„Téměř nulový dům“ snadno a levně s použitím technických prostředků
Dvě progresivní brněnské společnosti – TERMO KOMFORT, s.r.o. a ENERGOSTAV, s.r.o. zrealizovaly a provozují v areálu brněnského výstaviště objekt, který budí mimořádný zájem návštěvníků svým komplexním řešením energetických úspor dovedených téměř k dokonalosti. Pro vytápění/chlazení je využita obnovitelná energie slunce prostřednictvím tepelného čerpadla a sluneční elektrárny. Voda se v něm ohřívá energií z odpadního tepla ve větraném vzduchu.
V Národním stavebním centru EDEN 3000 v Brně je jako jeden z prvních domů postavena montovaná dřevostavba, která zde stojí už od roku 2000. Na svou dobu to byla velmi pokročilá technologie výstavby dovezená z Kanady a vlastně celý tento dům je postaven podle originálního kanadského projektu. Celý dům působí velmi příjemně svou prostorností, prosklenými plochami a přímým vstupem na terasu ze všech přízemních místností. Podlahová plocha je 270 m2 v převážné míře s podlahovým vytápěním. Pohled na dům GAMA 100 z jižní strany ukazuje obr. 1.
Tolik k představení tohoto objektu, který na svou dobu byl velmi progresivně postaven s ohledem na energetickou náročnost, ale z dnešního pohledu by již byla jeho koncepce překonána, jenže čtěte dál.
Původní energetická náročnost tohoto objektu představovala roční spotřebu energie pro vytápění 16 025 kWh při měrné potřebě energie 59 kWh/(m2·a). Z toho vyplývá, že dům byl postaven z hlediska hodnocení energetické úspornosti v kategorii A, což by nebylo špatné, jenže dnes jsou vyšší nároky na energetické úspory.
Instalací tepelného čerpadla systému vzduch–voda, typ DIMPLEX LA 11ASR, které je určeno jako hlavní zdroj tepla pro vytápění (případně chlazení), došlo k výrazné změně v energetické bilanci pro vytápění s poklesem na 6 414 kWh/(m2·a), což představuje snížení o cca 60 % proti původnímu stavu a pokles měrné potřeby energie pro vytápění na 24 kWh/m2. Tím se této objekt dostal do kategorie nízkoenergetické. To už je samozřejmě zajímavé, jenže majitel tohoto objektu šel ještě dál.
Na střechu objektu byla instalována vlastní fotovoltaická elektrárna o výkonu 3,35 kWp, která ročně vyrobí 3 283 kWh. Tím se snížila spotřeba energie na vytápění z nevlastních zdrojů, tzn. z veřejné rozvodné sítě, na pouhých 3 131 kWh. Tomu odpovídá měrná potřeba nakupované energie pro vytápění pouhých 12 kWh/(m2·a). To je mnohem lepší výsledek, než vykazuje většina pasivních domů podle definice prof. Faista nebo programu ZÚ.
Podle definice nové evropské směrnice o energetické náročnosti budov, známé jako EPDB 2, o jejíž českou adaptaci se vede diskuse, je to příkladný vzor „domu s téměř nulovou spotřebou energie”. Právě tak nazývá řečená směrnice dům, v němž jsou ekonomicky optimálně skloubeny stavební izolace a technické prostředky, umožňující čerpání obnovitelné energie, do celku, jenž má minimální až nulovou spotřebu primární (neobnovitelné) energie. Vývoj energetické bilance je uveden na obr. 2.
Každého investora zajímá ekonomika provozu objektu. Podle současných cen elektrické energie, která je jediným nakupovaným energetickým mediem, vychází provozní náklady následovně:
Pokud by v tomto objektu s roční spotřebou energie pro vytápění 16 025 kWh bylo jen původně uvažované elektrické vytápění, pak při ceně 2,45 Kč za 1 kWh by náklady na vytápění činily 39 261 Kč za rok.
S tepelným čerpadlem, kdy poklesne spotřeba nakupované elektrické energie na 6 414 kWh, což je výrazná změna, jsou náklady na vytápění již jen 15 714 Kč za rok.
Při použití FVE při sazbách roku 2011 pro obnovitelné zdroje energie 6,5 Kč/kWh jsou příjmy za ZB 21 339 Kč. Další příjem plyne z úspory nákladů v době topení pomocí tepelného čerpadla ve výši 2 668 Kč. V době, kdy tepelné čerpadlo nepracuje, vyrobí FVE 2 015 kWh elektrické energie a prodejem se získá 2 128 Kč. Porovnání provozních nákladů je uvedeno na obr. 3.
Na obrázku č. 4 je uveden roční časový snímek bilance energetické náročnosti a výroby FVE podle jednotlivých měsíců.
Na otázku, kolik stojí předělání běžného domu v kategorii A o velikosti 270 m2 na energeticky pasivní dům je tato odpověď. Instalace tepelného zdroje kompletní kotelny s tepelným čerpadlem DIMPLEX, systém vzduch-voda, LA 11AS pro vytápění je 300 000 Kč. Vlastní fotovoltaická elektrárna o výkonu 3,36 kWp se vším všudy přijde na 200 000 Kč.
Odpověď tedy zní: Za celkem 500 000 Kč lze udělat pomocí technických prostředků z předmětného domu evropský „dům s téměř nulovou spotřebou energie”, který má stejné nebo lepší energetické, užitné a pobytové vlastnosti než pasivní dům. V případě novostavby je toto řešení ve srovnání s dnes používanými stavebními technologiemi na výstavbu pasivních domů minimálně o 3 miliony Kč levnější.