Stavebnictví je zrychlené. Na stavbě se pracuje téměř celoročně
Hlavním důvodem, proč se zazimovávají stavby, je pokles teplot pod pět stupňů Celsia. U všech materiálů na bázi cementu se totiž zpomaluje jejich chemická reakce tvrdnutí a tuhnutí. V minulosti se zhruba od listopadu do března stavby zazimovávaly tak, že se většina práce pozastavila. Tomuto období se říká zimní stavební klid. V dnešní době jsou ale materiály natolik efektivní a technologicky vyspělé, že nám umožňují stavět téměř celoročně, a to i při teplotách pod pět stupňů. Vliv na změnu stavebního klidu mají nepochybně i mírnější zimy posledních let.
Stavebnictví je zrychlené a celoroční práce na stavbách není nic neobvyklého. Je to i nižší potřebou vody na moderních stavbách v systému broušených cihel. Dnes už se především zdí na tenkovrstvé lepidlo nebo zdicí pěnu, kde je množství vody výrazně menší, nebo žádné. Stále je ale potřeba hrubou stavbu bez střechy před prvním mrazem a sněhem zazimovat. Především v případě, pokud se začne stavět až na podzim a do prvních mrazů se stihne pouze část hrubé stavby.
Provizorní zastřešení stavby
Alfou a omegou zazimování stavby je zamezení vniknutí vody do materiálu, aby nenasákl a následně mrazem nedegradoval. Pokud nám stavba vymrzne, není se čeho obávat, pokud tam není voda. Ve fázi stropní konstrukce potřebujeme docílit toho, aby právě voda z patra nestékala různě po zdivu. K zajištění lze využít celistvé zaplachtování stavby, které ovšem může poničit vítr. Kvalitnějším, ale významně dražším řešením je celoplošné nalepení asfaltového pásu s přesahem přes stropní desku.
Trikem, který nám pomůže řízeně svádět vodu ze střechy, je tvorba atiky aspoň z jednoho šáru cihel po celém obvodu stropní konstrukce. Zdivo se musí zakrýt ideálně asfaltovým pásem. Velká výhoda je, když se na první řadu cihel v dalším patře opět použijí soklové impregnované cihly, které nebudou sát vodu z kaluží na stropní konstrukci. Tím, že jsme si vytvořili improvizovanou plochou střechu, můžeme určit místo, kde budeme stékající vodu řízeně svádět na terén dál od stavby.
Zazimovanou stavbu je potřeba chodit pravidelně kontrolovat. Jestli je zakrytí na svém místě, nikam nezatéká a nedošlo k poškození nebo i odcizení některého materiálu. Když napadne sníh, měl by se ze stavby odklidit, aby neroztál na konstrukcích a nezmáčel celou stavbu. Zmrzlá voda v cihle dokáže napáchat škody a v opakovaných případech cihlu i roztrhat.
Zdicí robot od Wienerbergeru: neúnavný pomocník a inovátor stavebnictví
Ahoj, jsem Zdicí robot od Wienerbergeru. Stavím zeď tak rychle, že tím změním svět stavebnictví. Jsem neúnavný pomocník zedníků. Pokud jde o rovné stěny, dokážu pracovat bez…
Pozor na UV záření!
Na stavbu ale působí dva faktory, které ji ničí během pozastavených prací. Je to již zmíněná voda, ale i UV záření, to se netýká samotné cihly, ale především izolačních materiálů. Je to například polystyren ve věnci nebo ostění kolem oken či tepelná izolace soklu. Právě tyto materiály je důležité zakrýt, protože na slunci degradují.
Na jaře může stavbu výrazně zbrzdit množstvím vody ve zdivu, a to nejen pro započetí realizace omítek. Pro jejich aplikaci musí mít zdivo pouze pět procent vlhkosti. K dosažení tohoto parametru potřebujeme čas, to může znamenat posun i o několik týdnů, v závislosti na počasí. Čekání se ale rozhodně vyplatí. Aplikovaná omítka na vlhké zdivo může popraskat i opadat.
O společnosti Wienerberger
Společnost Wienerberger s. r. o., je největším výrobcem pálených cihel a střešních tašek v České republice. Její portfolio na trhu v ČR nyní zahrnuje zdicí systém Porotherm, pálenou střešní krytinu a doplňky střech Tondach, obkladové a lícové cihly Terca, keramickou dlažbu Penter a betonové produkty Semmelrock. Wienerberger s. r. o., je součástí nadnárodního koncernu Wienerberger Group, který představuje největšího světového výrobce cihel a současně lídra v produkci pálených střešních krytin v Evropě. Více informací na www.wienerberger.cz.