Střešní okenní sestavy s balkony. Řešení FAKRO

Střecha, šikmá i plochá, je nejvíc zatěžovaná obálková konstrukce domu. To se týká nejen povětrnostních vlivů, ale i tepla, které v zimě střechou utíká ven a v létě k naší nelibosti přehřívá vnitřek. Kvalita a tepelná účinnost střešních oken musí proto být o třídu lepší, než u fasádních oken. Firma FAKRO, kterou dnes vyhledávají zákazníci po celé Evropě i za oceánem, toto zadání úspěšně plní.

Zastavme se nejdříve u toho, proč je střešní okno tak extrémně exponováno. Důvodem je, odborně řečeno, sdílení tepla při sálání.

S tímto pojmem se technici z oblasti stavební tepelné techniky běžně setkávají, když počítají tzv. tepelnou účinnost budov. Na základě těchto výpočtů je stanovena tzv. celoroční potřeba tepla na vytápění (a další věci) a dům je považován za úsporný, nízkoenergetický, pasivní apod., je mu udělen energetický štítek a úřad (Státní energetická inspekce – SEI) svým razítkem tyto výpočty stvrdí.

Problém, který zvlášť vyčnívá u střech a střešních oken, je ten, že součinitel prostupu tepla okna nebo střechy U je vztažen k průměrné venkovní teplotě vzduchu, ale ignoruje teplotu sálání oblohy.

Co to je teplota sálání oblohy? Když namíříme dálkový infračervený teploměr na oblohu (ve dne mimo slunce), naměříme v létě –20 °C a v zimě –30 °C i méně. Měříme tím skutečnou sálavou teplotu oblohy, což je mix tepelného záření, které vyzařují horní vrstvy atmosféry (z letadla víme, že jde o teploty cca –60 °C celoročně), a záření zemského povrchu, jehož teplotu měří běžný venkovní teploměr za oknem.

teplota vzduchu5555555555
teplota sálání50-5-10-15-20-25-30-35-40
UEF (okno)1,11,21,41,61,82,02,22,32,52,6
UEF (stěna)0,110,130,160,180,210,230,250,270,290,31

Chladné tepelné záření oblohy není v uvedených součinitelích U ani zdánlivě zahrnuto. Jeho vliv je však reálný. Jeho započítání do sálavé složky přestupu tepla je docela triviální a výsledek, tzn. reálné hodnoty součinitele prostupu tepla U při různých sálavých teplotách oblohy ukazuje tabulka a graf. Jestliže bychom při běžné podzimní noční teplotě 5 °C ve zkušebně naměřili součinitele U okna na úrovni 1,1 W/(m2K), resp. součinitele U střechy na úrovni 0,11 W/(m2K), pod jasnou noční oblohou při venkovní teplotě vzduchu 5 °C jimi bude fakticky unikat teplo, jako by byly součinitele U na úrovni 2,2 W/(m2K) pro okno a 0,25 W/(m2K) pro střechu. Až při arktických teplotách, kdy se sbližují teplota vzduchu a sálavá teplota oblohy, se hodnoty 1,1 W/(m2K) pro okno, resp. 0,11 W/(m2K) pro střechu začínají blížit realitě.

Do jisté míry kladně působí chladné záření oblohy tím, že při ochlazení venkovní plochy střešního okna pod teplotu vzduchu ustává přestup tepla při proudění vzduchu.

Střešní okna, která předběhla budoucnost

Střešní okna FAKRO jsou navržena tak, aby byl život ve vysněném domě příjemný. Velké množství přirozeného světla a čerstvého vzduchu do podkroví má příznivý vliv na dobrou náladu a pocit příjemné pohody každého z nás. Vysoká tepelněizolační schopnost se projeví v nízkých nákladech na vytápění. Konstrukční řešení zvyšující bezpečnost poskytují pocit klidu všem jeho obyvatelům podkroví.

Společnost FAKRO již přes 20 let dbá o vrcholnou kvalitu výrobků, aby naplnila potřeby a požadavky zákazníků po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. V zavádění vysoce inovativních řešení mobilizuje FAKRO i jiné výrobce, nutí je k rozvoji a ke zvyšování výrobkových standardů. Mnoho unikátních výrobkových řešení převyšuje standardy platné na trhu a střešní okna FAKRO předbíhají budoucnost.

Čím se FAKRO liší

Energeticky úsporná konstrukce. Jednou z nejdůležitějších priorit firmy FAKRO je vysoká energetická účinnost vyráběných oken. Příkladem je třeba výjimečné střešní okno FTT U8 s oficiálním součinitelem prostupu tepla Uw = 0,58 W/(m2K). Touto hodnotou se stává oknem energeticky nejvíce úsporným střešním oknem na světě. Toto střešní okno umožňuje nejlépe zadržet teplo uvnitř místnosti. Zejména v zimních měsících lze ušetřit značnou část tepelné energie a snížit výdaje na vytápění. V chladném a studeném období je zejména v noci vhodné podpořit tepelněizolační účinnost oken předokenní roletou, která také v nabídce společnosti FAKRO nechybí. Je to zejména z důvodu již popsaného velmi studeného sálání oblohy. Automatická ventilační klapka V40P použitá ve střešních oknech FAKRO zaručuje přísun čerstvého vzduchu a chrání zároveň místnost před vychladnutím.

Velké množství přirozeného světla. Konstrukce střešních oken FAKRO zaručuje optimální prosvětlení podkroví. Speciálně vyvinuté profily rámu a křídla umožňují přísun velkého množství slunečního a rozptýleného přirozeného světla.

Vyvážená energetická bilance. Střešní okna FAKRO jsou také zdrojem vydatných, tzv. pasivních energetických zisků, zejména v zimním období. Velkou prosklenou plochou oken FAKRO proniká do interiéru více energie tepla ze slunečních paprsků, které se pohlcením na plochách místnosti mění v teplo. Tyto zisky jsou velmi důležité při navrhování domů a jejich zařazení do dané energetické skupiny na energetickém štítku.

V létě je naopak vhodné příliv tepla zastavit tak, aby nebylo nutné prostor pod střešními okny chladit. Také pro tento účel se hodí předokenní rolety.

Zpevněná konstrukce okna – systém topSafe. Střešní okna musí zaručit bezpečnost používání a chránit proti snadnému vstupu do interiéru zvenčí. Patentovaný systém zpevněné konstrukce okna topSafe výrazně zvyšuje odolnost střešních oken proti vloupání a chrání je před otevřením během náhodného šlápnutí na křídlo.

Další výhody. Shrňme si je už jen v krátkosti. Je to ochrana proti vloupání, klika umístěná v dolní části křídla a tudíž dosažitelná pro každého dospělého, dále automatická ventilační klapka a konečně vysoká těsnost okna. Zájemce najde podrobnější informace na stránkách www.fakro.cz.

Zastavme se ještě u dalšího zajímavého řešení v podání společnosti FAKRO.

Průřez střešním oknem FTT U8
Střešní okno FTT U8 ve střeše

Balkonové okno Galeria FGH-V P2 a FGH-V P5

Jde o nový typ velkého složeného střešního okna ve sklonité střeše, ve kterém otevřená křídla vytvářejí balkon. Horní křídlo se otevírá výklopně vzhůru, dolní pak otevřením vpřed. To umožní ničím nerušený přístup do vnitřku balkonu. Křídlo je při otáčení v úhlu 0 až 45° přidržováno inovativním podpůrným mechanismem, který dovoluje ponechání otevřeného okna v jakékoliv poloze v plném rozsahu těchto úhlů.

  • Obsluha okna je s pomocí kliky v dolní části křídla pohodlná. Klika je s funkcí dvoubodového uzavírání.
  • Horní křídlo otevíratelné plynule až do úhlu 45°. Boční zábradlí je integrováno do spodního křídla a vysouvá se během jeho otevírání.
  • Během zavírání spodního křídla se boční zábradlí balkonu opět zasunou do okna a nevyčnívají tak nad úrovní střešní krytiny. Jsou skryty pod oplechováním, a tak chráněny před zašpiněním.
  • Toto řešení zároveň také nenarušuje celkovou estetiku střechy.
  • Obě křídla (horní i dolní) jsou vybavena laminovaným bezpečnostním zasklením P2 (dvojsklo) nebo P5 (trojsklo).
  • Použito je borovicové dřevo nejvyšší kvality, vrstevně klížené a vakuově impregnované. Dřevo je lakované dvěma vrstvami transparentního ekologicky nezávadného akrylátového laku
  • Snadné mytí vnější okenní tabule umožňuje pojistka, blokující křídlo v poloze pootočené o 160°.
  • Automatická ventilační klapka V40P.
  • Galeria má zvýšenou odolnost proti vloupání – systém topSafe.

Doporučuje se montáž pouze ve střešních konstrukcích bez svislé nadezdívky pod pozednicí. Produkt má širokou paletu doplňkového příslušenství.

Závěr

Celosvětově působící společnost FAKRO si rychle vydobyla pozoruhodný úspěch po celém světě tím, že nalézá a nabízí řešení, které zákazníci potřebují, a také tím, že ve všech zemích nabízí svou úplnou technologickou špičku. Ukázalo se, že se koncept vyplácí. Těží z něho i český zákazník, který může získat i střešní okna s výjimečnou tepelnou ochranou, která jeho ho chrání před vysokými tepelnými ztrátami v zimě a přehřívání podkroví v létě.

¹) Čerpáno z podkladů Fakro Czech s.r.o.
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy