Rusko odmítlo Kjótský protokol
Moskva, 2. 12. 2003. Kreml oznámil, že Rusko neratifikuje Kjótský protokol, který omezuje emise skleníkových plynů. Tím skácelo naději, že by Protokol mohl vstoupit v platnost v současném znění.
Podle mezinárodní dohody začne Kjótský protokol platit, jakmile jej ratifikují »znečišťovatelé«, rozumějme státy, jejichž podíl na celosvětových emisích skleníkových plynů a zejména CO2 dosáhne alespoň 55 % objemu emisí z roku 1990. To se zatím nestalo. K Protokolu již dříve odmítly přistoupit Spojené státy. Evropa reprezentovaná státy EU, která v těchto jednáních vystupuje jako samostatný subjekt, však již rozpracovala obchodování do takových podrobností, že k obchodu mezi členskými zeměmi EU dojde pravděpodobně i tehdy, když Kjótský protokol vůbec nevstoupí v platnost. Jestliže dojde k tomu, že EU začne uplatňovat Protokol sama, může ji to ve vztahu k okolnímu světu ekonomicky vyčerpávat. Samozřejmě se to bude týkat i České republiky. Zprvu se to na domácím trhu může projevit v cenách energie a výrobků, při jejichž výrobě se spotřebuje větší množství energie.
Zpráva o ruském odmítnutí [1] říká, že podle Andeje Illarionova, poradce ruského prezidenta Vladimíra Putina pro ekonomické záležitosti, by Protokol omezil ruský hospodářský rozvoj. Kjótský protokol mj. zavazuje státy, aby redukovaly svoji úroveň emisí skleníkových plynů z dopravy a průmyslu. Tyto plyny mají způsobovat globální oteplení. Protokol požaduje, aby jej ratifikovalo nejméně 55 zemí, které dohromady produkují alespoň 55 % celkových emisí z roku 1900. Bez Ruska, říká zpráva, lze této podmínky stěží dosáhnout, protože již dříve tento protokol odmítly Spojené státy. V [2] taktéž stojí, že Rusko vetovalo Kjótský protokol kvůli jeho tvrdým klauzulím. V této chvíli obdržel UNEP (United Nations Environmental Programme) zprávu, že Rusko neratifikuje Kjótský protokol, jehož cílem je snížit emise skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého CO2, v jeho současném znění.
„V dnešní době Kjótský protokol staví podstatná omezení pro ekonomický růst Ruska,“ řekl Andrej Illarionov, hlavní poradce prezidenta Vladimíra Putina pro ekonomické záležitosti, v rozhovoru pro časopis The New Scientist.
Rusko bylo jedním z klíčových států, který měl protokol ratifikovat. Bez podpory Ruska ztrácí Protokol dostatečné zázemí a je proto mrtvý. V současné době je jediným členem Rady bezpečnosti, který projevuje horlivou podporu Protokolu, pouze Francie. I když UNEP může znění protokolu změnit, budou implementace těchto změn pochybné, uzavírá zdroj.
Zdroje a literatura:
[1] Russia Rejects Kyoto Protocol: http://www.rferl.org/nca/features/2003/12/02122003131623.asp, dne 11. 12. 2003
[2] Russia vetoes Kyoto due to strict clauses: http://www.jhunewsletter.com/ dne 11. 12. 2003