VELOX není alternativa. Velox je řešení
Firma Hoffmann je největší tuzemskou firmou, která staví domy technologií Velox. Po více než deseti letech se systém hrubé výstavby Velox pevně zabydlel na českém trhu, a to hned z několika důvodů. Nabízí cenově velmi výhodné, rychlé stavění s vysokými tepelně izolačními vlastnostmi obvodové zdi a vysokou teplotní setrvačností, která je základem pro dosažení vysokého stupně tepelné pohody.
Ještě před 2 - 3 lety vycházely ve stavebních časopisech články, které zdůvodňovaly dostatečnost tepelného odporu obvodových stěn obytných domů na velmi nízké hodnotě okolo R = 2,5 m2K/W. Články vypočítávaly návratnost většího zateplení na dobu 50 až 80 let. Nebraly v úvahu, že již jsou na trhu systémy, které ve srovnatelné ceně nabízejí tepelné odpory na úrovni běžné ve stavebně a energeticky vyspělých zemích. Později se ukázalo, že tyto zkreslené informace již nelze dále publikovat a výrobci zdicích materiálů sami začali zvyšovat hodnotu R na hodnoty, které jsou blízké platné normě a to i za cenu zvýšení ceny materiálu.
Tento způsob uvažování přetrvává dodnes. Nedávno vyšel v jednom stavebním časopise reklamní článek jakéhosi prodejce zdicích matriálů, kde součet dezinformací, v jejímž závěru autor nenachází alternativu ke zdicím materiálům, které prodává, překonal i dřívější dezinformace o tepelných odporech.
Stavební systém VELOX je nejen alternativou,
ale i řešením úspornosti bydlení, zvukové
a tepelné pohody. Součinitel prostupu
tepla vnější stěny Velox dnes začíná vysoko
nad hodnotou jednovrstvých zdicích materiálů
na U = 0,270 W/m2K (R = 3,536 m2K/W)
a nabízí u nízkoenergetických staveb U =
0,154 W/m2K (R = 6,314 m2K/W -atest CSI
Zlín č. HZS-02-09T).
Tepelná setrvačnost Veloxu je díky nosnému
betonovému jádru téměř 7× vyšší než
u zdicích materiálů a 22× vyšší než u plynosilikátů.
Optimální pro tepelnou pohodu
Vedle schopnosti domů postavených ze systémů Velox, totiž nevyzařovat do vnějšího prostředí teplo, je stejně důležitá i jejich schopnost akumulovat teplo, které vstupuje do místností okny jako blízká i vzdálená infračervená složka slunečního záření. To vyžaduje schopnost vnitřních vrstev obvodové konstrukce přijímat toto teplo, což systém Velox dostatečně splňuje (izolace u Veloxu je umístěna pouze z vnější strany nosného betonového jádra, které na rozdíl od izolantu jímá velké množství tepla). Jednovrstvé konstrukce tuto vlastnost nemohou v dostatečné míře nabídnout, neboť v jejich jediné - zároveň nosné a izolační - vrstvě se udržuje v zimě strmý teplotní spád s vnější povrchovou teplotou na úrovni venkovního vzduchu. Tuto vlastnost nenabídnou v plné míře ani vícevrstvé systémy ztraceného bednění tvořené čistým izolantem z obou stran, tedy i z vnitřní strany, který nosné jádro tepelně odcloní.
Nízkoenergetické a pasivní domy
Velox proto umožňuje stavět domy energeticky úsporné se spotřebou hluboko pod průměrem domů ostatních, umožňuje také stavět domy nízkoenergetické se spotřebou nižší než 30 kWh/m2 obytné plochy za rok, což je cca 5x menší spotřeba tepla než je současný, v České republice dosahovaný, průměr. Takové domy jsou i v nabídce firmy Hoffmann, která je největší firmou stavějící domy technologií Velox. Teplé vnitřní stěny těchto domů, to je příjemný pocit při bydlení, který nelze ničím nahradit.
Technologií Velox se realizují rodinné domy, bytové domy, školy, technologické stavby atd. Zisk titulů »Dům roku« i »Top dům« ukazuje, že se touto technologií stavějí i domy hezké.
Firma Hoffmann ráda naváže spolupráci s dalšími stavebními firmami při realizaci staveb touto technologií.