V Praze se konaly mezinárodní vodíkové konference
Na vodíkových konferencích Hydrogen Days 2022, které se konaly od 22. do 25. března v Praze, se diskutovalo nejen o naléhavosti zbavování se závislosti na fosilních palivech. Na francouzském velvyslanectví, v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí a v Comfort Hotel Prague City East vystoupili zástupci firem a sdružení z oblasti vodíkových technologií i představitelé státní správy z Česka, Francie či Německa.
„Hlavními cíli české vodíkové strategie jsou snižování emisí skleníkových plynů a podpora ekonomického růstu. Ty nadále platí. Nově budeme klást ještě větší důraz na projekty, které nám umožní minimalizovat naši energetickou závislost na Rusku,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na konferenci, kterou organizovalo velvyslanectví Francie v Praze při příležitosti francouzského předsednictví Evropské unie.
Konference ukázala roli, kterou může nízkouhlíkový vodík sehrát jako akcelerátor ekologické a energetické transformace evropského kontinentu. Současně však výroba nízkouhlíkového vodíku v podmínkách ČR nebude jednoduchou úlohou kvůli omezeným obnovitelným zdrojům. Vzhledem k tomu, že Francie i ČR chtějí i v budoucnu využívat jadernou energetiku, nabízí se prostor pro spolupráci ve využití jaderné energie k výrobě nízkouhlíkového vodíku.
Jeden z projektů, který probíhá v rámci IPCEI (Important Projects of Common European Interest, v překladu Důležité projekty společného evropského zájmu), je vývoj vodíkového meziměstského autobusu připravovaný společností IVECO ve Vysokém Mýtě. „Jde o příklad česko – francouzské spolupráce, na které se budou podílet české vysoké školy a výzkumné instituce, stejně jako další firmy ve Francii a EU,“ říká zmocněnec ministra průmyslu a obchodu pro vodíkové technologie Petr Mervart.
Na Česko-německé vodíkové konferenci, která zahajovala Hydrogen Days 2022, diskutovali zástupci státních institucí, technologických firem, univerzit, provozovatelů plynárenské infrastruktury či automobilových firem.
Vodík: zdroj energie 21. století
Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) pro rok 2020 není aktuální stav životního prostředí příznivý. Evropa si však v rámci Zelené dohody klade za cíl stát se…
Válka na Ukrajině ukázala, že země nesmí být energeticky vydíratelné a že musí disponovat nezávislými zdroji energie. Vodík je jedním z možných řešení. Instituce a firmy z Česka a Německa již spolupracují na řadě výzkumných projektů, jejichž cílem je zefektivnit výrobu nízko-uhlíkového vodíku. Podél Labe má vzniknout takzvané vodíkové údolí.
„Přechod na vodíkovou ekonomiku umožní jak zapojení významnějšího podílu obnovitelných zdrojů, tak diverzifikaci importu ze zemí, respektive regionů, odkud se v současnosti energie dováží,“ řekl Aleš Doucek, předseda představenstva České vodíkové technologické platformy (HYTEP).
1) Zdroj: www.mpo.cz, redakčně upraveno