Stínicí technika současnosti
Interiéry s dostatkem slunečního světla v nás vždy vzbuzují příjemnější pocity, ovšem intenzita světla a slunečního svitu není po celý rok stejná, množství světla je proto nutné regulovat.
Vnitřní rolety a žaluzie
Klasikou je vnitřní stínění oken – rolety a horizontální či vertikální žaluzie. Rolety bývají vyrobeny z přírodních i syntetických materiálů, obvykle s antistatickou úpravou, a jsou nabízeny v široké paletě barevných odstínů a dezénů. Jsou vybaveny buď pružinovým mechanismem, nebo je lze ovládat nekonečným řetízkem. Speciální typy jsou určeny pro použití ve střešních oknech – zde jsou pro dokonalejší zastínění vedeny v bočních lištách.
Praktickým stíněním jsou žaluzie. Horizontální mohou být umístěny na vnitřní straně okna směrem do interiéru, v tomto případě se ovládají řetízkem nebo provázkem, případně bývají součástí oken – vkládají se mezi skla - a ovládání je vyvedeno na vnější stranu rámu. Materiálem je nejčastěji hliník v široké škále barev. Tento typ žaluzií lze použít i ve špaletových oknech, zde jsou připevněny buď na vnitřní okenní křídla, nebo před okna v interiéru, případně na nadpraží okna. Volné umístění žaluzií mezi křídly okna nebo před ním však snižuje jejich stínící schopnost i možnost odrážet teplo. Určitou nadstandardní záležitostí jsou žaluzie ze dřeva či bambusu, tomu odpovídá i cena, která je však vyvážena vedle funkčnosti i jejich estetickou hodnotou v interiéru. Vertikální žaluzie si našly své místo nejprve v kancelářích a veřejných prostorách, časem získaly eleganci a příjemný vzhled a dnes již nahradí záclonu či závěs a jsou ideální pro zaclonění velkých ploch, za jejich variantu lze považovat i tzv. japonské stěny. Vyrábějí se ze syntetických, přírodních nebo směsových materiálů, případně z technických textilií se skelným nebo kovovým vláknem a s nehořlavou či antistatickou úpravou. Výběr materiálů může být ovlivněn orientací místností vůči světovým stranám – pro severní okna jsou vhodné tenké materiály, které neubírají světlo, pro jižní stranu je vhodný silnější materiál, který odstíní i prudké slunce.
Předokenní stínění
Samostatnou kapitolou stínění jsou předokenní rolety a žaluzie, které dokonale zamezí přístupu denního světla do interiéru, chrání před hlukem a pohledy zvenčí, ovlivňují i tepelnou pohodu v létě i v zimě, a jsou také velmi efektivní součástí zabezpečovacího systému domu či bytu. V horkých dnech léta tvoří v porovnání s ostatními typy stínění nejúčinnější bariéru proti nechtěnému teplu, v zimě naopak v mrazivých obdobích zabraňují úniku tepla ven, náklady na jejich pořízení se tedy vracejí v ušetřených prostředcích na vytápění.
Exteriérové stínící systémy lze v závislosti na typu instalovat do nových i starších objektů. Zanedbatelná není ani zmíněná bezpečnostní funkce, okenní otvory patří k nejzranitelnějším místům objektů, a venkovní žaluzie či rolety lze v tomto směru považovat díky konstrukci za solidní bezpečnostní prvek, navíc mohou být zabezpečeny různými způsoby proti vytažení. Lamely venkovních žaluzií, okenic či rolet mohou být z PVC – ty patří mezi nejlevnější, jejich nevýhodou je však možná deformace teplem, dalšími materiály jsou hliník s polyuretanovou výplní pro lepší tepelně-izolační vlastnosti, a dřevo.
Za pozornost stojí v tomto směru z hlediska materiálu neobvyklé screenové neboli transparentní rolety z nabídky firmy Building Plastics, zhotovené ze speciálního materiálu ze skelných vláken, které do interiéru vpouští přirozené světlo a zároveň nebrání výhledu ven, směrem dovnitř průhledné nejsou. Cenou i způsoby ovládání jsou srovnatelné s roletami a žaluziemi z hliníku. V přehledu systémů venkovního stínění nesmíme vynechat okenice. Objevují se buď ve své klasické křídlové podobě, nebo jsou posuvné, v závislosti na typu je lze sestavit podle vlastního vkusu, mohou mít pevné nebo stavitelné lamely, doplňkem jsou sítě proti hmyzu. Materiálem je hliník, méně často dřevo.
Žaluzie verzus rolety
Žaluzie a rolety se od sebe určitým způsobem liší. Žaluzie zachycují sluneční záření a chrání před jeho nepříznivými účinky, ale umožňují také plynulou regulaci přílivu denního světla do interiéru. Mezi lamelami, navzájem spojenými nosnými lanky, jsou mezery, postupným naklápěním docílíme v místnosti lehkého přítmí až úplného zatemnění, při vytažení se lamely naskládají na sebe. Jsou lehké a kromě stínění umožňují také plynulou regulaci přílivu denního světla do interiéru – postupným naklápěním lamel docílíme v místnosti lehkého přítmí až úplného zatemnění, při vytažení se lamely naskládají na sebe.
Předokenní rolety působí bytelnějším dojmem, a to možná i proto, že tvoří na plášti domu poměrně kompaktní plochu – vzájemně spojené lamely tvoří soustavný pás. Nastavením spojovacích zámků mohou tvořit pevnou neprostupnou stěnu, jejich povolení pak umožní navinutí lamelového pásu na hřídel ve schránce. Pro bezchybnou funkčnost rolety se lamely pohybují ve vodících lištách, koncová je navíc osazena dosedací gumou pro patřičné utěsnění rolety ve spodní části. Venkovní rolety lze instalovat do svislých, vodorovných i šikmých otvorů, využívají se tedy i pro zastínění zimních zahrad s prosklenou střechou.
Venkovní žaluzie a rolety jsou ovládány buď mechanicky (šňůrami, popruhy, tyčemi a podobně), případně mohou být vybaveny elektropohonem s místním, centrálním či dálkovým ovládáním, samozřejmostí je již možnost ovládání zabudovaným větrným či slunečním čidlem v závislosti na povětrnostních podmínkách. Tyto spínače lze nastavit v různých módech, rolety či žaluzie mohou během dne náhodně měnit polohu pro simulaci přítomnosti majitelů a podobně.
Zatím novinkou je stínění firmy Internorm I-tec – žaluzie s motorovým pohonem, které získávají energii k činnosti díky fotovoltaickému článku, integrovanému do žaluzií. Pro nabíjení akumulátorů stačí rozptýlené denní světlo. Budoucnost stínění však není v byť sebepropracovanějším zamezování vstupu přemíry slunečního záření do objektu a následném nezbytném nahrazování nedostatku denního světla umělým osvětlením, ale v systémech, které směřují cíleně světlo do místnosti bez oslňování tak, jak je potřeba. Využívají například zrcadlové prvky, které odrážejí sluneční svit pod určitým úhlem do místnosti a dodají tak dostatek světla i hlouběji do interiéru. Toto dynamické denní osvětlení tak zajišťuje nejen vyšší komfort bydlení, ale pomáhá i šetřit energii, potřebnou k osvětlení či chlazení interiéru.
Stínění oken v bodech
|