Při zařizování podkrovního bytu musíte počítat centimetry a snažit se daný prostor využít na maximum. Foto: Cinematographer

Podkrovní bydlení: jaká má specifika a jak ho vhodně zařídit?

Podkrovní byty mají nezpochybnitelný půvab. Jsou-li navíc situovány v blízkosti historické části města či zeleně, slibují nádherný výhled do okolí. Často také představují nejslunnější místo v celém domě. Čím jsou tyto prostory specifické? Proč raději nechat přestavbu na odbornících a jak správně takový podkrovní byt vybavit?

Zatímco dříve se půdní prostory využívaly hlavně ke skladování méně využívaných věcí, dnes je bydlení v těchto prostorách hitem. A není divu. Půdní byty mají své osobité kouzlo. Často nabízejí hodně prostoru i střešní okna, ze kterých lze pozorovat noční oblohu. Ne všechny jsou ale vhodnými kandidáty na rekonstrukci.

Výzva pro architekta

Pokud jste se rozhodli pro bydlení v podkroví, musíte mít vedle promyšleného interiérového designu také alespoň hrubou představu o záměru vašeho zásahu. Rekonstrukce nebo výstavba podkroví je stavební úpravou, která mění způsob užívání stavby, a tak vyžaduje stavební povolení. S vestavbou podkroví bývá často renovována i střecha včetně krovu. Ta musí splňovat protipožární předpisy a měla by být vybavena bleskosvody. Konzultace s architektem a statikem je tak důležitým krokem úspěšné půdní vestavby, jež podléhá přísným stavebním normám.

Při výběru nábytku preferujte přirozenost, jednoduché tvary a spíše neutrální barvy či světlejší dřevodekory, které se budou hodit k podkrovním trámům. Foto: Daniel Jedzura

Existují i stinné stránky

Ačkoli je půdní bydlení opravdu unikátní a má spoustu výhod – například v něm není potřeba tolik svítit jako v tmavém bytě – najdou se i stinné stránky: například v létě bývá pod střechou často nesnesitelné horko. Důvodem je, že střecha je často nejvíce osluněnou konstrukcí, kterou slunce ohřeje až k 80 °C. Nestíněné střešní okno navíc vpouští do interiéru přímé sluneční záření, které také "vytápí" podkrovní interiér. Ideálním řešením je světlý až bílý povrch střechy, který udržuje její venkovní povrch jen lehce nad úrovní teploty vzduchu. A dále venkovní stínění střešního okna (žaluzie, markýzy), nejlépe také v bílém provedení. To jsou přísné prvky bílé jižanské architektury, která nevznikla náhodou, ale jako nejúčinnější lék proti přehřívání interiérů budov.

Když na jižanskou architekturu rezignujeme, často po doporučení českých "odborníků", je jediným řešením už jen klimatizace. Avšak ta, má-li odvětrat až 100 kWh tepelné energie od rozpálené střechy za jediný den, se opravdu zapotí, což bydlící pocítí při platbě za elektřinu.

Další hrozbou může být vlhkost. Proto byste měli dbát na kvalitní střešní hydroizolaci, aby vám do bytu nezačalo při silném dešti zatékat.

Při koupání či vaření vzniká v podstřešních prostorách vlhkost, která může "zlobit" naopak v zimě. Struktura střechy tak musí ještě na její teplé straně (např. hned za interiérovým sádrokartonem) obsahovat celistvou parotěsnou zábranu, aby teplá pára z interiéru nepronikala do chladných partií střechy.

Přiznané trámy dodají prostoru na zajímavosti, ty skryté naopak mohou posloužit jako úložné prostory. Foto: jafara

Podlaze bude slušet dřevo

Podlahovou krytinu vybíráme především s ohledem na její design. Sázkou na jistotu je dřevo. Právě to sluší půdním bytům nejvíce, ať už jde o podlahu, nebo nábytek. Do kuchyně, koupelny a vstupního prostoru je praktičtější zvolit například dlažbu, která je navíc vhodná i v případě, že budete mít v bytě podlahové vytápění.

Trámy jako dominantní prvek

Charakteristickým prvkem podkrovních bytů jsou jednoznačně trámy, které prostor oživí. Pokud si přejete zachovat vzhled přírodního dřeva, opatřete trámy jen ochranným lakem. Naopak chcete-li trámy skrýt, jednou z možností je obložit je sádrokartonem. Příčné trámy nevhodné výšky mohou posloužit jako police knihovny či jako posezení. Mohou také originálně členit prostor. V půdních prostorách může trám často „prorůstat” třeba středem obývacího pokoje nebo koupelnou. Na trámy lze také zavěsit houpací síť nebo závěsný systém pro posilování.

Nábytek na míru

Podkrovní bydlení je kvůli přítomnosti zkosených stěn velmi specifické a je tomu třeba přizpůsobit i výběr nábytku. Ten musí být v drtivé většině případů vyroben na míru. Potíž může být i s nedostatkem úložných prostor. Zatímco v běžném bytě postavíte skříně automaticky ke zdi, v půdním bytě to uděláte jen stěží. To lze vyřešit právě skříněmi vyrobenými na míru. Praktickou volbou do těchto prostor jsou rovněž posuvné dveře. Pokud nechcete využít služeb truhláře, můžete si vybrat z poměrně bohaté nabídky firem, jež se na výrobu nábytku na míru specializují. Především v menších podkrovních bytech se vám budou hodit i další praktické vychytávky, jako jsou například výklopné nástěnné lampičky.

Za ideální je považována sedlová střecha. Její sklon by měl být 35 až 55°. Posouzení je dobré nechat na statikovi a architektovi. Foto: Dariusz Jarzabek

Schodiště

Zatímco ke vstupu na půdu dříve postačil žebřík nebo stahovací schody, obývané podkroví bude potřebovat zásadnější úpravu. My doporučujeme vsadit na dřevěnou variantu. Dřevěné schodiště do podkroví se hodí jak do moderních, tak starších domů. Při úvahách nad materiálem nezapomínejte na to, že by schody měly ladit s podlahou. Ideální variantou je odolné dřevo, jako je buk, dub, jasan nebo exotické dřeviny. Dřevo lze kombinovat i s jinými materiály, jako je například sklo. Praktickou variantou do menších půdních bytů jsou takzvané mlynářské schody se střídavě umístěnými nášlapnými stupni. Schodiště můžete opatřit i bodovými LED světly.

Barvy především světlé

Při zařizování podkrovního bytu je důležitý i správný výběr barev. Na šikmé stěny doporučujeme volit spíše světlejší odstíny, především bílou, světle žlutou, světle modrou, kávovou, uplatnit však lze i jakoukoli jinou světlou barvu. Pokud jste milovníci tmavých či výrazných odstínů, můžete jimi vymalovat nejdelší nešikmou stěnu v bytě. Abyste se však necítili v bytě jako v kobce, držte se s temnými barvami raději při zemi. Okolo oken je dobré ponechat bílé orámování. Světlo, které do interiéru oknem proniká, by totiž jiná než bílá barva pohltila.

Zdroje:

[1] www.zdrave-bydleni.com

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock