Staňte se mistry interiérového designu. 6 pravidel pro harmonický domov
Svět interiérového designu je studnicí nevyčerpatelných nápadů a každým dnem se mění. Co ale zůstává nadčasové, jsou tzv. zlatá pravidla bytového designu, kterými se vyplatí se v praxi alespoň inspirovat. Ukážeme vám, že nemusíte být designéry nebo architekty, abyste si zařídili stylový domov. Správný výběr barvy, promyšlené rozložení nábytku a trocha nápaditosti dokážou vyčarovat z obyčejného pokoje výjimečnou místnost.
Vytvořit doma prostředí, které bude funkční a krásné zároveň, může být pořádný oříšek. Nejde jen o to nakoupit hezký nábytek a doplňky, ale využít prostor smysluplně a vyvarovat se chyb, které by nám jeho užívání znepříjemnily. Prostředí kolem nás totiž ovlivňuje naši psychickou pohodu a tím pádem i vše, co během dne děláme. Připravili jsme pro vás 6 ověřených interiérových pravidel, která nikdy nevyjdou z módy. Hlavní konstrukční zákony jsou založeny na principech harmonie, funkčnosti, barevné paletě a šetrnosti k životnímu prostředí.
1. Začněte vytvořením dispozice místnosti
Před zařizováním místnosti si pečlivě promyslete, kým a jakým způsobem bude prostor využíván. Odlišné nároky na uspořádání bydlení bude mít velká rodina, a jiný interiér bude potřebovat jedinec, který pobývá většinu dne mimo domov. Každá místnost v domě či bytě by tak měla splňovat svůj účel a podle toho by měla být rozvržená i zařízená. Nejčastějším problémem bývají nevyužité dlouhé chodby na úkor obytných prostor nebo přeplnění místností nábytkem a doplňky: Obývací pokoj zastavěný zbytečnými kusy nábytku, pracovním stolem či běžeckým pásem nebude mít takové kouzlo, jako jeho minimalističtější verze.
2. Nábytek držte dále od stěn
Abyste si mohli ověřit funkčnost dispozičního řešení prostoru, je dobré pracovat s reálnými rozměry nábytku. Pokud vám to rozměry místnosti alespoň trochu dovolí, nestavějte nábytek těsně podél zdí. Když pohovku či křeslo nasměrujete více do prostoru, pokoj bude rázem vypadat daleko harmoničtěji a vzdušněji. V malém prostoru postačí umístit pohovku třeba jen pár centimetrů od zdí. Okolo nábytku také ponechejte dostatečně volné místo na to, aby se okolo něj dalo procházet.
3. Barvy v poměru 60–30–10
Je známým faktem, že s barvami lze v interiéru doslova kouzlit: Zatímco světlé barvy místnost opticky zvětší, tmavé barvy ji zmenší. Barevná paleta má také výrazný vliv na naši náladu, proto si do svého bytu či domu zvolte jen takové barvy, které odrážejí váš osobní vkus. Ať už preferujete bílé stěny nebo pastelové odstíny, doporučujeme vzorky barev testovat přímo na stěně. Díky tomuto triku snadno uvidíte, jak odstíny vyznějí a který je pro vás ten pravý. Designéři se často řídí pravidlem 60–30–10, které pomáhá vytvořit příjemnou paletu barev pro prostor: 60 % místnosti by mělo být zastoupeno dominantní barvou, 30 % barvou sekundární a zbylých 10 % pouze akcentem. Elementy, na něž lze využít pravidlo 10 %, jsou bytové textilie či dekorace. Součástí barevného schématu jsou také samozřejmě prvky jako podlaha či okna; i s nimi je tedy třeba počítat ve vašem celkovém konceptu.
4. Využijte efekt biofilie
Tento složitě znějící termín popisuje něco zcela jednoduchého: přirozenou lidskou touhu být ve spojení s přírodou. Tím, že do svých příbytků vnesete přírodní prvky, pozitivně ovlivníte své fyzické i duševní zdraví. Svůj domov můžete doplnit nejen živými rostlinami, ale i texturami a materiály, jako je dřevo či kámen. Dostat domů více venkovního prostředí a světla pomohou i velkoformátová okna.
5. Svítidla mezi sebou kombinujte
Zdroje umělého osvětlení by měly být umístěny tak, aby respektovaly přirozené světlo. V každé místnosti se doporučuje zkombinovat osvětlení centrální (lustry, stropní svítidla nebo závěsné lampy se žárovkami) s těmi účelovými (stolní lampy, LED osvětlení pro kuchyňskou linku či osvětlení zrcadel). Kromě typu svítidel záleží i na samotné barevnosti světla (tzv. teplotě chromatičnosti): Zatímco žluté světlo nás uspává, jasně bílé vybízí k produktivitě.
Světlovody KLIMASUN jsou přizpůsobeny pro české střechy
Tubusové světlovody jsou na českém trhu již poměrně známým produktem. Poptávka po nich stále roste. Díky čím dále přísnějším požadavkům na stavby se ovšem posouvá i technické…
6. Doplňky udělají domov domovem
Dekorace dokážou vdechnout prostoru tu správnou atmosféru. Navíc je můžete pravidelně obměňovat podle trendů, sezony nebo nálady. Mezi nejoblíbenější dekorace patří zrcadla, obrazy, textilie, vázy, ale také lampy a poličky, přičemž každou místnost by měl reprezentovat jeden dominantní doplněk, který zaujme na první pohled už při vstupu do dveří. Co se týče barevné palety, připomínáme pravidlo 60–30–10: Pokud jste tedy dali při výběru podlah a nábytku přednost neutrálním barvám, otevírá se vám široká škála možností. Při nakupování dekorací se snažte držet rčení, že méně je více. Dekorace by měly domov jen příjemně dotvářet, a ne se stát jeho dominantou.
Závěrem
Pravidla bytového designu jsou tu od toho, aby nám pomohla se zorientovat ve velkém množství doporučení a trendů. Nejdůležitější je však to, abyste se u sebe doma cítili příjemně. Při zařizování bytu či domu tak dejte na své pocity a potřeby. Vše by mělo vycházet z vaší osobnosti a způsobu života. Pokud si přeci jen nebudete vědět rady nebo zvažujete rozsáhlejší zásahy do bydlení, nechte si poradit od bytového designéra či architekta, který vám pomůže vyvarovat se chyb, jejichž odstranění by vás mohlo stát v budoucnu spoustu úsilí i peněz. Další zlatá designová pravidla najdete například v tomto článku .