Účinné a levné rekuperační jednotky DL 50 pro panelové a rodinné domy
Po velkém zateplovacím boomu je jasné, že vedle úspor za vytápění je čas myslet také na zdraví osob i zateplených domů. Vydýchaný vzduch s nadbytkem CO2 a vodní páry v těsných izolovaných domech živí chronické nemoci a růst plísní na zdech. Účinným řešením jsou větrací jednotky DL 50 s rekuperací, které lze namontovat snadno, rychle, a to i dodatečně na již zateplený dům.
V minulosti se tento problém nevyskytoval. Stará, takřka výlučně dřevěná okna už hned po instalaci netěsnila, v podstatě záměrně. Byla vyráběná většinou z nedokonale či nesprávně vysušeného dřeva a funkční spáry mezi rámem a okenním křídlem vykazovaly proměnlivou a z dnešního pohledu hlavně vysokou netěsnost; při větrném počasí se vlnily záclony... Omluvou je, že tehdejší stavitelství přisuzovalo oknům funkci pasivního větrání i v zavřeném stavu. A tento jejich „handicap” vlastně umožňoval přirozené větrání vnitřních prostor, což však dnešní nová okna – plastová, dřevěná, kovová i kombinovaná – v zavřeném stavu neumožňují.
Pokud se v bytech a budovách s novými okny a dveřmi dostatečně nevětrá, zvyšuje se v nich množství vodní páry a oxidu uhličitého CO2. U druhého je na pováženou, že naše smysly vůbec nezaregistrují nezdravou, či dokonce nebezpečnou koncentraci CO2 – dostaví se jen únava a ospalost. Nejde o žádná malá množství: Když se průměrná čtyřčlenná rodina věnuje sobotnímu vaření, mytí nádobí, úklidu a luxování, za jedinou hodinu vydýchá 0,335 kg CO2 a 0,137 kg vodní páry. Při objemu vzduchu 200 m3 v nevětraném domě to znamená nárůst obsahu CO2 ve vzduchu ze zdravotně přijatelné hodnoty 1000 ppmv (objemových miliontin CO2) na ca 3000 ppmv za pouhé dvě hodiny. Více o tom v článku Vydýchaný vzduch a jak ho správně větrat.
Dýchání zvyšuje i vlhkost v bytě, i když zdrojů je víc a bývají vydatnější (vaření, mytí apod.). Vlhkost může podpořit zateplování oblíbeným neprodyšným polystyrénem. Tím, že omezí cestu vysýchání stěn směrem ven a ty pak mohou na vnitřní straně vlhnout, obzvlášť při nedobré spodní hydroizolaci. Vysoká vnitřní vlhkost a vysoký vzdušný obsah CO2 jsou hlavním znakem tzv. „nemocných domů a bytů”, které je nezdravé obývat a jejichž konstrukce trpí vlhkem.
Rekuperační jednotky DL 50
Typ | Příkon (W) | Rozměry Ø×h (mm) | Vzd. výkon (m³/h) | Hlučnost (dB) | Výbavy |
DL 50 WA | 25 | Ø 296, hloubka 320 až 530 mm | volitelně 15, 30, 45, 55 | 13–39 | DL 50 WH – součástí topné těleso pro předehřev vzduchu. U DL 50 WE a WH volitelně nástěnný bezdrátový dálkový ovladač výkonu a čidlo kvality vzduchu. |
DL 50 WE | |||||
DL 50 WH | 225 |
Řešení se jmenuje DL 50
Jde o výjimečný, a tudíž pozoruhodný produkt. Čím? Lokální rekuperační jednotka řady DL 50 se osadí přímo do obvodové stěny, bez nutnosti jakýchkoliv vzduchotechnických rozvodů. Toto samostatně pracující zařízení má regulovaný výkon výměny vzduchu v rozmezí 15–50 m3/h s dálkovým ovládáním, velmi tichým chodem a vysokou účinností rekuperace – až 90 %. Slovo rekuperační znamená, že jde o teplo směnné zařízení, ve kterém teplý, vydýchaný vzduch předává teplo čerstvému příchozímu vzduchu zvenku. O to se stará křížový výměník tepla s úspornými ventilátory vybavenými regulací otáček. Provoz, tzn. intenzitu větrání, lze ovládat rovněž senzorem kvality vzduchu.
Případný kondenzát, který vzniká ochlazením teplého, odcházejícího vzduchu, je odveden vývodem na venkovní straně. Zařízení má také topnou spirálu a dohřev venkovního vzduchu při arktických mrazech.
Využití této lokální rekuperační jednotky je nejen v bytových domech, ale například i v rodinných domech nebo komerčních, společenských a podobných objektech. Jejich provoz zajistí minimalizaci tepelných ztrát větráním, snížení nákladů na vytápění a především zdravé a čisté pobytové prostředí.
Další výhody DL 50
Vysoký větrací výkon 50 m3/h umožňuje instalovat většinou jedinou jednotku na byt. V samostatných rodinných domech s rozlehlejší dispozicí dvě až tři, aniž by cena přerostla klasickou rekuperaci s centrální strojní jednotkou a potrubními rozvody. Rekuperační jednotky DL 50 není třeba párovat, jak je nutné u některých řešení, kdy se v jedné jednotce ohřívá „nadýchnutý” čerstvý vzduch a v druhé, synchronně chladne „odcházející” vydýchaný. Párování si samozřejmě žádá vyšší investici, nehledě na komplikovanější elektrickou kabeláž. A nesmíme zapomenout na ještě jednu, a sice:
Šance pro stavební firmy
Stavební firmy, které provádějí zateplovací práce, se větráním příliš nezabývají, přestože si jeho význam dobře uvědomují. Investor pak mávne nad větráním rukou, stavební činnosti ho již vyčerpaly (nejen finančně) a také přátelé naznačili, že jde o nějakou „pitomost”. Nyní mají stavební firmy možnost realizovat rekuperační větrání jako součást tepelněizolační obálky domu, tedy s vyšší přidanou hodnotu. A mohou zasvěceně vysvětlovat význam větrání, což by byl skvělý příspěvek k tolik potřebné osvětě investorů.
Hovořil jsem s některými stavebními firmami na toto téma a jejich odpovědi mne překvapily. „Vždyť my jenom zateplujeme, větrání je záležitostí těch, kteří v těch domech bydlí” nebo „... asi by se měla dělat rekuperace, ale jak to chcete řešit v paneláku nebo bytovém domě, to prostě nejde!” To jsou pohledy stavebních firem. Správné řešení je však komplexní, tedy i s úsporným, nejlépe řízeným větráním. Větrací mřížky ve spížních skříních to neřeší.
Rodokmen DL 50
Uvedený výrobek, stejně jako řada centrálních rekuperačních jednotek různých výkonů a provedení, je z výrobního programu německé firmy DIMPLEX, výrobce tepelné techniky, kterou na českém trhu zastupuje společnost TERMO KOMFORT, s.r.o.
Větrání je důležitější než zateplení
Plyne to vlastně ze stavebního zákona, který upřednostňuje zdraví před tepelnou ochranou. Když se v budovách s novými okny a dveřmi nevětrá, zvyšuje se tu množství vodní páry a oxidu uhličitého CO2. Ukázali jsme si, že v běžném, vzduchotěsně uzavřeném domě při intenzivnějším sobotním úklidu a vaření, se jen dýcháním může lehce vytvořit 1/3 kg CO2, což v běžném domě dělá nárůst jeho koncentrace na ca 3000 ppmv za pouhé dvě hodiny. V bytě bytového domu, ještě víc. Proč to tolik vadí?
Vzduch, který člověk vydechuje, obsahuje asi 40 000 ppmv CO2, tedy 40 objemových tisícin. I když tento vzduch obsahuje stále dost kyslíku, tělo ho už neumí zpracovat. Dýchání vydechovaného vzduchu vede k udušení, jako bychom nedýchali. Při obsahu asi 20 000 ppmv CO2, již dýcháme, přesto hrozí smrt udušením – tělo pracuje na kyslíkový dluh. To platí v podstatě až do koncentrace asi 5 tis. ppmv CO2, kdy americká zdravotní norma ASHRAE doporučuje jen omezený pobyt do 8 hodin. Akceptovatelná hranice podle této normy je 1000 ppmv CO2, doporučená do 700 ppmv.
Poznámka na závěr: měření obsahu CO2 na našich zateplených ZŠ ukázalo místy i hodnoty 6000 ppmv CO2. Dlouhodobý pobyt v takovém prostředí je už problémem. Tělo nespaluje cukry, pomalu ztrácí samočisticí a samoléčebnou schopnost. To – umocněno nesprávným pitným a stravovacím režimem anebo lenivým životem stále na gauči – vede k tzv. nevyléčitelným a civilizačním chorobám.