STŘEŠNÍ OKNA TERMO MAX a TERMO MAX PLUS. Střešní okna s výjimečnou tepelnou izolací vhodné pro nízkoenergetické i pasivní domy.
Představujeme výrobky firmy KUBESO, které svými vlastnostmi překonávají současnou konkurenci ve střední Evropě. Střešní okna TERMO MAX a TERMO MAX PLUS jsou první v ČR, které splňují požadavky pro nízkoenergetické a pasivní domy. Oba modely se kromě vysoké tepelně-izolační a protisluneční ochrany vyznačují vysokou odolností proti kondenzaci vodní páry na povrchu skla. Autorizovaným distributorem pro Českou republiku i zahraničí je firma ENERGY IN.
Zřetelným pokrokem je, že oba typy střešních oken řeší aplikaci otvorové výplně do sklonité střechy jako systémový celek. Detailně propracované spojení rámu a jeho osazení, křídla včetně kování a zasklení dosahuje hodnot tepelného prostupu, které překračují standardy, jež v některých zemích brání použití střešních oken v pasivních domech. Specielně okno THERMO MAX PLUS umožňuje užívat si příjemného přirozeného horního světla i v domě pasívním.
Střešní okna TERMO MAX
Střešní okno TERMO MAX je řešením pro nízkoenergetické domy nebo pro objekty, u kterých se klade velký důraz na tepelnou izolaci. TERMO MAX má tepelnou prostupnost celého okna Uw = 0,9 W.m-2.K-1, která je výrazně nižší, než u nejlepších oken konkurenčních firem. Je vyrobeno z kvalitního borovicového dřeva, opatřeného impregnací proti hnilobě a povrchově upraveno dvouvrstvou lazurou. Rám okna po obvodu a spodní hrana skla je zateplena extrudovaným polystyrénem. U oken TERMO MAX, díky zasklení s fólií HEAT-MIRROR, není nutno používat venkovní clonu proti přehřívání interiéru, čímž je toto okno v konečném důsledku finančně zvýhodněno.
V okně TERMO MAX je použita momentální špička v zasklívacích systémech - izolační dvojsklo s vloženou fólií HEAT-MIRROR (tepelné zrcadlo). Je to fólie pokrytá nízkoemisivní vrstvou, která je napnuta uvnitř izolačního dvojskla. Výsledkem je třívrstvý systém se dvěma nezávislými komorami, který však nemá hmotnost trojskla, ale dvojskla. Fólie je průhledná pro viditelné světlo, ale odráží tepelné a ultrafialové záření. Technologie výroby fólií HEAT-MIRROR umožňuje ovlivnit jejich propustnost pro různé složky záření, k dostání je řada fólií s různou selektivitou. Je možné volit optimální vlastnosti podle konkrétního použití či nadmořské výšky. Okno TERMO MAX je konkrétně osazeno sklem HEAT- MIRROR s fólií SC75 a plněným kryptonem.
O fóliích HEAT-MIRROR, sortimentu a vlastnostech se dočtete na stránkách příštího vydání časopisu Stavebnictví a interiér 11/05, kde se budeme zabývat možnostmi a aplikacemi této fólie.
Střešní okna TERMO MAX PLUS
Střešní okno TERMO MAX PLUS je úplnou novinkou pro rok 2005. Bylo vyvinuto pro nejnáročnější podmínky pasivních domů a jeho maximální hodnota tepelné prostupnosti Uw = 0,8 W.m-2.K-1. Pasivní dům je takový dům, v němž může být dosaženo vysoké tepelné pohody prostředí v zimě a v létě bez samostatného aktivního vytápěcího nebo klimatizačního systému. Tento model vychází z okna TERMO MAX. Středový závěs však byl zapuštěn do dřevěné konstrukce okna a konstrukce okna byla také upravena přidáním dalšího těsnění do mezery mezi rámem a křídlem, kde vznikly dvě nezávislé komory. Touto úpravou je dokonale přerušen tepelný most mezi křídlem a rámem okna. Opět je použito izolační dvojsklo HEAT-MIRROR, ale na rozdíl od TERMO MAX jsou v izolačním dvojskle napnuty dvě fólie HEAT-MIRROR. Výsledkem je čtyřvrstvý izolační systém dosahující téměř neuvěřitelných izolačních parametrů z hlediska zabránění prostupu tepla - koeficient tepelného prostupu Ug dosahuje úrovně až 0,4 W.m-2.K-1.
Použití izolačního dvojskla HEAT-MIRROR přináší významné výhody oproti klasickému zasklení:
- zamezení přehřívání budov v letním období
- úspora energií za vytápění a klimatizaci
- zvýšení teploty vnitřního skla, a tím omezení vzniku kondenzace vody
- zvýšení zvukové izolace
- zlepšení růstu rostlin
- nulová propustnost UV záření (např.: zabraňuje blednutí nábytku)
- zvýšení uživatelského komfortu
Faktem, o kterém většina výrobců střešních oken spíše nehovoří, je skutečnost, že nakloněním oken do šikmé či horizontální polohy se zhoršuje parametr koeficientu prostupu tepla U. Zasklení s použitím fólie HEAT-MIRROR významně přispívá k uchování tepelně izolačních vlastností při zasklívání jiných, než svislých ploch (např. střešní okna). Jedná se o to, že pro izolační dvojsklo se při změně polohy skla ze svislé polohy do polohy šikmé 45° zhorší součinitel prostupu tepla řádově o desítky procent. Izolační sklo s fólii HEAT-MIRROR vykazuje zhoršení tepelně izolačních vlastností přechodu do šikmé 45° polohy pouze v řádu procent.
Příčinou je mechanismus předávání tepla mezi proudícím vzduchem (plynem) v izolačním skle. Plyn ve skle proudí vlivem jeho zahřívání a nestejných teplot v různých místech izolačního skla. Pokud se izolační dvojsklo nachází ve svislé poloze, vzduch proudí podél teplého skla zespodu nahoru po relativně dlouhé dráze a brání výraznějšímu předávání tepla konvekcí vnější skleněné tabuli. Jestliže se dvojsklo nachází v horizontální poloze, je dráha vzduchu (plynu) proudícího od vnitřní teplé tabule k vnější studené podstatně kratší a teplo je předáváno intenzívněji. Tím se zhoršují izolační vlastnosti skla.
Tab. č. 1: Vliv sklonu izolačního dvojskla na hodnotu koeficientu prostupu tepla Ug1)
*) Tabulka obsahuje hodnoty součinitele prostupu tepla pro 3 úhly zasklení. Pro výpočet bylo nutné použít americkou normu ISO 15099, protože v Evropě pro podobný výpočet neexistuje veřejně dostupná metodika ani software a některé výsledky vypočtené dle evropských norem CEN v programu Window 5.0 nejsou konzistentní. Protože však US norma ISO 15099 vykazuje odlišné okrajové podmínky pro výpočet (norma kalkuluje s venkovní teplotou –18 °C, evropské normy s teplotou 0 °C), jsou hodnoty Ug dle ISO 15099 vyšší, než dle evropské EN 673 (evropské dvojsklo „1,1“ je US dvojsklo „1,48“).
**) Hodnota Ug 90° je vztažnou hodnotou pro určení procentuálního zhoršení parametru Ug při změně úhlu zástavby dvojskla, tedy 100 %.
V případě dvojskla s fólií HEAT-MIRROR tato fólie rozděluje vnitřní prostor dvojskla na dvě nezávislé komory a tím brání k předávání tepla mezi teplejší vnitřní komorou a chladnější komorou sousedící s exteriérem. V souvislosti s tímto jevem se HEAT-MIRROR doporučuje používat ve střešních oknech.
Velký praktický význam použití těchto střešních oken s nízkým součinitelem prostupu tepla je u pasivních a nízkoenergetických domů, protože ve většině evropských zemích je již možné získat při stavbě nového objektu výraznou finanční podporu. Běžná střešní okna z tohoto hlediska nevyhoví, musí se složitě a nákladně nahrazovat stavbou vikýřů a navíc mnohdy nejsou z estetického hlediska tím nejlepším řešením. Institut finanční podpory takových staveb se zřejmě z důvodů neustálého navyšování spotřeby energií brzy dočká zavedení i u nás. I bez přímé podpory státu či zohlednění energetické náročnosti budovy při žádostí o úvěr nebo hypotéku přinese aplikace energeticky úsporných stavebních systémů a prvků kladný finanční efekt. Kromě logicky vyplývající úspory na energiích lze očekávat i promítnutí do prodejní ceny či nájmu takovéto budovy. Jedním z nástrojů je Průkaz energetické náročnosti2) předkládaný povinně u nově stavěných budov, při prodeji a nájmu i budov stávajících. Potom kvalitní, by. dražší střešní okno, může investorovi ušetřit řádově vyšší náklady a zatraktivnit nemovitost na trhu.
Střešní okna TERMO MAX a TERMO MAX PLUS, díky kombinaci pokrokových řešení a nejmodernějších technologií, se řadí mezi špičkové výrobky v oblasti otvorových výplní. Splňují ty nejnáročnější požadavky architektů a projektantů a poskytují uživatelům komfort a lepší kvalitu bydlení.
2) Hejhálek, Jiří: Evropské Průkazy energetické náročnosti budov již od ledna 2006, Stavebnictví a interiér 7/2005, str. 32, http://www.stavebnictvi3000.cz/cl.php?ID=1574