Rozhledny Česka, které stojí za návštěvu i v zimě
Zima už se přihlásila o slovo a venku leckde poletuje sníh. Byla by tedy velká škoda, kdybyste na často až na pohádkově zasněženou krajinu koukali jen z okna. Vydejte se na ty nejkrásnější české rozhledny a vyhlídky a užijte si neopakovatelné výhledy na zimní krajinu. Možná jste ani netušili, kolik architektonických skvostů české hory ukrývají.
Rozhledny a vyhlídky jsou oblíbeným cílem nejen českých turistů – však jich také máme nejvíc v celé Evropě! Pojďme se podívat na šest krásných českých staveb, na které si můžete vyšlápnout i v zimně. V tomto článku nabídneme ikonické stálice Česka i méně známé rozhledny a vyhlídky se zajímavou historií i architekturou.
Ještěd: Dominanta Liberce nabízí v zimě výrazné inverze
Začneme u dominanty severních Čech. Televizní věž a horský hotel Ještěd (1012 m n. m.) je svým spojením technického a společenského zařízení typologicky unikátní stavbou, pro kterou byste jen těžko hledali srovnání. První rozhledna tu fungovala do roku 1868, kdy byla nahrazena z části kamennou Rohanovou chatou, ke které později přibyla i terasa. Od roku 1876 stála na vrcholu vyhlídková věž, kterou v roce 1889 nahradila rozhledna nová. Základní kámen nového horského hotelu byl položen v červnu 1906. V roce 1963 ale zničil hotel požár a o několik let později dopadla stejně i Rohanova chata. O novodobou stavbu ve tvaru hyperboloidu se zasloužil architekt Karel Hubáček a statik Zdeněk Patrman. Pokud se vydáte na Ještěd v zimním období, čekají vás úchvatné výhledy do okolí. Za pěkného počasí dohlédnete na nedaleké Jizerské hory, ale také Krkonoše. [1] Navíc v zimě je možné pozorovat z Ještědu výrazné inverze. Zvláštním jevem jsou tzv. mrakopády, kdy se masa oblaků doslova přelévá po okolních kopcích – úžasná podívaná! [2]
Štěpánka: Novogotická rozhledna se zajímavým příběhem
Že jste na Ještědu už byli? Nevadí. Máme tipy i na méně známé rozhledny a vyhlídky. V zimních měsících je otevřena také rozhledna Štěpánka (958 m n. m. ), která je nejstarší rozhlednou Jizerských hor. Najdete ji na vrcholu kopce s názvem Hvězda nad obcí Příchovice.
Téma: Architektura
S její výstavbou začal v roce 1847 kníže Kamil Rohan, který ale nedovedl stavbu dokonce. Na jejím nedokončeném stavu se postupem času podepisovaly povětrnostní vlivy a vandalství. Až v roce 1888 se podařilo obci pozemek i se zbytky věže od původního majitele odkoupit. Iniciativu pak převzala sekce německého horského spolku, která si dala vypracovat plány nové věže od profesora Brausenwettera z Liberce a v roce 1892 byla zahájena dostavba. Původní tvar rozhledny byl s malými úpravami zachován. Na dolní část byla přistavěna štíhlá osmiboká věž vytvořená z kombinace cihel a pískovcových kvádrů [3]. Výhled ze Štěpánky je opravdu krásný – za pěkného počasí můžete spatřit Krkonoše, Jizerské hory, ale i Ralsko a Lužické hory.
Velká Deštná: Rozhledna větru a deště v srdci Orlických hor
Jste-i milovníci moderních rozhleden, vyjděte na Velkou Deštnou. Stojí tu moderní rozhledna, která byla slavnostně otevřena v roce 2019. Architektonickým záměrem bylo zhmotnění deště v jeho různých podobách. Za krásným vzhledem rozhledny stojí studio Architekti.in. Z jejího vrcholu budete mít nádherný výhled na polské Stolové hory, Králický Sněžník a Krkonoše. Při troše štěstí dohlédnete až na Ještěd. Rozhledna je přístupná celoročně a vydat se na ni můžete i v zimních měsících [4].
Stezka Valaška: Beskydy pod nohama
Stezka Valaška se brzy po svém otevření zařadila k nejhledanějším turistickým cílům v Pustevnách. Bezmála 400 metrů dlouhá stezka se nachází 250 metrů nad výstupní stanici lanovky a nabízí překrásné výhledy na území dvou krajů. Součástí stavby je rozhledna o výšce 22 metrů. Nejvyšší patro věže je ve výšce 1099 m n. m. a za dobrého počasí z něj dohlédnete na Jeseníky či Velkou Fatru. Kromě vyhlídkové věže skrývá stavba i nejdelší prosklený skywalk (tj. skleněnou vyhlídkovou plošinu) v Evropě a zavěšený himalájský chodník [5].
Velký Javorník: Rozhledna ve stylu valašské architektury
Rozhlédněte se do okolí z originální dřevostavby navazující na typickou místní valašskou architekturu. Rozhledna na Velkém Javorníku (918 m n. m.) stojí na nejvyšším bodu Veřovických vrchů v západní části Moravskoslezských Beskyd. Stavba je volně přístupná a má hned dva vyhlídkové ochozy. Velký Javorník byl v minulosti osazen dřevěnou pozorovací věží, která ale byla v roce 1967 pro svůj havarijní stav odstraněna. Dnešní rozhledna má 26 metrů a vede na ni 102 schodů. Svislá nosná konstrukce rozhledny se skládá z dřevěných hranolů. Z rozhledny je za příznivého počasí výhled až na Malou a Velkou Fatru, Belianské Tatry či Jeseníky [6].
Miloňová ve Velkých Karlovicích: Jurkovičův rukopis
Na konec jsme si nechali rozhlednu Miloňová ve Velkých Karlovicích (846 m n. m.) Rozhledna vás upoutá svým vzezřením. Stojí na kamenné podestě, ale jinak je celá dřevěná se šindelovou střechou. Ve výšce 20 metrů nad terénem se můžete kruhově rozhlížet po krajině. Rozhlednu postavily Lesy České republiky dle návrhu architekta Antonína Závady, který rovněž stojí za návrhem Jurkovičovy rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm. I tato rozhledna je přístupná celoročně [7].
Seznam dalších krásných rozhleden, které stojí v zimě za návštěvu, jsme pro vás sepsali i v tomto článku. Pokud máte tip na architektonicky zajímavou českou rozhlednu, ze které je v zimě nádherný výhled, napište nám!
Zdroje:
[1] Rozhledna Ještěd [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online
[2] Ještěd zimní inverze: iTRAS [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online
[3] Rozhledna Štěpánka: Jizerky pro vás [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online
[4] Hora a rozhledna Velká Deštná: Region Tourist [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online
[5] O stezce: Stezka Valaška [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online
[6] Velký Javorník: Krásy Beskyd [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online
[7] Rozhledna Miloňová: Velké Karlovice [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online