Sníh, kroupy nebo vítr: Tondach ví jak na to
Pokud stavíte a přemýšlíte, jakou zvolit střechu, případně provádíte její rekonstrukci, vždy byste měli myslet na veškerá bezpečnostní opatření. Týkají se především protisněhových opatření a extrémních podmínek, jako jsou bouřky, kroupy či silný vítr. Výrobci značky Tondach myslí na vše.
Sníh na střeše může v zimě poškodit střešní krytinu i ohrozit kolemjdoucí. Lze tomu snadno předejít použitím vhodných protisněhových opatření. Investoři by na to však měli myslet již při pokládce střešní krytiny, kdy je možné do systému zahrnout speciální sněhové tašky, háky nebo mříže, zajišťující bezpečné udržení sněhu na střeše a kontrolované sesouvání. Klíčové je přitom nejen správné rozmístění zábran, ale také dodržení všech bezpečnostních předpisů.
Kromě toho se nesmí zapomínat ani na bouřky s krupobitím. Ročně je na našem území evidováno asi 12 dní s kroupami o průměru větším než 2 centimetry. Mohou se podepsat na kapotách aut a mohly by také výrazně poškodit střechu. S pálenými taškami Tondach se však krupobití obávat nemusíte. Krytina totiž prošla zkouškou, která prokázala její odolnost vůči vnějším vlivům počasí.
Protisněhová opatření bývají dnes již standardní součástí každého stavebního projektu. „Někdy bohužel dochází k tomu, že se nakonec nerealizují ve snaze snížit náklady stavby. To však bývá krátkozraké. V dlouhém časovém horizontu je jejich montáž velmi přínosná, chrání životnost střechy jako celku, a to především její klempířské a zámečnické výrobky,” říká Jan Pala, architekt z ateliéru +arch.
Klíčová je mapa sněhových oblastí na střeše
Výpočet potřebného množství protisněhových tašek a háků se volí v závislosti na sklonu střechy a sněhové oblasti, ve které se budova nachází. Nejčastější schémata instalace si můžete prohlédnout na webu společnosti wienerberger. Protisněhové ochranné prvky se obvykle umisťují na každou tašku ve druhé řadě nad okapem a poté dle vybraného schématu i ve vyšších částech střechy. Zásadní je pravidelné rozmístění v rámci celé střešní plochy. Většinou se spotřebuje přibližně 1,5 až 5 kusů prvků na metr čtvereční. U vyšších budov se zároveň doporučuje použití sněhové mříže.
„Často se setkáváme s tím, že se investoři rozhodují umístit protisněhové opatření jen okolo okapu. Instalace těchto prvků pouze v dolním okraji střechy není dostačující a v žádném případě nechrání před lavinami sjíždějícími ze střechy. Pád masy sněhu navíc může nevhodně umístěné zábrany strhnout a způsobit ještě větší škody. Pokud si s rozmístěním na vaší střeše nevíte rady, neváhejte kontaktovat odborníka,“ dodává Rudolf Prus, technický poradce značky Tondach od wienerbergeru.
Je důležité myslet na to, že každá stavba je jiná, a proto se i příprava jejich protisněhových opatření může lišit. Záleží na sklonu krytiny, výšce budovy, ale i na tom, v jaké sněhové oblasti se stavba nachází. Mapa sněhových oblastí je součástí normy ČSN EN 1991-1-3.
Pokud rekonstruujete starší objekt, nezapomeňte na statické posouzení. Starší krovy mohou mít nižší nosnost a nemusely by nápor sněhu udržet. Podle stavu krovu a konstrukce statici určí, zda by nebylo umístění protisněhových zábran problematické.
Produktový tip: Sněhový hák
Jedná se o ocelový hák, který při dostatečném rozmístění brání sněhu, aby spadl ze střechy v jedné těžké lavině. Pomáhá sníh rozdělit na menší části, aby rovnoměrně odtával a padal postupně. Zároveň sněhový hák brání tvorbě ledových rampouchů, které mohou být nebezpečné pro kolemjdoucí. Horní část háku je profilovaná dle typu tašky, takže se výborně přizpůsobí všem krytinám značky Tondach. Nejlépe funguje v kombinaci se sněhovými taškami a sněholamy.
Tondach hravě zvládne kroupy i silný vítr
Kroupy v Česku běžně dosahují průměru 2 centimetrů, výjimečně až 5 centimetrů. Vědomi si všech rizik spojených s krupobitím se v Tondachu před pár lety rozhodli provést přísné testování střešních tašek, které mělo simulovat nápor krup na krytinu. Přesto, že normou toto testování není stanoveno, značka Tondach od wienerbergeru si zakládá na důvěře a kvalitě produktů, a proto nechtěli nechat náhodě ani tuto skutečnost. „Testování proběhlo ve specializované laboratoři IBS v rakouském Linci se střešními taškami Contiton 12 a Planoton 11 (k dnešnímu dni by měly být odzkoušeny již všechny typy kromě prejzů, poznámka redakce). Střešní krytina čelila náporu ledových krup, které na tašku ostřelovalo vzduchové dělo. Zkoušeli jsme různé velikosti krup, od těch nejmenších až po největší. Tašky jsme umístili ve třech řadách na posuvnou konstrukci, díky čemuž šlo měnit místo dopadu kroupy. Po každé ráně jsme místo dopadu označili, uvedli číslo a průměr kroupy,” komentuje průběh testování produktový manažer wienerberger Hynek Stančík.
Testování tašek
Jako první byla zkoušena pálená střešní taška Contiton 12, která bez problémů vydržela nápor krup o velikosti 3 cm v jakémkoliv místě dopadu. Při běžném krupobití je tak zcela odolná a bezpečná.
Druhou zkoušenou byla oblíbená plochá pálená střešní taška Planoton 11. „Tuto tašku jsme rovnou vystavili větším kroupám o průměru 4 cm. Po provedení testu byl její povrch prakticky netknutý, její funkčnost a vzhled nebyly nijak narušeny. Zkusili jsme tedy kroupu o velikosti 5 cm, která na tašku dopadala v rychlosti 110 km/h, což už je značná zátěž. Na jejím povrchu se objevila prasklina, nicméně taška testem prošla a prokázala výdrž a bezpečnost našich tašek. V testování jsme pokračovali a taška podlehla až náporu kroupy s průměrem 7 cm, která na krytinu dopadla rychlostí 130 km/h. Takto velké kroupy se však na našem území vyskytují zcela výjimečně,” dodává Hynek Stančík.
Střešní tašky Tondach čelily náporu celkem 50 krup různých velikostí, které na ně mířily kolmo a testem pevnosti tak prošly. Zkoušky se navíc vyhodnocují podle nejnepříznivějšího souběhu okolností, ve skutečnosti ale krupobití nepůsobí přesně kolmo, kroupy dopadají na líc tašky pod úhlem v závislosti na sklonu střechy a síle větru. Proto v reálných podmínkách vydrží střešní krytina mnohem víc, než prokázala samotná zkouška. Se střechou od Tondachu se tak nemusíte bát silného deště, větru ani krupobití.