Jak opticky zvětšit malý bytový prostor?
Malé byty sice poskytují útulnou atmosféru a jejich úklid je rychlý a snadný, avšak problém nastává ve chvíli, kdy je zapotřebí dovnitř vměstnat veškeré potřebné vybavení. Odborníci proto přinášejí čtyři tipy, jak malý byt optimálně zařídit, abychom z omezeného prostoru vytěžili maximum.
Trendem současné doby jsou domácnosti o jednom či dvou členech, s čím souvisí poptávka po menších bytech. Pro zachování pohodlí uživatelů je však na malou obytnou plochu potřeba vecpat alespoň základní vybavení jako postel, skříň, jídelní stůl a židle… Kromě toho, že je možné oslovit designéra či truhláře a nechat si vyrobit na míru potřebné úložné prostory, existuje také několik triků, které umožňují prostor opticky zvětšit a provzdušnit.
Microliving aneb Bydlení na pár metrech čtverečních
Už jste určitě slyšeli o současném trendu mikrobytů, tedy bydlení na ploše kolem deseti až dvaceti metrů čtverečních. Výše nájemného neustále stoupá, a tak je tento druh bytů…
„Při zařizování malých prostor je důležité si vše dopředu naplánovat,“ říká odborník Tadeáš Tenkl a dodává: „Správně a účelně využitý prostor je vždy ten nejlepší. Platí to pro každý druh bydlení, pro malý byt dokonce dvojnásobně.“ Jak tedy na to, aby malý byt působil vzdušně a nepřipomínal temnou kobku?
Začneme pěkně od podlahy
„Bydlíte-li v malém bytě nebo se do něj chystáte nastěhovat, sjednoťte nejdříve v celém prostoru podlahy. Byt tak bude opticky působit o několik čtverečních metrů větší. Kromě toho by měla být podlaha světlá a v teplém barevném odstínu,“ upozorňuje Tenkl. Všeobecně platí, že by podlaha měla být nejtmavší plochou v místnosti.
Co se koberců týče, namísto pokládky od stěny ke stěně zvolte raději koberec kusový, ideálně obdélníkového tvaru, který místnost opticky prodlouží.
Světlé barvy
Na velkých plochách se vyhněte tmavým barvám. „Zdaleka nejhorší volbou je červená, která obzvláště na stěnách způsobí optické zmenšení prostoru,“ radí Tenkl. Ideální barvou je bílá, alternativou jsou i jiné světlé odstíny. Myslete na to, že teplé barvy sice přidávají domovu na útulnosti, ale opticky ubírají prostoru na velikosti. U studených barev je to přesně naopak. „Při výběru barev je totiž jednou z možností jejich kombinace – ale za předpokladu, že spolu ladí. Pro lepší představu si lze u svého prodejce zapůjčit vzorkovníky barev a vzít si je domů,“ uvádí Monika Linghartová, odbornice na barvy. Platí každopádně, že v jedné místnosti by se neměly dohromady objevit více než čtyři barevné kombinace.
Světlo dělá divy
V malých bytech hraje světlo, a to jak přirozené, tak umělé, velkou roli. Při výběru osvětlení je však vhodné „zůstat při zemi“ a nepřehánět to ani s velikostí zařízení, ani s materiály. „Jako kouzlo zapůsobí například stolní svítidlo naaranžované před zrcadlem či jinou plochou, v níž se může účinně odrážet,“ radí Tenkl. Lesklé plochy, které poskytují prostor pro odraz, do malého bytu bezpochyby patří.
Masivním obývacím stěnám odzvonilo
Do prostoru, který potřebujeme opticky zvětšit, patří otevřené skříňky, police, nižší nábytek a praktické rozkládací či stohovatelná řešení. Mohutné vitríny naplněné porcelánem a jiné obrovské skříně jsou nejen nevzhledné, ale především zabírají nadmíru prostoru, kterého není v malých bytech na rozdávání. Naproti tomu otevřené prostory, ačkoli se do nich mnohdy práší, působí přirozeným vzdušným dojmem.
Dobré je nezapomenout ani na místa, která nejsou běžně využívána a udělat z nich úložné prostory. Může jít o policový systém nad dveřmi či v rohu, prostor schovaný v sedací soupravě či šikovné skříňové systémy, díky kterým lze využít každý centimetr. Dobrým řešením je případně i poschoďová postel.
Scandi byt pro slečnu byl za měsíc hotový
Projekt Rezidence Strakonická ve vyhledávané lokalitě v Praze 5 na Smíchově se nachází jen pár kroků od Vltavy, v bezprostřední blízkosti Císařské louky. Svým obyvatelům nabízí…
1) Zdroj: www.istavebnictvo.sk/clanky/4-tipy-ako-zvacsit-maly-byt