Solidární hotel na Seině postavili Češi
V centru Paříže došlo k realizaci projektu určeného pro lidi, kteří potřebují pomoc. Cílem zadavatele, humanitární organizace Aurore, bylo vybudování budovy, která může být v případě potřeby přesunuta kamkoli jinam. Výsledkem je inspirativní objekt tvořený moduly vyrobenými v České republice.
České prefabrikované moduly
Česká republika patří mezi hlavní světové vývozce modulárních staveb. Výrobci se mnohdy zaměřují na stavbu dočasného obydlí pro krizové oblasti, které jsou postiženy přírodními či válečnými katastrofami, ale častá je i produkce mobilních kanceláří, kaváren, obchodů, či dokonce rodinných domů. Jedním z českých produktů tohoto typu je i Solidární hotel na Seině.
Modulární stavby mají nespočet výhod
Modulární výstavbou se rozumí tvorba prostoru pomocí jednoduchého geometrického principu skládání rozměrově unifikovaných prostorových jednotek – tzv. modulů. Kolébkou těchto staveb je USA. Jednoduché, moderní a relativně rychle postavené budovy složené z modulů se stávají stále populárnějšími na celém světě. A není divu, tento typ budov má spoustu výhod. Je mobilní, komfortní i ekonomicky úsporný. Svou popularitu si modulární stavby získaly také díky výborné tepelné izolaci, hygienické nezávadnosti všech po užitých materiálů a samozřejmě snadné montáži. Aktuální je dnes také otázka ekologie a udržitelného životního prostředí, které díky modulárním výstavbám není vystaveno nebezpečí. Vlastní montáž stavby je totiž prováděna bez větších nároků na zábor pro zařízení staveniště. Hluk a nečistoty jsou minimální.
Pro lidi, kteří pomoc skutečně potřebují
Nápad s výstavbou hotelu na Seině přišel od mezinárodní humanitární organizace Aurore s cílem poskytnout pomoc lidem bez přístřeší a zároveň jim pomoci začlenit se zpět do běžného života. Tento projekt vytvářela Aurore ve spolupráci s architektonickou kanceláří Moonarchitectures. Následovalo více než dvouleté jednání s francouzským developerem Serie Flexo, které bylo úspěšně zakončeno uzavřením smlouvy o dlouhodobé spolupráci. Jako dodavatel prefabrikovaných modulů byla vybrána česká společnost KOMA MODULAR. Jak uvedl v rozhovoru pro Radio Wave vedoucí projektu Filip Kováč, projekt by měl fungovat následovně: v solidárním hotelu se mohou na dočasnou dobu ubytovat lidé bez přístřeší nebo v tíživé životní situaci. Projekt podporuje francouzská vláda, která organizaci poskytne za každého ubytovaného hosta příspěvek.
Největší modulární stavba
Čtyřpatrový objekt se skládá z 226 velkoprostorových modulů půdorysných rozměrů 11 × 2,5 m. Hotel se rozprostírá na celkové ploše 5 160 m2. Jde tak bezesporu o neobvykle rozsáhlou modulární budovu. Zajímavostí je také hřiště na střeše hotelu. Ta je pokryta i solárními panely. Neotřelého vzhledu fasády je docíleno kombinací bílé polykarbonátové desky s dřevěnými tepelně ošetřenými palubkami a barevným nepravidelně lakovaným plechem. Jedna strana budovy patří dokonce do historicky chráněných objektů, a tak tato část hotelu získala speciální design. V hotelu nechybí knihovna, společenská místnost ani jídelna. Celá stavba nabízí pomoc až 308 lidem v nouzi, již nyní se ví, že 100 z nich pochází z nezaopatřených rodin a 208 je nezaměstnaných.
Související články
- V Olomouci zakotvil koráb. Natrvalo
- Modulární jídelna
- Modulární architektura
- Brno zvelebilo dolní nádraží modulární čekárnou