v čele trendu
Až bude dům RenovActive v květnu 2017 předáván svým prvním nájemníkům, bude koncept replikován v přilehlé čtvrti Bon Air. Poté, co byl v květnu 2016 uveden do provozu první dům, udělila vláda povolení k realizaci tohoto konceptu renovace v 86 podobných domech ve vlastnictví Le Foyer Anderlechois.
Většina těchto domů projde přesně stejnou rekonstrukcí včetně výstavby centrálního schodiště s automatickými střešními okny nahoře, která lépe zachycují denní světlo, poskytují lepší izolaci a inteligentní systém ventilace kombinující přirozené a mechanické větrání.
Více informací naleznete na stránkách renovactive.velux.be/en.