V Mostě vyrostl minipivovar v neotřelém industriálním stylu
Nový mostecký minipivovar, vařící pivo na nejzápadnějším kopci Českého Středohoří, se značně liší od populární hospody Severka ze známého parodického seriálu. Nabízí totiž moderní prostory a svou atmosférou navazuje na industriální charakter starých fabrik, pro které bylo typické režné zdivo. Minimalistický styl exteriéru podtrhuje plochá střecha, která ze strany není vůbec vidět. Interiér je též navržen velmi jednoduše, avšak prakticky.
Nově postavený pivovar zvaný Mikro byl oficiálně otevřen 9. září 2020 a zařadil se tak do pomyslného seznamu pivovarů 21. století, kterých je v Česku stále více. Na první pohled vysoce funkční a moderní stavba se nachází na okraji města Most v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji. Patří pod společnost Pivovar Hostivar z Prahy a její součástí pivovaru je také restaurace s terasou. Terasu minipivovaru z části překrývá drátěná konstrukce, po které se bude v letních obdobích popínat chmel, obdobným způsobem jako na nedalekých chmelnicích. Celková užitná plocha činí 450 metrů čtverečních. V druhé fázi projektu se ještě počítá s dostavbou kavárny s pražírnou.
Historie piva v Mostě
Právo vařit pivo udělil Mostu již český král Přemysl Otakar II., a to v roce 1273 . Na počátku 20. století se řadil mostecký pivovar k největším v Čechách. Úspěšný podnik pak při demolici města v roce 1973 zanikl. O pár let později zde byl zprovozněn socialistický minipivovar, který ale ani zdaleka nedosahoval takové slávy a brzy ukončil činnost.
K založení nového pivovaru vedla majitele touha po moderní pivnici a obnově myšlenky měšťanských pivovarů. Nový pivovar s jednoduchým názvem Minipivovar Most je akciovou společností s akcionáři z širokého okolí. Vlastníci mají v plánu nejen uspokojovat místní poptávku, ale také reprezentovat město, jehož původní pivovar se v minulosti řadil k největším v Podkrušnohoří.
Projekt navazuje na okolní pivovary
Jediný problém, s nímž se při projektování setkali autoři návrhu, představovala hustota inženýrských sítí pod pozemkem. „Pivovar je postaven na obdélníkovém půdorysu v ulici Pod Koňským vrchem. Složitost města i relativně komplikovaný pozemek nás vedly k tvarově jednoduchému řešení," vysvětlují architekti ze studia ADR, kteří si vzali projekt na starost. Architektonický ateliér založený architekty Petrem Kolářem a Alešem Lapkou již v minulosti realizoval pivovary H1, H2 v Hostivaři, Spojovnu na Jižním Městě nebo pivovar Trautenberk v Malé Úpě. Ateliér se v současnosti zaměřuje na projekty staveb a rekonstrukcí. Dále pak na projekty interiérů, kde úzce spolupracuje s výtvarnými umělci.
Exteriér z červených cihel a uvnitř surové stěny
Při návrhu se studio inspirovalo prostředím továrny. Exteriér pivovaru pokrývají červené cihly a v interiéru vsadili architekti především na minimalismus a praktičnost. Fasádu zdobí černé kovové logo v podobě písmene M téměř přes celou zeď. Logo, stejně jako celý objekt, je jednoduché, čisté a na fasádě je provedeno z černého ocelového plechu.
Na Moravě vyroste sklep s fasádou z dusané hlíny
U vinného sklepa na jižní Moravě vznikne nová degustační místnost. Pro uskutečnění myšlenky přechodu od každodenního shonu do světa archivního vína, ukrytého pod zemí, zvolili…
Podlouhlý objekt se skládá ze dvou hlavních provozních celků. Na severní straně se nachází zázemí pivovaru, kde se vaří pivo. Na opačném konci je umístěný prostor restaurace s výčepem a také zázemí kuchyně. Samotná restaurace je kombinací zdiva z cihel, dřevěného nábytku s kovovými detaily, ocelových prvků a betonové broušené podlahy. V centrální části místnosti jsou dva pulty, výčepní a barový.
Přečtěte si také
- Větrník z 90. let proměněn v rozhlednu. Z jejího vrcholu dohlédnete až do Polska
- Bývalá fara ve Vřesovicích se proměnila v moderní školu aneb ze třídy rovnou na terasu
- Jižní Morava známá i neznámá: lidová architektura, zámky i rozhledny
- Nejkrásnější rozhledny České republiky: (ne)známé vyhlídky, které musíte vidět
- Spojení dobrého jídla a mimořádné architektury zajistí komplexní zážitek
- Vrbatova bouda