Společnost Bosch plánuje v roce 2024 zahájit sériovou výrobu stacionárních palivových článků
V roce 2024 chce společnost Bosch zahájit sériovou výrobu decentralizovaných elektráren založených na technologii palivových článků na bázi tuhých oxidů a za tímto účelem se domluvila na hlubší spolupráci se společností Ceres Power. Po úspěšném testování prototypů chtějí obě společnosti nyní pokročit také v předvýrobní fázi stacionárního palivového článku.
Společnost Bosch usiluje o výrobní kapacitu systémů SOFC (zkratka Solid oxide fuel cell – tuhý oxidový palivový článek) cca 200 megawattů ročně. Pomocí nich může být v domácnostech zásobováno elektřinou až 400 000 osob. Společnost bude do plánované sériové výroby investovat stovky miliónů. Výroba bude probíhat v Bambergu, Wernau a Homburgu. Vývoj ve Stuttgartu-Feuerbachu a Renningenu.
SOFC technologie má být používána mimo jiné ve formě malých decentralizovaných elektráren ve městech, továrnách, datových centrech a při provozu nabíjecích stanic pro elektromobily. Podle odhadů společnosti Bosch dosáhne trh pro decentralizovanou výrobu energie do roku 2030 objemu 20 miliard eur. Celkově v této oblasti pracuje nyní více než 250 zaměstnanců společnosti.
Prohloubení partnerství s Ceres Power
Bosch úspěšně spolupracuje se společností Ceres Power na vývoji palivových článků a stacků od srpna 2018. Již na podzim 2019 Bosch zahájil výrobu prototypů v Německu a v lednu 2020 získal přibližně 18 procent britské společnosti. Spolupráce byla nyní rozšířena o fáze, které vedou až k zahájení sériové výroby v roce 2024. Smlouvy stanoví další využití této technologie společnosti Bosch od jejího kooperujícího partnera Ceres Power.
Systémy SOFC již umí pracovat s vodíkem
Společnost Ceres Power je lídrem ve vývoji inovativních palivových článků a stacků na bázi tuhých oxidů. Bosch má komplexní technologickou licenci od společnosti Ceres Power a od roku 2019 interně vyrábí palivové články a stacky. Pilotní systémy založené na palivových článcích z pevných oxidů jsou již úspěšně testovány v různých závodech společnosti Bosch. Systémy SOFC lze dnes provozovat s ekologickým bioplynem nebo zemním plynem, jsou také schopné pracovat s vodíkem pro energetický systém zítřka.
Pro města a metropolitní oblasti s vysokými energetickými požadavky mohou systémy SOFC zajistit udržitelné dodávky energie – a to bez emisí oxidů dusíku, částic nebo CO2 . Palivové články na bázi tuhých oxidů přitom disponují celkovou účinností více než 85 procent. Dr. Wilfried Kölscheid, který je odpovědný za stacionární palivové články ve společnosti Bosch, vysvětluje: „V závislosti na energetických požadavcích lze v budoucnu propojit libovolný počet systémů se stejným výkonem. Díky tomuto propojení je možné tvořit virtuální elektrárny, které společně umožňují dodávku energie na základě potřeby v místě spotřeby.“
1) Zdroj: www.bosch-press.cz, redakčně zkrácená tisková zpráva