Úvodník 03/2012

Je-li vaším životním postojem pesimizmus, pak trávíte svůj pozemský čas na pravém místě – v České republice, uprostřed sobě podobných. Už dávno víte, že plynoucí čas jen ruší staré dobré zvyky a věci, aby je nahradil horšími. Oblíbený pesimizmus k Vám hovoří i z novin, televize a rozhlasu. Když vychutnáváte sílu pesimistických slov, myslíte si „to jsem čekal a říkal už dávno.“ Kvůli špatné politice a politikům rozkradlo pár Čechů za bilióny majetku, a proto se teď máme špatně.

Naštěstí existují i jiní lidé. Nejsou moc vidět. Do televize, rádia a novin je nikdo nepustí, protože jejich myšlenky jsou pokládány za marketing nebo nudu. Neobsahují mrtvoly, zpronevěry, pohromy ani výjevy bezmocných, kteří byli sešrotováni kapitálem a státně-úřední mašinou. Chcete-li takové lidi najít, musíte hledat na nových adresách.

Takovou adresou byl nesporně veletrh R+T ve Stuttgartu, metropoli spolkové země Bádensko-Wirtembersko. Časopis Stavebnictví a interiér byl veletrhem vybrán jako golden partner, tzn. jako jediný český časopis, který oficiálně zajišťoval propagaci veletrhu mezi českou odbornou i širší veřejností.

Odborníci tento veletrh velmi dobře znají. Jde o vedoucí celosvětový veletrh v oboru rolet, žaluzií, markýz a jiných stínicích předmětů jakož i vrat a bran. Účast České republiky na této akci byla 20 vystavovatelů a cca 2000 návštěvníků. ČR se počtem vystavovatelů zařadila po bok zemí jako Francie, Španělsko, Turecko. Polsko aj., které mají mnohonásobně větší počet obyvatel. Sami jsme se mohli přesvědčit, že české firmy nabízely řešení, které přitáhly pozornost mnoha návštěvníků – architektů, projektantů, firem – z celého světa. Český výrobce strojů na výrobu žaluzií, rodinná firma ZEBR, byla dokonce mnohými odborníky, se kterými jsme měli možnost mluvit, považována pro nápaditost a velký inovační potenciál, za vůbec nejlepší v rámci celé Evropy.

Přesto je v České republice stínicí technika téměř popelkou. Přispívá k tomu i nevyspělost naší teoretické základny, která – a to říkám s plnou odpovědností – neumí popsat ani vyčíslit vliv rolety nebo žaluzie na energetickou účinnost okenní sestavy.

Naše časopisy podobně zastupují i jiné veletrhy v Paříži, Mnichově, Norimberku a dalších městech. Když máte možnost vytvářet si obraz stavu českého průmyslu i z jiných zdrojů, než jen z novin, televize a v pohodlí domácí lenošky, vyjde vám úplně jiný obraz. Česká republika dnes patří k nejvíce industrializovaným zemím v Evropě. A s invenčním potenciálem, který se umí prosadit po celém světě.

Co se týče onoho rozkradeného majetku za bilióny, které nám teď „chybějí”: Majetek sám o sobě nepeče housky, nevyrábí auta, ani nic neprodává. Je spíš přítěží, když si někdo neví rady, co s ním. A přesně to se před 20 lety stalo. Největší nebezpečí číhá jinde. Je to pohodlnost, lenost a odborářství.

Když jsme letěli do Stuttgartu, využili jsme služeb kdysi elitní společnosti ČSA. Přistaveno bylo vrtulové letadélko, kam se sotva vešel autobus lidí. Hlavní klientela byli Rusové, kteří, když viděli, do čeho nastupují, kroutili nevěřícně hlavami. Letuška se během hodinového letu s námi zapovídala. Kdysi prý létala po celém světě velkými letadly. Jenže v dluzích vězící ČSA většinu velkých letadel prodala, ale dluhy tím nevyřešila. „Nevím, kdo si ČSA v tomhle stavu koupí,” řekla.

Vedle vedení, které sloužilo jako odkladiště neschopných politiků, se na tragédii podepsali i odboráři, kteří museli brát stále víc, i když létali stále méně.

Autor:
Foto: Archiv firmy