Ropa a ceny stavebních prací

Prognózy růstu světové a české ekonomiky ze začátku roku 2004 během minulých měsíců rychle roztály. Výhledy se mění aktuálně podle růstu cen ropy. Barel lehké ropy se prodával na začátku roku za 34,72 USD, ale 6. října už za 52,02 USD. Mezinárodní agentura pro energii a Global Insight Incorporated [1] ještě před polovinou roku 2004 prognózovaly ceny ropy do roku 2025. Obě instituce měly v idylickém poklidu za to, že v roce 2025 bude stát barel ropy 27,06 až 27,96 USD za barel, jarní růst že byl nevýznamným chvilkovým záchvěvem.

Jenže čas oponou trhnul a 6. října 2004 stál barel lehké ropy 52,02, k 17. listopadu činila cena barelu lehké ropy 46,8 USD za barel (barel je 158,984 litrů, 1,59 hl asi 1,4 metrického centu).

Důležité pro firmy je, že se s letem cen ropy vzhůru zdraží vstupy a že bude nutné včas jednat se zákazníkem, operativně odhadovat očekávaný zisk, dosažitelné poměrové finanční ukazatele ROE a ROA. Za současné situace rychle vzrostou ceny za práce v hlavní i vedlejší stavební výrobě včetně dokončovacích prací, jako jsou sádrokartonové konstrukce, truhlářské obklady v interiéru, pokládání podlah, keramické obklady a za další práce v interiéru. Při uzavírání smluv na další období nelze k této skutečnosti nepřihlížet. Tuna oceli stála na začátku roku 2004, nyní 700 za tunu. Dochází proto k růstu cen staveb, náročných na spotřebu oceli, jako jsou zakládací stavby, stavby z vyztužených monolitických betonů, železnice atp. Všem stoupnou výdaje za dopravu. Proti loňskému září ceny v ropném průmyslu stouply o 43,1 %. Na zvyšující se ceny surovin již domácí trh reagoval. V září například index cen kovových výrobků s kódem DJ 287 stoupl meziročně na 107,4.



V následující tabulce je růst cen demonstrován. Je v ní cena eura v dolarech, cena americké lehké ropy za barel v dolarech a severomořské ropy Brent, již těží Velká Británie a Norsko. Ropa ovlivňuje rychle cenu kovů. Například v den, kdy barel lehké ropy stál 34,72 USD, bylo možné koupit na burze tunu mědi za 2426 USD. Jakmile se ale ropa prodávala za 51,05 USD za barel, tuna mědi vyskočila na 3 122 USD za tunu.

Tab. č. 1. růst cen ropy

Cena ropy vyskočila o 47,03 %, následně cena mědi o 28,7 %. V tabulce kraluje v prvním sloupci číslo kursovního lístku ČNB. Lístek číslo 7. poskytuje údaje z 12. ledna 2004, další z 12. července a č. 195 je z 6. října 2004.



Jak vidíme, za deset měsíců stoupla cena lehké ropy jako důležitého vstupu všech stavebních prací o 47,03 % bez ohledu na změnu kursu. Zhruba stejný trend má pak následně motorová nafta nebo benzín. Podle Colossea [2] velkoobchodní i maloobchodní ceny benzínu od roku 1999 cenu ropy Brent téměř kopírují. V USA, které konzumují 45 % světové spotřeby benzínu a kde byla v létě podle ministerstva energetiky USA poptávka 9,32 milionů barelu denně, je relace ceny benzínu k ceně ropy zhruba dvojnásobná. Například dne 18. květnu 2004 to bylo 206,9 % ceny ropy, 1. září 2004 207,2 % ceny ropy atd. V ČR byl v srpnu 2004 litr benzínu Natural 95 oktanu 27,47 Kč za litr, to je 1,0658 USD, začátkem září 1,074 USD atd. V Německu byl v září litr benzínu asi za 1,33 USD. Proto dojíždějí němečtí motoristé kupovat benzín do České republiky a do Polska.



Ropa zdražuje z řady důvodů. Vedle jiného proto, že se ve světě delší dobu neinvestovalo, že se nehledala nová ložiska. Někde se nemohl výzkum realizovat proto, že nad zemí bylo embargo, jako v Libyi. Ceny ropy ovlivňují rychle ekonomiku v posledních měsících. Ve všech evropských zemích vyjma Británie, která těží ropu v Atlantiku, byla měsíční inflace v září 2004 vyšší než roční míra inflace za posledních dvanáct měsíců. Znamená to, že ropa již od dubna do října 2004 inflaci evropských ekonomik všude ovlivnila, ve Francii jako v České republice.



Růst cen ropy znamená nejen zdražení vstupů a vynucené zdražení stavebních prací, ale i omezení možností odběratelů. Při vyšší ceně nutně část zákazníků odpadne, odbyt se producentům sníží. Menší firmy, které docilovaly jen minimální zisk nebo žádný, mohou přejít snadno do ztráty a být nuceny ukončit činnost.



Názory na míru ochabnutí ekonomiky se liší. Má se za to, že letošní vyšší ceny ropy srazí ekonomiku v USA proti očekávání ze začátku roku o 0,3 %. V Japonsku dojde k ochlazení proti prognózám o 0,4 %, ve světě o 0,5 %. Pokud by ale zdražování pokračovalo, vlivy by byly významnější. Pokud by zvýšení cen ropy na současnou úroveň trvalo více než rok, v Eurozóně by se ekonomika v roce 2005 proti odhadům zpomalila až o 1,1 %. Česká ekonomika by mohla přibrzdit také. V současnosti jsem odhadoval sražení růstu české ekonomiky o 0,3 až 0,6 %, tedy meziroční růst HDP jen kolem 3 %. Situace v ČR by tedy byla, co se týká míry poklesu, lepší než v sousedním Německu.

Jaký náraz by pocítilo stavebnictví? Byl by tvrdší nebo mírnější než na celou ekonomiku?

Stavebnictví v České republice může být ovlivněno růstem cen ropy výrazněji než česká ekonomika v průměru. Při snížení růstu ekonomiky o 0,3 až 0,6 % by se růst českého stavebnictví přibrzdil asi o 0,7 až o 1,4 %. Meziroční růst stavebnictví by výrazněji nepřevyšoval meziroční růst HDP ve stálých cenách. U HDP se čekalo dosud zvýšení meziročně asi o 3,8 %. Ale podle cen ropy může růst HDP doznat atrofii a představovat, přes všechny naděje, jen 3,3 až 3,5 %.



Investory a stavební firmy jistě za této situace zajímají úrokové sazby. V USA byly dlouho nízké. Jenže v USA směřují vzhůru. Největší ekonomika před několika dny zdražila peníze, zvýšila úrokové sazby na 1,25 %. Rozdíl mezi sazbami v USA a v Eurozóně se tím zmenšil. Pro evropskou ekonomiku je toto opatření výhodné. Česká národní banka zvýšila dvoutýdenní repo sazbu na konci srpna z 2,25 na 2,5 %. V Eurozóně je sazba 2 %, ve Švédsku třeba 2 %, na Slovensku 4,5 atd. Úrokové sazby jsou tedy zatím příznivé, ale vlivy dražších energií nezastaví.



Růstem cen ropy se také zpomalí vyjádření výše HDP na hlavu v reálných cenách a zpomalí se hlavně zlepšování indexu ERDI. Tento ukazatel je velmi důležitý, je to obraz nadhodnocení oficiálního kursu k reálnému. Příklad: nech. je oficiální kurs eura 32 Kč, ve skutečnosti nech. se za euro, doma koupené za 32 Kč, třeba v Německu koupí tolik zboží, jako doma za 16 Kč. Platím za euro v korunách ve směnárně více, než kolik si pak v zahraničí reálně koupím. Parita eura je 16 Kč. Je to příklad. Pak 32 : 16 = 2, takže index ERDI v našem příkladu je 2. ČSÚ uvedl paritu například v sešitu Čtvrtletních národních účtů České republiky ve 4. čtvrtletí 2001. HDP na hlavu za rok 2000 činil reálně údajně 14 277 USD, podle směnného kursu 4 943 USD. Takže 14 277 děleno 4 943 = 2,89, což je index ERDI. Potřebný ERDI počítá měsíčně německá statistika, zabývá se jím statistika britská, americká, izraelská, každá s nějakým metodickým přínosem. Dosud se index ERDI mezi korunou a eurem nebo dolarem pomalu ale jistě zlepšoval. Ekonomika České republiky dožene úroveň Německa tehdy, až klesne index ERDI alespoň na 1,2. Za dob první republiky v roce 1939 tomu tak bylo. Jenže růstem ceny ropy došlo dnes k zmrazení zlepšování indexu ERDI.



Vyšší ceny ropy způsobí do konce roku nárůst cen stavebních prací včetně cen za dokončovací práce. Například za rok 2003 stála tuna výztuže z betonářské oceli v průměru 25 736 Kč, v posledním kvartálu 25 818 Kč. Vzhledem k razantnímu růstu cen oceli v roce 2004 může činit růst cen výztuže proti cenové hladině z poloviny roku 2004 až 15 % i více. U dokončovacích prací jistě nejsme na oceli tolik závislí jako stavitel viaduktu. Ropa ale bude mít vliv na růst cen dopravy, cen energií. Jistě zdraží trubní rozvody vody a topení z ocelových trub, ale s jistotou i rozvody z plastů; při výrobě plastů je totiž ropa nejen energetickým, ale surovinovým zdrojem.
Ceny všech stavebních prací mohou vzrůst jen proto, že je potřeba materiály dopravit při dražších pohonných hmotách. Jistě by bylo možné u vybraných činností odhadnout zvýšení současné cenové hladiny za půl roku vlivem vyšších energií, spočítat zdražení při ropě za 50 USD nebo za 60 USD, to je za ceny, které připustil Morgan [3]. Podle mého je vhodné počítat s trváním současného zvýšení cen ropy a benzínu do jara 2005 a podle toho jednat při sjednávání cen na nejbližšího půl roku. Dále je vhodné zvažovat i vyšší ceny, aby se pak zákazník nebránil úhradě nečekaných, byť realitou doložených cen vstupů a dodavatel se neocitl v situaci, že zákazník, náhle insolventní, mu způsobí ztrátu, ne-li pád.

Literatura a zdroje:

[1] Global Insight Incorporated Inc. Nejpřehlednější finanční a ekonomické rozbory zemí, regionů a průmyslových odvětví; http://www.globalinsight.com
[2] Colosseum. Obchodování s cennými papíry, finanční a ekonomické analýzy; http://www.colosseum.cz
[3] J. P. Morgan. Bankovní dům a průzkumy trhu na globální úrovni; http://www.jpmorgan.com

1 Mgr. ing. Milan Cikánek, nezávislý expert prognózy
Autor: Milan Cikánek
Foto: Archiv firmy