Styly interiérového designu
Interiérový design. Tolik skloňovaný pojem. Není však vždy jednoduché se ve všech jeho druzích orientovat. Navíc v praxi jsou jednotlivé styly obvykle kombinovány. Proto se Vám v tomto textu pokusíme představit základní a uživateli nejčastěji volené typy.
Základní typy
Interiérové styly se často prolínají. Naopak některé jsou vzájemně natolik odlišné, že si mnohdy nelze představit jejich sdružení v rámci jedné domácnosti, natož jedné místnosti. Ačkoliv kupříkladu eklektický styl lze definovat jako mix všech druhů materiálů a motivů. Stěžejní dělení interiérových trendů lze shrnout do pouhých čtyř kategorií : formální, ležérní, styly 21. století a retro. Tyto pak dále zahrnují mnoho konkrétních substylů. V tomto textu vynecháme takové, které českého uživatele příliš nenadchnou a hodí se spíše na anglický venkov či americký jihozápad, a zaměříme se na ty skutečně v našich zemích uplatňované. Pojďme si je konečně představit.
Moderna
V současné ČR je pravděpodobně nejvyužívanějším právě moderní styl vyznačující se jemnými barevnými tóninami a ostrými liniemi. Ty čerpá z materiálů jako je ocel a sklo. Jednoduchost, minimum doplňků a co nejméně barev a kontrastů, to především vystihuje modernu v interiéru.
Zen
Asiaté, včetně japonců, jsou známí svou životní filozofií „méně je více“, která se promítá i do vzhledu domácností. Využití přírodních materiálů jako je dub, bambus, jasan, a organických barviv dopomáhá vytvářet poklidnou atmosféru místnosti. Vše dokreslují jednoduché geometrické linie ve spojení s nepravidelností předmětů přírodního původu (efektní kontrasty).
Minimalismus
Koncept minimalismu navazuje na japonské interiérové směry a filozofii Zen. Prohlubuje mnohé jejich aspekty. Paleta volených barev zahrnuje zásadně tóny neutrální, až strohé (například klasická černá s bílou vždy udělá svou službu), zařízení nábytkem spočívá v co největší jednoduchosti, absentují dekorační předměty. Pravidlo zní: otevřené nezaplněné prostory, funkčnost zařízení a celým prostorem prostupující čisté linie.
Urbanismus
Jak je z názvu stylu patrné, klade v interiéru důraz na kontext města. Experimentuje z rozmanitými, neobvyklými materiály, stejně jako styl průmyslový, který lze považovat za jeho „mentora“. Ovšem s tím rozdílem, že urbanismus vkládá esteticky výrazné kusy do otevřených prostor a snaží se o jejich vhodnou kompozici v prostoru, který jinak ovládají světlé barvy použité například na kobercích a stěnách. Prostor ve výsledku působí uhlazenějším dojmem s efektním konstrastem v podobě mnohdy uměleckých elementů.
Skandinávie
Design, který lze považovat za bratrance minimalismu, je ten, který k nám přišel ze skandinávského poloostrova. Mnozí si jej spojují s celosvětově rozšířeným obchodním řetězcem Ikea, avšak vězte, že nabízí víc než to. Za jeho stěžejní rysy lze považovat ladné linie, používá nejčastěji světlé barvy a vyznačuje se udržováním rovnováhy mezi organickými a syntetickými materiály. „Severský“ nábytek je jednoduchý a funkční, využívá tzv. Bauhaus principů, a apeluje na trend udržitelného rozvoje. Doplňky z vlny, skla, jemného dřeva či tenkého kovu pak vytváří působivý a v současnosti i extrémně populární styl.
Industriál
Jedná se se o jeden z nejoblíbenějších interiérových stylů dnešní doby. Průmyslový dekor je velmi hojně aplikován nejen v domácnostech, ale i kavárnách, či dokonce kancelářích mnohých firemních start-upů. Exponované cihlové zdi, betonové dekorace, ocelové doplňky, patinovaný dřevěný nábytek, ozdobné prvky v podobě potrubí, osvětlení v barevných odstínech mědi či mosazi... To vše a mnohem více obnáší tzv. industriál. Jen na uživateli je samotné rozhodnutí, zdali se mu poddá zcela a zvolí prostý, až neotesaný, surový dekor, nebo jestli preferuje pouhé náznaky ve formě šik průmyslových atributů (například osvětlení v podobě nízko svěšených odhalených žárovek).
50´- 60´ léta
Tento styl čerpající, jak sám název naznačuje, z poválečného období vznikl v USA jako revolta vůči tradičním interiérovým vzhledům. Velmi typické je použití materiálů jako je plast, dřevěná překližka a hliník. Nábytek z nich vyrobený se vyznačuje příjemnou cenou a všestranou využitelností. Barevná paleta čerpá zejména z odstínů oranžové, žluté, hnědé a zelené. Interiéry ryze tohoto směru vyzařují jistou nostalgii.
Provence
Velmi romantický vzhled interiéru využívá pastelové barvy připomínajících krajinu jižní Francie. V našich zemích je známý pod názvem Provence. Mnozí si jej spojují pouze s levandulovými dekoracemi a odstíny fialové, ale on obnáší mnohem víc. Lze jím prodchnout celou místnost. Jedná se o značně zdobný koncept, využívá květinových vzorů a háčkovaných předmětů (proto se často prolíná s tzv. venkovským stylem). Nábytek plní stejnou měrou jak funkci úložného prostoru, tak roli dekoračního prvku. Je často patinovaný, vyřezávaný, s prosklenými vitrínami odhalujícími tradiční nádobí. Typickými kousky je tedy kredenc „po babičce“ nebo truhla „čerstvě snesená z půdy a plná starožitných pokladů“. A samozřejmostí je mnoho ozdob, velké množství bytových textilií apod.
Námořnický styl
Interiéry navržené v námořnickém, příp. pobřežním stylu napodobují atmosféru, kterou disponují domy na pláži. Bílá a tmavě modrá barva, pruhované vzory, doplňky v podobě mušlí, kotvy či dřevěný patinovaný nábytek mluví za vše. Interiér nadchne svěžestí a lehkostí. Jen pozor na kýč, pro zajímavý efekt stačí obvykle jen pár detailů.
Středomořský styl
Styl středomořský čerpá inspiraci v jihoevropských zemích. Každá z nich je specifická konkrétními barvami a motivy. Toskánsko miluje tlumené barvy země, tedy béžovou, oranžovou, hnědou, preferuje přírodní materiály jako kámen pro obložení zdí, keramickou dlažbu na podlahy nebo dřevěné trámy prostupující místnostmi. Řecko aplikuje kobaltovou modř a pruhy, želví motivy či napodobeniny antického sloupoví. Španělsko využívá všudypřítomnou červenožlutou mozaiku, umisťuje marocký nábytek nebo pokládá terakotovou dlažbu. Spojuje je pak blankytná modř oceánu, jiskřivý odraz slunce na jeho povrchu a všudypřítomné květiny.
Vintage
Vintage interiéry jsou spojením starého a moderního designu. Jsou všestranné, ať už hledáte půvab nebo ráz, oboje je možné. Prostor moderního stylu jednoduše ozvláštněte některým úderným vintage kouskem, třeba komodou či lampou, které nebudou splývat s tradičním vybavením. Základní moto zní : ponechte danému kousku prostor k tomu, aby se stal středobodem místnosti a vtipně tak doplnil jinak konzervativní interiér.
Art Deco
Koncept art deco se zrodil ve 20. letech minulého století a vyznačuje se elegantními kompozicemi s odvážnými prvky. Nese rysy kubismu, futurismu a secese. Interiér je zdoben lesklým chromovaným či mosazným kováním, lakovaným dřevem a skleněnými nebo zrcadlovými elementy.
Bohém
Bohémský dekor lze snadno popsat dvěma slovy: bezstarostnost a avantgarda. Kreativně aplikuje bohaté vzory, živé barvy (zejména tóny červené a fialové). Klíč k úspěchu vězí v pečlivé prezentaci zdánlivě ležérního, přitom však cílevědomého nepořádku. V módním byznysu by tento styl zřejmě obdržel nálepku „hipster“. Vybavení se skládá například z etno ozdob, textilních dekoračních prvků, využívá zvířecích kůží i kovových materiálů. Bohémský styl obvykle vyjadřuje osobní nekonvenční filozofii majitele bytu, a proto se vyznačuje jedinečností a dobrodružným nábojem.
Stačí málo
Vybavení a celkový vzhled domácnosti může mít mnoho formátů a většinou se nejedná o jeden ryzí vybraný styl. Proto berte tento text jen jako upřesnění toho, co je možné aplikovat. Není však rozhodně nutné hned rekonstruovat byt a investovat do zcela nového nábytku. Mnohokrát stačí pouze pár doplňků a nový interiér je na světě.
Související články
- Oslňující luxus díky stříbrné v interiéru.
- Jak na přímořský styl bydlení?
- Jak se žije v eklektickém interiéru?
- Holywwodský interiér, luxus na dlani