RINOL: optimální řešení na nejvyšší dosažitelné úrovni
Německá nadnárodní společnost RINOL AG se za uplynulých 40 let vyprofilovala z lokálně zaměřeného podniku na otevřený evropský koncern s více než 1700 zaměstnanci. Již v roce 1998 se tato společnost stala evropskou jedničkou v pokládce průmyslových podlah, k čemuž mimo jiné přispěla i úspěšná integrace firmy Rocland do koncernu. Rinol dnes zastřešuje celou řadu dceřiných realizačních společností v mnoha evropských i mimoevropských zemích.
Právě dokončovaná budova velkoprodejny OBI v pražských Roztylech patří mezi obdobnými stavbami k těm rozlehlejším.
Investorem celé stavby a zároveň jejím stoprocentním vlastníkem je firma UNIMEX GROUP, s.r.o., zastoupená Ing. Jiřím Pavlátem. Provozovatelem moderního a architektonicky nově a zajímavě řešeného dvoupodlažního areálu je ale její dceřinná firma GLOBAL STORES, s.r.o. Ta je společně se společností Unimex Group franchisingovým partnerem OBI. Pro firmu RINOL se stavba s tímto investorem stala, po realizaci OBI ve Zlíně a Brně, již třetí společnou akcí.
O rozsahu a náročnosti podlahářských prací nejlépe vypovídá skutečnost, že nový market OBI v Praze disponuje na svých podlažích úhrnem cca 10 tis. metry čtverečnými prodejních ploch. Rinol ČR, s.r.o., jenž byl po úspěšném absolvování výběrového řízení pověřen realizací kompletních skladeb podlah v interiéru (prodejní plocha) ale i v exteriéru (zásobovací rampa), splňoval nejlépe veškeré technické i estetické požadavky, jež byly na budoucí podlahy kladeny.
Na vlastní realizaci jsme se zeptali Ing. Oty Herrmanna, jednatele společnosti Rinol ČR, s.r.o.
U těchto velkých zakázek je pravidlem, že vlastní práce probíhají v několika fázích. Průběh prací na této stavbě ovlivňoval zejména fakt, že výstavba probíhala přes zimu. V případě zmonolitňování stropních desek v I. a II. NP bylo např. nutné betonovat za využití elektroohřevu a ani betonáž podkladní desky z drátkobetonu v přízemí se neobešla bez zvláštních »zimních« opatření. Úspěšným dokončením ca 10 000 m2 betonových podkladních vrstev tak byl položen základ pro kvalitní průmyslovou podlahu.
Ve druhé fázi následovala – v přízemí a prvním nadzemním podlaží – realizace bezespáré podlahy Rinol Solid na bázi epoxidové pryskyřice.
Tento systém pryskyřičných podlah je vícevrstvý; základem je spojovací můstek, následuje vlastní stěrka o průměrné tloušťce cca 8 - 10 mm a několik tzv. uzavíracích nátěrů, které se nejvíce zaslouží o výsledný vzhled podlahy. Necelých 8000 m2 stěrek bylo vč. přípravy podkladu provedeno asi za dvacet dní, přičemž některé etapy byly již několik hodin po dokončení využívány stavbou pro návazné činnosti jako montáž regálů atp. Rychlost provádění a zejména brzká zatížitelnost pryskyřičných podlah po dokončení tak velmi pomohla k dodržení napnutého harmonogramu výstavby.
Možnost koncipovat podlahu v celé ploše bez dilatačních spár poskytují speciální vlastnosti podlahy Rinol Solid na bázi epoxidové pryskyřie, především její výjimečná pružnost a pevnost v ohybu. Podlaha beze spár je výhodná zejména pro svou funkčnost (dilatace mohou časem přinášet nejrůznější problémy, zejména s opravami atd.) a je komfortnější i pro běžný provoz prodejny (pojíždění nákupních vozíků a vysokozdvižných vozíků při doplňování zboží atp.). Nezanedbatelná není ani otázka údržby – bezespárá plocha je pochopitelně i snáze čistitelná.
Podlaha dále splňuje veškeré požadavky investora na technické parametry při namáhání v tlaku, v tahu za ohybu i na otěruvzdornost.
S přihlédnutím k účelu stavby bylo v tomto případě uvažováno o budoucím velkém zatížení; přičemž stejný důraz byl kladen také na estetickou stránku podlahy.
A jak to dopadlo? „Podlaha snese velké zatížení, a navíc, hezky vypadá! A uživatel dostal kompletní skladbu podlahy včetně garancí z jedné ruky“ řekl nám na závěr Oto Herrmann.