Správný výběr střešních oken v projektu rozhoduje o kvalitě bydlení v podkroví
Návrh střešních oken a také výběr jejich vhodných typů patří mezi důležité úlohy. Při daném využití podkrovních prostor musíme řešit, jak okny zajistit dobré osvětlení při co nejnižších ztrátách tepla a co nejvyšší ochraně před slunečním světlem sálavým teplem. Okny často chceme větrat, přitom se chránit před nálety hmyzu. Nesmíme zapomenout ani na pohodlné ovládání oken.
Střešní okno nebo vikýř?
Vikýř je krytý střešní výstupek se svislým oknem. Už z této jeho definice plyne, že je konstrukčně náročnější, dražší a poskytuje méně světla než sklonité střešní okno. Naopak poskytuje pocit většího prostoru, který ale většinou nelze prakticky využít.
Střešní okna
Přestože je střešní okno jednodušší a levnější způsob osvětlení prostoru pod sklonitou střechou, je i zde doporučeno zaměřit se kvůli vyloučení případných rizik a chyb v projektech podkroví na tyto otázky:
- správná definice požadavků na funkce, které má střešní okno splňovat,
- správný výběr střešního okna – materiál, způsob otevírání, velikost, dostupnost ovládacích prvků, druh lemování,
- správné umístění okna, ovládání, možnost údržby,
- energetické zisky a ztráty – zateplení střešního okna, vnitřní a venkovní izolační a stínící prvky,
- provedení, vybavenost a stupeň kompletace střešního okna pro bezchybnou montáž.
Hlavní funkce a požadavky
Prosvětlení: plocha střešního okna je minimálně 10 % podlahové plochy místnosti a závisí na provozních požadavcích na konkrétní místnost, ale také na orientaci vzhledem k světovým stranám. Je nutné uvažovat i se stíněním, případně se zatemněním.
Tepelná ochrana: a) jako standard je doporučeno projektovat okna se zateplením. Nejde jen o únik tepla, ale v zimě také o tvorbu kondenzátu na zasklení a rámech okna nebo v místech jeho napojení ke konstrukci střechy. Čím kvalitnější je zateplení okna (ne jen parametry samotného okna), tím méně kondenzátu, viz obr. 1. b) větší problém než tepelné ztráty v zimě představuje prostup nežádoucího tepla v létě dovnitř – ochrana před intenzivních slunečním sáláním je zejména v podkrovích s vysokou tepelnou ochranou nezbytná.
Hluk: není vhodné umisťovat střešní okna např. nad postele – hluk deště může v noci rušit. Vyšší nároky na neprůzvučnost splní protihluková okna, je to otázka financí.
Těsnost: Není radno ani ustupovat z požadavku na trvanlivé a kvalitní vícenásobné těsnění okna. S tím souvisí i možnost seřídit polohu křídla vůči rámu pomocí kování, které je k tomu určeno, viz obr. 2. U střešních konstrukcí a to i starých, zejména po stavebním zásahu, dochází k jejich postupnému dotvarování, které způsobí zkřížení okna a následnou podstatnou netěsnost nebo dokonce nemožnost okno otvírat.
Větrání: Nejúčinnější je vždy krátké intezivní vyvětrání. Je také dobré mít okna, která mají stabilní polohu při otevření. Pro přivětrávání/výměnu vzduchu je účinnější spárové přivětrávání než ventilační klapky, protože klapka nevyužívá tepelný spád. V zimě navíc hrozí zamrznutí klapky a vytvoření tepelného mostu – v klapce velmi často kondenzuje vzdušná vlhkost. Při spárovém přivětrávání je nutné mít možnost zajištění okna proti samovolnému nebo násilnému otevření. Ideálním jsou okna s elektrickým pohonem a dešťovým senzorem, který okno při dešti uzavře. Při instalaci sítí proti hmyzu volíme takový typ okna, který při otevření síť neroztrhá, viz obr. 3 (TOP – výsuvně kyvné nebo výklopné).
Bezpečnost: bezpečnostní sklo proti krupobití a rozbití zvenčí, bezpečnostní sklo uvnitř rizikových prostor a bezpečnostní kování zajišťují ochranu proti samovolnému nebo násilném otevření střešního okna. Už ve fázi návrhu pamatujeme na bezpečnostní polohu otevřeného okna při mytí. Otevřené okno nesmí ohrožovat zraněním hlavy – k tomu slouží nastavitelná mezní poloha pro otevření a také nastavitelná síla potřebná pro otevření a zavření okna.
Správný výběr střešního okna
Základem je mít jasno, jak velká chceme okna, jak vysoko, jaké má být jejich uspořádání (samostatná okna nebo sestavy). Rozhodující je, k jakému účelu okna slouží, jestli pro pohled ven, větrání nebo pouze přívod světla.
Při požadavku na pohled ven je rozhodující výška dolní hrany okna, nesmíme zapomenout, že stejným způsobem vidí soused dovnitř. Velmi působivé je spojení fasádního (svislého) okna se střešním oknem, tzv. fasádní napojení, viz obr. 4.
Obr. 4: Velmi působivé je spojení fasádního (svislého) okna se střešním oknem, tzv. fasádní napojení.
U oken, která chceme využívat pro větrání, musíme:
a) Zajistit dosažitelnost ovládacích prvků okna – musíme mít možnost okno snadno a jednou rukou otevřít i zavřít. Pokud je ovládání dole, rozhoduje pouze výška spodní hrany okna, pokud je ovládání nahoře, rozhoduje horní hrana, viz obr. 5a, 5b.
b)Zohlednit polohu, do níž se vychýlí otevřené křídlo okna a zasáhne tak v určité výšce do interiéru. Je třeba ošetřit, aby otevřené uvnitř nepřekáželo, neohrožovalo nebo netrhalo sítě proti hmyzu.
c) Zajistit možnost aretace okna nebo nastavení síly potřebné pro jeho otevření a zavření. Pokud budeme chtít otevírat okno v zimě, i když na něm bude sníh, musíme volit typ otevírání, který tento případ řeší.
d) Pamatovat i na to, co se stane, když okno zapomeneme zavřít při dešti.
Pro přívod světla je rozhodující pouze velikost a umístění okna, případně volba sestavy, obr. 6. Rozměrová řada střešních oken a volnost při volbě jejich osazení musí umožnit správnou kombinaci velikostí a rozmístění oken tak, abychom docílili požadované optimální rozložení světelné stopy v podkrovní místnosti i s ohledem na sklon a orientaci střechy, velikost místnosti a její účel. Navíc každé z nich musí být možné jednoduše a bez omezení otevírat.
Speciálním požadavkem může být výstup na střechu z obývaných prostor, pro který je nutné zvolit odpovídající zateplený střešní výlez s parametry střešního okna.
Pokud projekt počítá i se solárními panely, je důležité vybrat značku, která umožní sdružování střešních oken a solárních panelů do sestav s jednotným způsobem montáže do společného lemování. Atypická řešení nabízejí speciální kombinace fasádního okna se střešním oknem nebo hřebenový přechod, který je vhodný do ateliérových podstřešních prostor, obr. 7 a obr. 8.
Univerzálním požadavkem je možnost okna jednoduše a bezpečně umýt.
Způsob otevírání a umístění okna
O „bezkonfliktním” užívání interiéru rozhoduje typ střešních oken. Především jde o možnost nastavit optimální podchozí výšku, tj. vzdálenost mezi podlahou a otevřeným křídlem střešního okna. Existují tři typy střešních oken podle způsobu otevírání:
- kyvné křídlo, obr. 9,
- výsuvně kyvné křídlo TOP, obr. 10,
- výklopné/kyvné křídlo, obr. 11.
Obr. 5a: Otevírání obyčejného střešního okna
Obr. 5b: Snadné otevírání u střešního okna ROTO
Pouze výběrem vhodného modelu zajistí projektant ničím neomezený přístup i výhled, který bude plně respektovat potřeby uživatele.
Nejběžnějším a nejobyčejnějším typem střešních oken na trhu jsou kyvná okna, která vycházejí z více než 40 let staré koncepce. Při otevření se otáčejí kolem vodorovné osy v polovině své výšky a jejich horní polovina se vyklopí do místnosti. Je to snadné, ale zároveň nevýhodné, protože otevřené okno brání výhledu i pohybu ve svém okolí, ohrožuje bezpečnost a zasněžené lze jen omezeně otevřít.
TOP výsuvně kyvná okna tyto nevýhody beze zbytku odstraňují. Kyvný pohybje u nich díky originálnímu kování nahrazen pohybem výsuvně kyvným, který posune osu otáčení do horní třetiny okna a současně ji vysune směrem ven z místnosti. Tím umožní neomezený výhled i pohyb v okolí střešního okna a navíc poskytne bezpečnostní mycí polohu. Jejich cena výrazně nepřevyšuje cenu běžných kyvných oken, přesto, že poskytovaný komfort je nesrovnatelný.
Obr. 6. Okenní sestava
Výklopná/kyvná okna mají díky speciálnímu kování dva volitelné způsoby otevírání. Mohou se otevřít vyklopením kolem horní osy ven z místnosti, nebo podle výrobce výsuvně kyvným, případně kyvným pohybem. Poskytují nejvyšší komfort, jsou ale ve vyšší cenové kategorii.
Obr. 7: Kombinace fasádního okna se střešním oknem
Z hlediska umístění (jak vysoko nad podlahou) je u manuálního ovládání základní podmínkou snadná dosažitelnost ovládacího prvku. To nejlépe splňují okna s ovládacím prvkem na spodním okraji okenního křídla. Tento způsob ovládání umožňuje osadit okno ve střešní konstrukci o něco výše a tím zvětšit využitelný prostor a zlepšit jeho celkové osvětlení. Klika musí umožnit jednoduchou a pohodlnou manipulaci se střešním oknem v libovolné pozici. Vedle poloh uzavření a otevření lze u všech moderních střešních oken nastavit spárové přivětrávání.
Obr. 8: Hřebenový přechod
Pro stavby v drsnějších klimatických podmínkách, případně při zvýšených požadavcích na bezpečnost, přijde vhod čtyřbodové centrální uzavírání, které zajistí spolehlivou ochranu a dokonalou těsnost střešního okna. Konstrukce a kování střešních oken musí také umožnit bezpečné a pohodlné mytí venkovních částí přímo z místnosti (tzv. mycí poloha). Ve vysokém prostoru, který nabízí efektní sdružování oken do sestav nad sebou, viz obr. 6, se může stát, že ani klika na spodním okraji křídla neumožní pohodlné otvírání horních oken. Pro tyto případy slouží elektricky ovládaná střešní okna nebo ovládací tyče pro manuální otevírání. Univerzální teleskopická tyč může navíc posloužit i k ovládání vnitřních a venkovních rolet.
Výběr materiálu: dřevo i plast
Podkroví se velice často buduje s využitím krovu jako přiznaného pohledového prvku a s využitím rustlého dřeva jako finální úpravy podhledů. To je hlavním důvodem silné poptávky po střešních oknech ze dřeva, a to i v případech, kdy otvory ve svislých konstrukcích téhož domu vyplňují plastová okna i dveře.
Obr. 9:Kyvné křídlo
Obr. 10: Výsuvně – kyvné křídlo
Obr. 11: Výklopné/kyvné křídlo
V podkrovních místnostech je nutná montáž parotěsné zábrany, která zamezuje pronikání vlhkosti, vznikající lidskou činností, do tepelných izolací. Z tohoto důvodu se v podkroví snadno zvýší vlhkost, kterou je nutné udržovat na co nejnižší hodnotě větráním.
V některých prostorách, jako jsou např. koupelny, kuchyně, ale i ložnice, kde je zvýšená vzdušná vlhkost dána užíváním daného prostoru, dochází ke kondenzaci na oknech vždy, i při kvalitním větrání. To snižuje životnost i těch nejkvalitnějších laků a povrchových úprav dřeva a vyvolává potřebu oprav, na což se velice často doposud zapomínalo a zapomíná. Znamená to demontáž oken, obroušení zbytků původních povrchových úprav a nanesení nových nátěrů, a to v případě méně kvalitní povrchové úpravy u levných střešních oken již po 2–3 letech. Pokud se chceme těchto oprav vyvarovat, musíme volit takový materiál oken, který tuto údržbu nepotřebuje – okna celoplastová, která ani při použití ve vysoce vlhkých prostorách nepodléhají působení kondenzátu, a jejich údržba je velice jednoduchá – pouhé otření a vysušení skla a rámu, viz obr. 12. Často je přitom paradoxně dřevěné střešní okno jediným dřevěným prvkem v podkrovních koupelnách. I z těchto praktických důvodů musí projektant volit mezi oknem s profilem ze dřeva a profilem celoplastovým.
Plastová okna jsou vyrobena ze tří nebo čtyřkomorových PVC profilů. PVC profily musí mít vysokou odolnost proti průrazu a UV-záření a být opatřeny nekorodující výztuhou zamezující deformacím okna. Důležité je vědět, že kvalitní plastová střešní okna mají také lepší tepelnětechnické parametry, než okna dřevěná. Navíc použitím plastových oken v podkroví lze materiálově sjednotit výplně otvorů v celém domě v případě použití plastových fasádních oken a dveří.
Profesionálním řešením je kombinovat plastová a dřevěná střešní okna podle estetických požadavků a předpokládaného zatížení kondenzátem, z exteriéru není totiž mezi nimi viditelný žádný rozdíl.
Instalace, montáž
Střešní okno musíme především umístit do správné velikosti stavebního otvoru. Ať již bude okno zatepleno dodatečně po montáži nebo bude vybaveno již z výroby originálním zateplovacím blokem, stavební otvor vždy musí být po celém obvodu větší minimálně o 3 cm, než je daný rozměr okna. Ve vodorovném směru nad a pod oknem tento požadavek můžeme snadno splnit, neboť tam stavební otvor sami budujeme montáží podpěrných latí. Problém bývá v bocích, kde musíme dbát na to, aby rám okna nebyl umístěn těsně u krokve.
Obr. 12: Bezúdržbové celoplastové okno obstojí i ve vysoce vlhkých prostorách před působením kondenzátu
Po osazení a zabudování okna do střechy občas u novostaveb dojde k mírnému dotvarování, tedy deformaci krovu. To má za následek, že spáry mezi křídlem a rámem nejsou rovnoměrné – okno se zkříží. Kvalitní střešní okna na rozdíl od levných výrobků jsou vybavena speciálním kováním s mechanikou, která umožňuje dodatečné seřízení křídla v rámu pomocí excentrických šroubů, umístěných na ramenech okna. Ty dovolují rektifikaci až o ±3 mm, viz obr. 2. Okna, která takto vybavená nejsou, nezbývá než demontovat a namontovat znovu.
K vyloučení závažných chyb při napojení střešního okna do jednotlivých vrstev střešního pláště slouží:
- parotěsná zábrana a její napojení na rám střešního okna zevnitř,
- pojistná hydroizolační fólie a její napojení na rám střešního okna zvenku,
- kvalitní zateplení rámu střešního okna po celé výšce a obvodu, zateplovací blok – viz obr. 1,
- správný výběr vnějšího lemování okna s ohledem na použitý typ střešní krytiny – viz obr. 13.
Nejkvalitnějším řešením jsou střešní okna s límcem z parotěsné fólie a polypropylénovým zateplovacím blokem namontovaným na rámu okna již při výrobě. Tím je jejich montáž snadná, rychlá, kvalitní a především zcela bezpečná z hlediska dokonalého spojení se střešním pláštěm. Dají se tak ušetřit peníze nejen úsporou času při montáži, ale především kvalitou zabudování střešních oken do střechy. Tyto prvky zamezují nekontrolovaným průnikům vlhkosti a následné kondenzaci vodní páry ve střešní konstrukci a také zlepšují tepelnou izolaci střešních oken a tím celého podkroví.
Kvalitní funkci okna zajistí především bezchybně navržené a provedené ostění. Ostění může být tvořeno sádrokartonovými deskami, palubkami či nenasákavými upravenými deskovými materiály, v nabídce jsou i originální ostění přímo od výrobce. Materiál lze volit dle funkce místnosti a estetického cítění, předepsaný tvar by však měl být dodržen vždy, neboť správné provedení vnitřního ostění velmi významně zamezuje tvorbě kondenzátu. Spodní ostění má být provedeno svisle k rovině podlahy a horní vodorovně tak, aby umožňovalo plynulé proudění vzduchu podél celého okna a teplý vzduch měl přístup až ke sklu, viz obr. 14.
Obr. 13: Výběr lemování se řídí typem střešní krytiny
Skutečně kvalitní originální ostění je navíc konstruováno tak, že rozšiřuje přechodovou hranu ve spodní i horní části v kolmém směru na střešní plochu o cca 8 cm tak, aby nedošlo k přerušení proudění teplého vzduchu na sklo a zároveň se zvětšil prostor pro tepelnou izolaci rámu okna.
Pro správné proudění vzduchu je nejvhodnější umístit otopné těleso přímo pod okna. Tím se nejen ohřívá vzduch proudící podél skla, ale roste i povrchová teplota v celém okolí okna, čímž se oddaluje případná kondenzace na povrchu okna i ostění. Pokud je nutné provést parapet, pak nutně musí být zajištěno proudění vzduchu větrací mezerou mezi parapetem a ostěním, nebo větracími mřížkami či kanálky.
Speciální okna a sestavy
Dobrý projektant má také přehled o nabídce nízkoenergetických, protihlukových a samočisticích střešních oken, o možnostech jejich elektronického a automatického ovládání pomocí senzorů, solární energie, dálkových ovladačů a podobně, aby mohl uspokojit i náročnější zákazníky, případně aby zajistil splnění hygienických a bezpečnostních norem. Důležitou kapitolou jsou také systémy pro odvod kouře a tepla v případě požáru.
Obr. 14: Ostění má být provedeno tak, aby umožňovalo plynulé proudění vzduchu podél celého okna a teplý vzduch měl přístup až ke sklu
Venkovní a vnitřní doplňky pro stínění a tepelnou ochranu
Nejúčinnějším stínícím prvkem jsou lamelové rolety, které kromě úplného zatemnění poskytují velmi účinnou tepelnou ochranu jak v letním, tak v zimním období. Slouží navíc i jako zabezpečovací prvek proti vloupání. Rolety odrážejí většinu slunečního záření, v zimě však nesnižují úniky tepla.
Vnitřními stínícími prvky jsou žaluzie, plisované rolety a rolety. Jejich společným rysem je, že účinně brání průniku světla, méně už tepla. Výhodou žaluzií je nastavitelný sklon lamel, kterým je možné průnik světla plynule regulovat podle potřeby. Plisované rolety a rolety se dodávají v nejrůznějším materiálovém i barevném provedení, mezi důležité vlastnosti pro jejich správný výběr s ohledem na potřeby zákazníka patří zejména schopnost odrážet tepelné záření pomocí reflexní vrstvy, stupeň stínění případně zatemnění, tvarová stálost, plynule nastavitelná poloha, plná funkce v každé poloze střešního okna, omyvatelný povrch a způsob ovládání.
Venkovní i vnitřní stínící prvky se doporučuje montovat dodatečně, jednak aby se zamezilo jejich poškození při vnitřních dokončovacích pracích, jednak pro možnost jejich barevného sladění s interiérem.