Stropní folie ECOFILM si našly cestu do energeticky úsporných domů
Elektrické topné folie ECOFILM bývají ve většině realizací využity jako zdroj nízkoteplotního velkoplošného podlahového vytápění, ale díky výhodám stropního vytápění se prosazují i na stropech energeticky úsporných domů.
V sortimentu topných fólií nesou folie pro podlahové vytápění výrobkové označení ECOFILM F (floor/podlahové) a folie pro stropní vytápění značku ECOFILM C (ceiling/stropní). Konstrukčně se podlahové a stropní folie ECOFILM (FENIX Jeseník) neliší, rozdíly mezi nimi jsou však v jejich tloušťce, šířce netopných okrajů, ve výkonu a v šířce dodávaných folií.
Podlahová folie
Podlahová folie ECOFILM F má tloušťku 0,4 mm, zatímco stropní ECOFILM C jen 0,3 mm (u podlahy se uvažuje s vyšším mechanickým namáháním). Jiné jsou i šířky netopných okrajů − podlahová fólie má netopné okraje po stranách jen 25 mm, aby ji bylo možno dávat co nejblíže k sobě, stropní fólie má netopné okraje 50 mm, protože se obvykle fixuje k nosníkům SDK konstrukce a potřebujete širší okraj k uchycení. Protože u stropní konstrukce není, na rozdíl od podlahy, na závadu vyšší teplota podhledu, vyrábějí se stropní folie ECOFILM C ve výkonech 140 W/m2 a 200 W/m2. Stejně jako u podlahových folií, i u stropních jsou v nabídce folie se sníženým příkonem 100 W/m2 určené speciálně pro nízkoenergetické (NED) a pasivní domy. Šířka stropních folií je 500 a 400 mm (u podlahových jsou v nabídce šířky 600 a 1 000 mm), aby odpovídala systémovému rastru konstrukcí na bázi suchých desek ze sádrokartonu nebo sádrovlákna.
Stropní folie
Stropní folie ECOFILM C prohřívají stropní desky, které se pak chovají jako sálavé panely. Systém na rozdíl od sálavých panelů ale pracuje s méně než polovičními teplotami, které jsou navíc rozloženy do větší plochy. Sálání je méně intenzivní, místnost je lépe pokryta, a proto je tento systém komfortnější. Tato technologie zajišťuje rovnoměrné rozložení teplot do celé plochy. Naprostá většina systémů podlahového, stěnového nebo stropního vytápění (topné kabely, teplovodní trubky) pracuje s teplotami cca 40 až 55 °C a roztečemi topných prvků 6 až 15 cm – topné fólie ECOFILM C ale pracují v teplotách jen 25 až 35 °C (dle typu a výkonu) a roztečí topných elementů pouze 1 cm (!). Stejného výkonu jako u trubek teplovodního vytápění nebo topných kabelů je tak dosaženo i při nižší povrchové teplotě právě díky větší topné ploše. Stavební konstrukce jsou tak méně tepelně namáhány a současně prohřívány rovnoměrněji.
Protože se fólie proti jiným systémům umísťují přímo pod krycí vrstvu (podlahová krytina, SDK deska), je topný systém pružnější a má i ekonomičtější provoz, než když se prohřívá například vrstva betonu. V neposlední řadě se fólie vyznačují snadnější pokládkou a tzv. suchým procesem instalace (bez tmelů, stěrek, betonů apod.), proto jsou ideální např. pro dřevostavby. Folie ECOFILM je možné používat při dodržení všech technologických postupů například se sádrovláknitými deskami fermacell nebo sádrokartony Knauf a Rigips.