Starý nábytek nevyhazujte, raději ho renovujte. Zvládnete to i sami
Máte doma oblíbenou kredenc po babičce a rádi byste oživili její zašlý lesk? Nebo jen nechcete utrácet tisíce za nový nábytek na chatu či chalupu? Pusťte se do renovace nábytku, díky které mohou vzniknout opravdu originální a nadčasové kousky. Co je k takové renovaci potřeba a jak na to?
Pro někoho je renovace starého nábytku koníčkem, jiný to považuje za nezbytnost, například když zařizuje své první bydlení a nechce investovat tisíce korun do nového nábytku. Restaurování přijde vhod i v případě, že hledáte vybavení na chalupu nebo chatu. Půdy starých objektů jsou často plné různých pokladů, které k renovaci přímo vybízejí. Navíc ušetříte spoustu peněz, postačí vám jen barva, štětce a brusný papír či bruska, kterou si půjčíte třeba od souseda. Ať už je vaše motivace jakákoli, pojďme se společně podívat, jak na to.
Postup krok za krokem
Nejčastěji se nábytek renovuje prostřednictvím nového nátěru. Postup se podobá renovaci dveří. Před zahájením odstraňování starého nátěru omyjte nábytek vlažnou vodou s kapkou mýdla nebo octa. Odstranit původní nátěr lze mechanicky pomocí opalovací pistole či elektrické brusky. Pro broušení kusů se slabší vrstvou nátěru stačí použít brusný papír, případně drátěný kartáč. Dřevo je nutné brousit ve směru vláken, aby nedošlo k ještě většímu poškození. Druhou možností, jak se zbavit starého nátěru, je použít louh či jiné chemické rozpouštědlo. Tuto variantu je ale lepší a bezpečnější ponechat někomu zkušenějšímu. Při louhování postupujte pečlivě a především opatrně. Pokud dojde k nedostatečnému odstranění původního nátěru a rozpouštědla, nebude nový nátěr na dřevě držet.
Po odstranění starého nátěru celý kus pečlivě prohlédněte a zhodnoťte, zda není potřeba zatmelit drobné dírky, praskliny či jiné nerovnosti. I tuto disciplínu často provádějí profesionálové, jako jsou truhláři, ale při troše šikovnosti to zvládnete i vy. Do vyčištěné praskliny naneste tmel pomocí špachtle tak, aby lehce přesahoval přes okraj. Dle potřeby můžete ještě vyměnit větší poškozené části, jako jsou například nožičky nebo madla, která může vyrobit truhlář či šikovný kutil. Chybějící části lze také sehnat ve specializované prodejně. Opravený kus nábytku s hladkým povrchem natřete ošetřujícím přípravkem na dřevo proti plísním a houbám. Konečnou fází je nátěr nový, ten nanášejte vždy podél struktury dřeva. Ideální jsou barvy bez ředidel, které nemají nepříjemný zápach.
Pamatujte, že každý nátěr musí pořádně zaschnout. Rychleschnoucí barvy mohou uschnout za čtyři hodiny, jiné potřebují až 12 hodin. Vždy se řiďte instrukcemi na obalu. Mezi jednotlivými nátěry je dobré dřevo průběžně brousit a čistit od prachu. Pro docílení opravdu perfektního výsledku ještě na závěr použijte kvalitní lak. Po jeho nanesení se vytvoří na povrchu nábytku sametový film, při poškození nábytku ho pak snadno přetřete nebo vyleštíte. Starší a zároveň náročnější metodou úpravy dřeva je voskování. U něj nejprve použijte plnidlo pórů. Poté nanášejte vosk krouživými pohyby. Pokud budete chtít ponechat dřevu jeho původní strukturu, vybírejte voskové oleje. Ty přírodní kresbu dřeva zvýrazní.
Patinování není věda
Líbí se vám rustikální styl bydlení a romanticky laděné interiéry? Pak byste měli zkusit nábytek patinovat. Ve výsledku vznikne originální „ošoupaný” vzhled nábytku, který dodá každému interiéru kouzlo a atmosféru dávných časů. Postup je velmi snadný. Nejprve se zbavte starého nátěru, odšroubujte kování a další části, které by bránily v natírání, a povrch důkladně očistěte. Patinovací barvu nanášejte buďto přímo na dřevo, nebo nábytek nejdříve natřete tmavou spodní barvou a následně na ni po zaschnutí naneste kontrastní barvu. U patinování je ledabylost a nepřesnost vítána, takže se nemusíte bát případných nedokonalostí. Na rohy nábytku použijte houbičku namočenou v barvě. Pamatujte, že čím více nátěrů provedete, tím efektnější bude výsledek.
Téma: stavba a údržba svépomocí
Až barvy zaschnou, je čas na broušení. Důležité je, abyste nábytek zbrousili nestejnoměrně, jen tak dosáhnete kýženého omšelého vzhledu. Chcete-li zachovat více bílé barvy, bruste méně a naopak. Patinovacích metod existuje celá řada, záleží jen na tom, jakou zvolíte. Můžete také použít speciální 3D lak, kterým nakreslíte různé linky a vzory. Pokud naopak chcete nábytek ve stylu Shabby Chic, můžete si dovolit i zářivou modrou.
Jak opticky zvětšit malý bytový prostor?
Malé byty sice poskytují útulnou atmosféru a jejich úklid je rychlý a snadný, avšak problém nastává ve chvíli, kdy je zapotřebí dovnitř vměstnat veškeré potřebné vybavení.…