Studentská soutěž v projektování rodinného domu
Střední průmyslová škola stavební v Českých Budějovicích pořádala 27. března 2014 již 13. ročník celostátní žákovské soutěže v projektování rodinného domu v grafických programech ArchiCAD 15.0, ArchiCAD 17.0, AutoCAD 2014 a Revit 2014.
Soutěž je určena pro všechny střední průmyslové a střední odborné školy poskytující vzdělávání ve studijních oborech Stavebnictví nebo Pozemní stavitelství. V roce 2011 byla tato soutěž rozhodnutím MŠMT zařazena do programu EXCELENCE.
Zájem o účast v soutěži roste
Letošního 13. ročníku se zúčastnilo 29 škol z České republiky a 2 ze Slovenska (Praha 4, Příbram, Kladno, Kadaň, Ústí nad Labem, Děčín, Liberec, Semily, Kolín, Náchod, Hradec Králové, Pardubice, Vysoké Mýto, Letohrad, Jeseník, Opava, Ostrava, Havířov, Lipník nad Bečvou, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Zlín, Staré Město, Hodonín, Brno, Třebíč, Havlíčkův Brod, Trnava, Žilina a České Budějovice).
Sponzoři a spolupracovníci
Od MŠMT obdržela pořádající SPŠS v Českých Budějovicích velmi významnou finanční podporu a také získala grant od Jihočeského kraje. Důležitou část úkolů k zabezpečení soutěže převzali tradiční spolupořadatelé: Centrum pro podporu počítačové grafiky, s.r.o. (dále zkráceně CEGRA) a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (dále ČKAIT). Část věcných darů pro ocenění úspěšných soutěžících věnoval výrobce pálených zdicích materiálů: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Dolní Bukovsko.
Průběh soutěže
Po krátkém poučení byli studenti umístěni do čtyř učeben a začali zpracovávat své zadání v tomto rozsahu:
- Z převzatých podkladů vytvořit model rodinného domu,
- z modelu vygenerovat výstupy v náležitostech pro stavební řízení: půdorys 1.NP., řez a pohledy dle zadání, a axonometrický náhled,
- tyto grafické výstupy umístit v zadaném rozvržení na formát výkresu A1 (výstupy v náležitostech pro stavební povolení v obvyklém měřítku),
- soutěžní grafický výstup připravit pro tisk ve formátu PDF (na dané tiskárně se zadanou kvalitou tisku). Na zpracování soutěžního zadání měli 180 minut.
Předseda soutěžní poroty pan Ing. Stanislav Hronek byl jmenován regionální kanceláří ČKAIT. Z hodnocení soutěžních prací jsou vyloučeni zaměstnanci pořádající školy. Při tisku (již v nepřítomnosti soutěžícího) přiřazuje předseda poroty každé soutěžní práci kód, pod kterým je příslušný grafický výstup podroben posouzení. Váženým porotcem je tradičně pan doc. Ing. Bedřich Košatka, CSc ze Stavební fakulty ČVUT Praha. Zpracování dat se provádí za dozoru předsedy soutěžní poroty algoritmem v programu Excel.
Vítězové soutěže
Přesvědčivě zvítězil Ondřej Nespěšný, reprezentant Střední průmyslové školy stavební Hradec Králové. Na druhém místě skončil David Šmíd ze Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie Kadaň. Třetí místo obsadil Martin Svoboda ze Střední školy stavební a technické Ústí nad Labem. Hlavní cenu pro vítěze tradičně věnovala firma CEGRA, distributor programu ArchiCAD pro ČR. Letos to byl slevový kupon v hodnotě 5 000 Kč na jakýkoli nákup v internetovém obchodě CEGRY. Hlavní cenu vítězi 13. ročníku předával osobně zástupce firmy, pan Dalibor Veselý. Pro druhé a třetí místo byly zakoupeny externí hard disky, za čtvrté a páté místo byly předávány knižní publikace, 6. až 10. místo bylo ohodnoceno reklamním 8 GB flash diskem HELUZ.
Čtrnáctý ročník soutěže v projektování rodinného domu se bude konat 26. 3. 2015.