Větrník z 90. let proměněn v rozhlednu. Z jejího vrcholu dohlédnete až do Polska
Rozhlednu na Šibeníku nechal postavit městys Nový Hrádek. Vznikla na kopci z tubusu větrníku, který zde stojí od devadesátých let. Vyhlídková plošina vytvořená z kovových roštů se tyčí 32 metrů nad zemí. Návštěvníci z ní mají rozhled na hřebeny Orlických hor i Krkonoš či na Polabskou nížinu.
Z historie větrné elektrárny
Necelý půl kilometr od městyse Nový Hrádek na okraji Orlických hor se nachází v nadmořské výšce 655 metrů vrch Šibeník. Již od nepaměti býval kopec nad Novým Hrádkem místem neopakovatelných výhledů. O atraktivitě místa svědčí i návrh na výstavbu turistické chaty z roku 1939, k jejíž realizaci však nakonec nedošlo. V roce 1995 však byla na Šibeníku instalována čtveřice strojů typu EKOV E 400. Průměr každé věže v patě činil cca 2,6 metru a výška stožáru elektrárny 32,6 metrů. I když byl zkušební provoz větrného parku povolen do 30. září 1997, nikdy k němu pro vysokou hlučnost a závady nedošlo.
V roce 1991 zde společnost ALVYEN začala připravovat projekt na stavbu šesti větrných elektráren. V roce 2006 pak větrný park přešel do vlastnictví společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje. Původní stroje měly být následně nahrazeny moderními německými elektrárnami typu Enercon E 70 o instalovaném výkonu 2 MW. Samotný projekt sice prošel řízením EIA, které zkoumá vliv stavby na životní prostředí, nakonec se ale nerealizoval. Společnost ČEZ nakonec tři větrníky zbourala a jeden z nich (bez vrtule) i s pozemky parku a objektem trafostanice prodala Novému Hrádku.
Pandemie stavbu rozhledny zdržela
V roce 2014 byla městysem vyhlášena (v rámci projektu o Cenu Petra Parléře) veřejná architektonická soutěž, kam se přihlásilo 21 návrhů. Jako vítězný byl zvolen návrh architekta Pavla Suchého z pražské společnosti ABM architekti. Přeměna byla zahrnuta do projektu Euroregionu Glacensis „Česko-polská Hřebenovka – východní část“ a navazuje na výstavbu rozhledny na Velké Deštné, ve Vysoké Srbské, Olešnici v Orlických horách a mnoha dalších v Polsku.
Kunětická hora: pohádkový hrad Rumburaka prochází rozsáhlou rekonstrukcí
Hrad Kunětická hora je nepřehlédnutelnou dominantou Pardubicka a zároveň velice oblíbeným výletním místem. K jeho popularitě jistě přispěl i seriál Arabela, který se zde natáčel.…
Kromě úpravy tubusu na rozhlednu bylo předmětem zakázky také vybudování infocentra z bývalé trafostanice a blízkého parkoviště. Většinu nákladů pokryla evropská dotace nadnárodního sdružení obcí tohoto Euroregionu.
Přes určité komplikace, mezi něž patřilo například shánění vhodného dodavatele, došlo 22. prosince 2020 k slavnostnímu otevření nové rozhledny. Výhled z vyhlídkového ochozu je kruhový. Schodiště je přístupné jednak ze země a jednak mostem z informačního centra. Rozhledna byla z kompozičních důvodů prodloužena o technický nástavec s předpokladem obvyklého telekomunikačního využití. Dne 20. května bylo poté otevřeno i místní infocentrum.
Z rozhledny dohlédnete na Krkonoše, Kunětickou horu, Hradec Králové, Českomoravskou vrchovinu, Železné hory, část Orlických hor a při dobré viditelnosti i na Ještěd. Rozhledna je přístupná bezplatně od východu do západu slunce. Nový Hrádek a okolí nabízí také řadu dalších turistických lákadel, jako například nedaleké poutní místo Rokole nebo zámek v Novém Městě nad Metují. Poblíž se nachází také kostel sv. Petra a Pavla nebo zřícenina hradu Frymburk. Turistický ruch by měla povzbudit i cyklostezka dokončená v říjnu z Dlouhého k polské hranici, kde městys pořídil 800 metrů nové asfaltové cesty namísto té polní.
Nejkrásnější rozhledny České republiky: (ne)známé vyhlídky, které musíte vidět
Česká republika je bezpochyby zemí rozhleden. V našich končinách se nachází rozhledny kamenné, dřevěné, kovové, tradiční ale i futuristické. Každá je originál a každou stojí za to…
Fotogalerie
Přečtěte si také
- Rozhledny Česka, které stojí za návštěvu i v zimě
- Rozhledny, dobové turistické chaty i tvrze Orlických hor
- Projděte se v korunách stromů: tipy na stezky v oblacích, které uchvátily Čechy
- Nejkrásnější rozhledny České republiky: (ne)známé vyhlídky, které musíte vidět
- Orlické hory se mohou pochlubit další rozhlednou. Je ozdobou Feistova kopce