Vojtěch Plšek, SPŠ Zlín - 1. místo v kategorii Projekt rodinného domu

„Soutěž o nejlepší projekt“ společnosti Wienerberger už zná výsledky!

V polovině letních prázdnin se na akademické půdě ČVUT sešli porotci Soutěže o nejlepší projekt, aby vybrali nejlepší práce studentů 3. a 4. ročníků středních průmyslových škol stavebních. Soutěž již popatnácté pořádala společnost Wienerberger, výrobce vysoce kvalitních cihelných systémů Porotherm. Naše redakce tradičně akci podpořila jako hlavní mediální partner.

Hlavním cílem Soutěže o nejlepší projekt bylo opět podpořit mladou nastupující generaci a tím celý obor stavitelství a architektury. Již třetím rokem je partnerem soutěže také architektonické studio LOXIA. Kvalita projektů a zdatnost studentů byla i v tomto půlkulatém ročníku mimořádná.

Adam Pravda, SPŠS Ostrava - 2. místo v kategorii Projekt rodinného domu

Výherci

Mezi třeťáky (kategorie Projekt rodinného domu) zvítězil Vojtěch Plšek ze SPŠ Zlín, druhé místo obsadil Adam Pravda ze SPŠS Ostrava a na třetím místě skončil Tobiáš Kříž ze SPŠS Havlíčkův Brod. Speciální ocenění Tondach si odnáší Anna-Marie Vyoralová ze SPŠ Zlín a speciální ocenění společnosti LOXIA Lukáš Matúšů také ze SPŠ Zlín. Vítězem mezi čtvrťáky (kategorie Projekt občanské a bytové stavby) se stal Jan Busínský ze SOŠ a SOU Písek, druhé místo patří Barboře Holečkové z VOŠ a SPŠ Volyně a na 3. místě skončil Josef Mozgva ze SPŠ Zlín. Speciální ocenění Tondach si vysloužila práce Jana Kindla ze SPŠS Hradec Králové a speciální ocenění společnosti LOXIA získal projekt Pavlíny Jajcajové ze SPŠS Ostrava. Speciální ocenění za inovativní přístup se porota letos rozhodla udělit Adamu Seltsamovi ze SPŠS České Budějovice.

Tobiáš Kříž, SPŠS Havlíčkův Brod - 3. místo v kategorii Projekt rodinného domu

„Studenti porotu opět nezklamali a předvedli svou šikovnost a mnohdy vysokou odbornou zdatnost, což je velkou nadějí do budoucna. Vyhlídky našeho krásného oboru jsou tak, alespoň z mého pohledu, příznivé a na nástup této generace do praxe se již dnes můžeme těšit,“ hodnotí letošní ročník zakladatel soutěže a zároveň člen odborné poroty za Wienerberger Ing. Ivo Petrášek. „Samozřejmě, že projekty mají své drobné nedokonalosti. S ohledem na věk studentů a jejich praktické zkušenosti ale mají mnohdy velmi vysokou úroveň a některé bych se po drobných úpravách nebál rovnou realizovat. Což je opravdu mimořádné,“ dodal.

Anna-Marie Vyoralová, SPŠ Zlín – Speciální ocenění Tondach v kategorii Projekt rodinného domu

Odborná porota

Celkem se do letošního ročníku přihlásilo 168 studentů: 89 třeťáků v kategorii Projekt rodinného domu (s použitím cihelného zdiva Porotherm) a 79 čtvrťáků v kategorii Projekt občanské a bytové stavby (s použitím cihelného zdiva Porotherm), z 22 škol z celé republiky. Účastníci obou kategorií se opět mohli ucházet o speciální ocenění pro nejlepší projekt s použitím střešních výrobků značky Tondach. Této možnosti využilo 45 studentů, převážně pak ze třetích ročníků. Do 2. celostátního finálového kola postoupilo 88 projektů (45 z kategorie Projekt rodinného domu a 43 z kategorie Projekt občanské a bytové stavby), 19 projektů bylo hodnoceno v rámci speciálního ocenění Tondach. Porota se skládala ze zástupců společnosti Wienerberger, včetně odborníků značky Tondach, společnosti LOXIA, mediálních partnerů a také osobnosti z Katedry konstrukcí pozemních staveb ČVUT Praha.

„Projektování a architektura jsou kromě znalostí nabitých ve škole také trochu o talentu a hlavně o citu. V letošním ročníku soutěže nám studenti ukázali, že jim ani jedno nechybí, což mě velmi těší. Projekty byly nejenom zdařilé z hlediska proveditelnosti, ale zároveň vizuálně atraktivní a většinou velmi zajímavé. Proto jsme opravdu rádi, že můžeme být součástí této soutěže a podporovat tak rozvoj nové generace. Toho se naše architektonické studio snaží dosáhnout i dalšími způsoby, jedním z nich je Škola projektování – unikátní výukový program, který zdarma nabízí workshopy, přednášky a další zajímavé příležitosti pro žáky základních a studenty středních škol,“ vyjádřila své přesvědčení Ing. arch. Jana Mastíková, hlavní architektka a partnerka studia LOXIA.

Lukáš Matúšů, SPŠ Zlín – Speciální ocenění společnosti LOXIA v kategorii Projekt rodinného domu

Ceny

Výherci obdrží za 1. místo 20.000 Kč, za 2. místo 10.000 Kč, za 3. místo 5.000 Kč a za vybrané projekty v rámci ocenění Tondach 5.000 Kč. Finanční odměnu 5.000 Kč získá také autor projektu mimořádně oceněného za inovativní přístup. Autoři vítězných projektů v rámci „speciálního ocenění společnosti LOXIA“ se mohou těšit na atraktivní cenu v podobě designového a vysoce výkonného tabletu, který využívají profesionální projektanti a architekti. Architektonické studio zároveň nabídne oceněným studentům stáž ve své pražské kanceláři. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání ocenění studentům proběhne v září.

Jan Busínský, SOŠ a SOU Písek - 1. místo v kategorii Projekt občanské a bytové stavby

Pravidla soutěže a veškeré potřebné informace jsou k dispozici ZDE.

Barbora Holečková, VOŠ a SPŠ Volyně - 2. místo v kategorii Projekt občanské a bytové stavby
Josef Mozgva, SPŠ Zlín - 3. místo v kategorii Projekt občanské a bytové stavby
Autor: Wienerberger
Foto: Viz popisky