Zákazník ušetří, když investuje do kvalitního výrobku a práce
Dne 2. 11. 2004 uspořádala v pražském hotelu Adria německá firma VEKA AG tiskovou konferenci, jejímž tématem byla prezentace firmy VEKA AG a změny v možnostech distribuce plastových oken na území České republiky po vstupu do EU. Akce se zúčastnil Ivo Bogar1 a další představitelé2 pořádající firmy, hostem byl ředitel VÚPS Lubomír Keim3 . Živě se diskutovalo, jak se může stavebník a investor bránit před nesprávným výběrem a zabudováním plastových oken do stavby.
„Již 15 let se snažíme veřejnost informovat o tom, co může uživatel od zakoupeného výrobku očekávat, co má vyžadovat,“ řekl v hlavním příspěvku Ivo Bogar a pokračoval: „Naprostá většina našich výrobců oken nabízí své výrobky s kompletním servisem, tj. včetně montáže, garančního i pozáručního servisu. Písemně dokládá vlastnosti svých výrobků. Certifikátem, prohlášením o shodě apod. Vysvětlí zákazníkovi, proč takové technické řešení a ne jiné, např. nadměrné rozměry, nebo potřeba dilatací atd. To vše za jediným účelem. Dodržet požadovanou kvalitu.
Přesto se v poslední době zde setkáváme s výrobky, přivezenými převážně z Polska, které v mnoha případech neodpovídají našim normám, nejsou zhotoveny podle technologických předpisů daných dodavatelem profilového systému. Tyto výrobky jsou často nabízeny fyzickými osobami, nebo za tímto účelem vzniklými firmami, které sice slíbí vše, ale lze pochybovat, že po dobu 5 let budou s to poskytovat záruku. Tyto výrobky mají jedinou přednost. Jsou levné. Podobně bych také chtěl varovat před plastovými profily s vnějšími stěnami tenčími než 3 mm. Jedná se o tzv. východoevropské, vylehčené systémy, které nemohou mít tytéž vlastnosti, jako plnohodnotný profil.“
Expanzi některých výrobků včetně plastových oken, které dříve byly v České republice neprodejné, protože nesplňovaly přinejmenším formální zákonné „předunijní“ požadavky, tedy neměly platné prohlášení o shodě, umožnil vstup České republiky do EU. Podrobně o tom informoval Lubomír Keim, jehož vystoupení v nezkráceném znění uvádíme v jiném samostatném příspěvku tohoto čísla. Tato expanze ale není jedinou příčinou nesprávných nebo nesprávně zabudovaných oken na našich stavbách. I investor, který nehodlá šetřit na tepelné ochraně a nechá zhotovit projekt, který počítá s výrobky s vysokou a ověřenou kvalitou, nikoli s okny z tržnice, může dojít zklamání. Na cestě od zadání, přes výrobu až po zabudování okna lze v i režii pouze českých dodavatelů šetřit na úkor investora: nižší kvalitou zasklení (dvojsklo bez inertního plynu, bez odrazivého pokovení, s kovovým distančním rámečkem), náhradou dražšího za levnější profilový systém a kování, nekvalitním stavebním řešením detailů při zabudování okna do stavby a konečně i změnou subdodavatelů za pochodu k těm vůbec nejlevnějším.
Lubomír Keim i Ivo Bogar shodně uvedli, že v takových případech investor a stavebník na první často pohled nic nepozná. Až po čase mohou být - většinou informovanému člověku - podezřelé vyšší náklady za vytápění nebo některé nepříjemné jevy, jako je časté rosení okenních skel apod. Pouze velmi zkušený odborník pozná bez měření např. chybějící odrazivé pokovení na zasklení. Tepelně technické vlastnosti oken lze přesně stanovit pouze měřením, což lze doporučit investorům i drobným stavebníkům na vybraném okně před jeho zabudováním. Jde-li např. o dodávku pro panelový dům, je toto řešení vždy lepší než pozdější reklamace.
Ing. Ivo Bogar
|
Ing. Jindřich Kalda
|
Ivo Bogar zdůraznil, že je nutné úzce spolupracovat se zákonodárci, zkušebními ústavy, s ČOI, se stavebními úřady a že tato nutnost není naléhavá pouze pro výrobce profilového systému, výrobce oken nebo montážní firmu, ale i pro investora a konečného uživatele, který nakonec veškeré technické slabiny oken zaplatí ve zvýšených nákladech za vytápění. Je v zájmu všech, aby dosažená kvalita zůstala zachována, případně se ještě zvýšila, aby konečný zákazník byl po všech stránkách uspokojen. To vše souvisí s větší mírou informovanosti a hlavně zodpovědnosti ze strany investorů a stavebních firem, které jsou často motivovány jen snahou dosáhnout co nejvyššího zisku. „Konečný uživatel snadněji pochopí, že ušetří, když v daném okamžiku více investuje do kvalitního výrobku a práce,“ řekl Ivo Bogar.
Plast zaujímá až 60 %, VEKA až 17 %
Abychom věděli, o jak rozsáhlém průmyslovém odvětví mluvíme, ocitujeme několik čísel s vystoupení Ivo Bogara. Podíl vyrobených plastových oken na našem trhu je přibližně 55 - 60 %, dřevěných 30 %, zbytek hliník a.j. Předpokládá se, že v tomto roce se zhotoví více než 2 miliony okenních jednotek z plastu. (Okenní jednotka je zjednodušeně řečeno jedno okenní křídlo. Tzn. např. dvoukřídlové okno zahrnuje 2 okenní jednotky.) Toto množství se dá přibližně vyjádřit hodnotou 7 až 8 miliard Kč. Největší podíl na tomto trhu mají okenní systémy VEKA, cca 17 %, pak Rehau 13 %, Trocal cca 12 %, následují Salamander, Deceuninck a další. Celkový počet výrobců plastových oken odhaduje společnost VEKA na 250 – 270, uvedl Ivo Bogar.
Historie a současnost firmy VEKA AG
V roce 1969 koupil Heinrich Laumann malou firmu VEKAPLAST v Sendenhorstu, kde s osmi spolupracovníky začal vyrábět plastové rolety. O dva roky později začala ve firmě VEKAPLAST výroba profilů pro okenní systémy.
V roce 1977 byl vybudován nový závod o ploše 10.500 m2 a postupně začala expanse firmy do Evropy závody ve Španělsku, Francii a Velké Británii. Během let 1979 až 1980 firma vybudovala dalších 21 000 m2 výrobních ploch. Většinu v mateřském podniku. Firma pokračovala expansí do USA a Belgie a třináct let od koupě Heinricha Laumanna, tedy v roce 1982, se firma VEKA GmbH stala největším výrobcem profilů pro plastové okenní systémy na světě.
V roce 1994 firma otevřela nejmodernější závod na recyklaci plastových oken. Stala se akciovou společností s názvem VEKA AG, přičemž všechny akcie zůstaly v rodině Heinricha Laumanna.
V roce 1995 začala firma vyrábět profily v Polsku, v roce 1998 v Rusku a Číně. Firma má od toho roku zastoupení po celé Evropě, jihovýchodní a jihozápadní Asii a v Africe. Pokračovala expansí do jižní Ameriky, konkrétně do Argentiny a Brazílie. Začala vyrábět v Kanadě, na mapě zastoupení firmy přibyly další body: Chile, Mexiko, Indie a Thajsko. V letošním roce zahájila firma VEKA AG výrobu v Novosibirsku na Sibiři.
Firma VEKA AG má 30 dceřiných společností, z toho 10 v Evropě, 5 v severní Americe, 5 v latinské Americe, 10 v Asii. Sídlo firmy je v německém Sendenhorstu v Porúří. Obrat firmy v loňském roce činil 560 mil. EUR. Počet zaměstnanců se blíží číslu 2800. VEKA AG investuje ročně v průměru 50-65 mil. EUR a předpokládá další expanse do jižní Ameriky a Indie. Specializuje se na profilové systémy pro konstrukce oken, dveří včetně posuvných i skládacích, rolety, okenice, části fasád. Vyrábí více než 2000 různých profilů v 32 barvách.
PVC a historie výroby plastových oken
Polvinylchlorid patří k nejstarším umělým hmotám. Byl náhodně objeven již v roce 1835. Jedná se o termoplastickou hmotu, polymer vinylchloridu. Základní surovinou je kamenná sůl a ropa. K průmyslovému využití ve velkém rozsahu v mnoha průmyslových oborech a ve stavebnictví dochází až po 2. světové válce. První pokusy s výrobou profilů pro okna spadají do 50tých let v Německu (HT Troplast, Kömmerling, Rehau). V roce 1969 začíná extrudovat plastové profily firma VEKA.
Tzv. houževnatý PVC (tj. bez změkčovadel), používaný pro výrobu okenních systémů, je v současné době velmi složitým materiálem. Musí odolávat např. vlivům slunečního záření, stárnutí (jakožto minimální životnost, tj. funkčnost se udává 60 let), vlivům chemicky agresivního prostředí, stálost barvy, atd. To vše je dáno množstvím a obsahem různých příměsí, které plast stabilizují a jejichž složení je výrobním tajemstvím každého významného výrobce.
|
|
Kontrola výroby a technické inovace
V laboratořích firmy VEKA AG se kontroluje jakost vstupních surovin pro výrobu PVC, kvalita a vlastnosti již připraveného PVC a kvalita hotových výrobků. Mimo jiné např. každou hodinu se odebírá vzorek profilu od každého extrudéru, který se podrobí kontrole. V těchto laboratořích se vyvíjejí nové receptury pro PVC. Např. výrobky určené pro Sibiř musí mít jiné vlastnosti než pro Arábii. Další část laboratoří slouží zkouškám již hotových konstrukcí, tj. oken, dveří, atd. Tuto část využívají i zákazníci firmy VEKA, když si chtějí ověřit vlastnosti svých výrobků.
Součástí péče o zákazníka je i školící program. Školení a současně i technickou kontrolu provádí firma VEKA AG pravidelně i u svých zákazníků, tj. výrobců oken. Výsledná kvalita konečného díla, tj. např. osazeného a předaného okna, je dána třemi složkami: 1. kvalitní profilový systém, 2. kvalitně vyrobená konstrukce, 3. kvalitně provedená montáž. Pokud jedna z těchto složek není v pořádku, je celý výsledek špatný.
Dokladem ekologického přístupu bylo i vybudování nejmodernějšího recyklačního zařízení v Evropě, kde lze i stará plastová okna recyklovat s účinností na 97,5 %. Toto zařízení slouží i ostatním firmám v rámci sdružení Rewindo.
Plastová okna v České republice
V České republice byla plastová okna před 90-tými lety téměř neznámým pojmem. Lidé byli zvyklí na tehdejší nekvalitní dřevěná okna zhotovená podle zastaralých norem. Od té doby se situace velmi změnila. Současné normy platné u nás jsou dokonce v některých ohledech přísnější než v EU. A ne všechna okna a konstrukce, které vidíme, tomu odpovídají. Konečný uživatel, někdy z neinformovanosti, někdy z touhy ušetřit peníze, často přijme nabídku, na kterou později doplatí.
2 Ing. Jindřich Kalda, VEKA AG; Ing. Jan Jansa, výrobní a montážní firma - Stavona Libchavy
3 Ing. Lubomír Keim, CSc., ředitel autorizované osoby 227 a notifikované osoby 1516, Výzkumný ústav pozemních staveb – Certifikační společnost, s.r.o.