Brno se na počátku 20. století rozrůstá do nových čtvrtí a geniální architekti mají zelenou. V této době vzniká i Vila Stiassni architekta Ernsta Wiesnera. Zdroj: Jan Zabrodsky, Shutterstock

Vila Stiassni hostila prezidenty a zahrála si v oceňovaných filmech

Dne 11. července 2023 uběhlo přesně 100 let od chvíle, kdy se proslulému továrníkovi Alfredu Stiassni a jeho ženě Hermine narodila dcerka Susanne. Vlivná rodina žila v okouzlující vile, kterou si nechala postavit od jednoho z nejlepších brněnských meziválečných architektů Ernsta Wiesnera. Na první pohled funkcionalistická stavba v sobě ukrývá honosné zámecké prostory.

Na rozdíl od své slavné „sestry” Tugendhat není vila Stiassni tak známá. Honosný dům v brněnských Pisárkách je přitom v mnoha ohledech výjimečný. Ať již svou rozlohou, zastavěnou plochou přesahující 900 m², či celkovým architektonickým řešením. „Vila je podsklepená, má přízemí, patro a používala se i střecha. Pro tříčlennou rodinu nabízela opravdu velmi luxusní prostory. Už jen to, že v domě jsou čtyři koupelny, bylo na prvorepublikový dům výjimečné,” vysvětluje kastelánka Kateřina Konečná v rozhovoru pro Český rozhlas. Noblesní sídlo nechal pro manželku Hermine a dcerku Zuzanku postavit brněnský továrník Alfred Stiassni. Pojďme blíže nahlédnout do tajů vily, která se po letech socialistické degradace opět vyloupla do své původní krásy.

Styl domu, luxusní interiéry i rozlehlý pozemek odrážely postavení rodiny

Už za dob rakouské monarchie si Brno získalo díky podnikavým rodinám židovského a německého původu přízvisko moravský Manchester. Píle rodů, jako byli Tugendhatovi, Löw-Beerovi nebo právě Stiassni, proměnila město v moderní metropoli – rostly zde nejen průmyslové objekty, ale i obytné domy a majestátní vily. Prvorepubliková městská vila manželů Stiassnych patří k perlám mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury. Rodina vlastnila v Brně řadu vil i nájemních domů, toto sídlo však oplývá spojením dokonalé architektonické koncepce s měšťanskou tradicí. Vila se dokonce ocitla několikrát na stříbrném plátně. Vidět jste ji mohli například ve filmech Lída Baarová (2016), Bohéma (2017), Tonight the world (2018) nebo Skleněný pokoj (2019).

Objekt obklopený parkově upravenou zahradou (32 174 m²) představuje kvalitní ukázku meziválečné architektury na principech funkcionalismu ve stylu tzv. vídeňské moderny. Zdroj: Vila Stiassni (© RAKO Lasselsberger)

V luxusním domě žili pouhých 9 let

Vila Stiassni byla postavena v letech 1927–1929 podle návrhu slavného brněnského architekta Ernsta Wiesnera. Architekt dostal k dispozici velkorysý rozpočet, který se nakonec vyšplhal až ke 4 milionům korun. Z účetních záznamů poté vyplývá, že na projektu rodinné vily se podíleli oba manželé, což nebylo na tehdejší dobu tolik vídané. Stiassnych si ale vily příliš dlouho neužili. Již v roce 1938 uprchli před hrozící okupací do Londýna a následně přes Brazílii do Kalifornie. V roce 1939 zabavili objekt nacisté a z vily se stalo důstojnické kasino.

Po 2. sv. válce vila sloužila jako luxusní hotel

Krátce po 2. světové válce navštívil slavnou vilu Edvard Beneš. Od té doby se zde začaly ubytovávat významné návštěvy, včetně prvního indonéského prezidenta Sukarna, egyptského prezidenta Násira či kubánského vůdce Fidela Castra. Údajně zde byla ubytovaná i zpěvačka Eva Pilarová. Mezi místními tak dostala budova přezdívku „vládní vila”, kterou si zachovává dodnes. Po revoluci se začaly prostory pronajímat k oslavám narozenin nebo svateb. V roce 2009 vilu převzal Národní památkový ústav, který se pustil do rozsáhlé rekonstrukce budovy, zahrady i bazénu. Pro širokou veřejnost byla slavnostně otevřena v roce 2014. Součástí areálu je nyní badatelské zázemí Metodického centra moderní architektury.

Areál tvoří hned 3 stavební objekty: vstupní objekt, samotná obytná vila a dům zahradníka s garážemi. Zdroj: Vila Stiassni (© RAKO Lasselsberger)

Tenisové kurty i oddělené prostory pro služebnictvo

Pro svůj dům si manželé vybrali v Brně v Pisáreckém údolí majestátní tříhektarovou parcelu, která byla tehdy prestižní zónou města. Stupňovitá hmota vily, tvořená dvěma kvádry na půdorysu písmene L, je usazená hluboko ve svažité zahradě. Wiesnerův projekt rozděloval dům na obytné a provozní prostory, aby rodina nebyla rušena služebnictvem, ale zároveň byly všechny prostory dokonale propojeny. V přízemí se nacházely pokoje pro služebnictvo, kuchyně s přípravnou a výtahem na jídlo. V patře poté samostatné ložnice, dětský pokoj s hernou a pokoj vychovatelky. Ve vile nechyběly místnosti pro zavazadla a skladování kožichů nebo tzv. žehlírna. Protože byla rodina sportovně založena, byl zde také bazén, tenisový kurt a velká tělocvična. Rodina vlastnila i koně se stájemi přímo na rozlehlé zahradě.

Ačkoliv zvenčí budova odpovídá puristickému stylu architekta Wiesnera, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus. Zdroj: Vila Stiassni (© Filip Šlapal)

Vila je rozrůzněna architektonickými prvky

Za zvláštní pozornost stojí nejen architektura domu, ale i zmiňovaná zahrada, která byla zakládána paralelně se stavbou vily a dalších objektů v zahradě. Součástí terasy je předsazená lavice umožňující pohodlné posezení s neustále se měnícími výhledy na zahradu. Základní kompoziční schéma zahrady stanovil taktéž Ernst Wiesner. Vysoce reprezentativní zahradu z něj poté vytvořil zahradní architekt, který na něj navázal. Před průčelími byly založeny obytné terasy ztvárněné geometricky s květinovými záhony. Od ulice byla do nádvoří přivedena lipová alej. V roce 2009 prošla zahrada rozsáhlou obnovou a v její horní části vznikla podle architekta Milana Raka nová budova s přednáškovým sálem.

Skladba zahrady Stiassni představuje jeden z příkladů možného ztvárnění vilových zahrad, které u nás vznikaly mezi světovými válkami. Zdroj: Vila Stiassni (© Filip Šlapal a David Židlický)

Café Ernst: Ochutnejte atmosféru první republiky

Pokud do vily zavítáte na prohlídku, nezapomeňte se stavit v kavárně Café Ernst. Ta vznikla v roce 2022. Kavárna je poctou architektu Ernstu Wiesnerovi a připomínkou legendární prvorepublikové kavárny Esplanade, která patří mezi nejlepší interiéry architektovy tvorby. Projekt Café Ernst vznikl pod vedením RAW architektů Rusína a Wahly. Vytvořili zde originální výstavní expozici a pojali ji jako funkční kavárnu. A jak probíhala přeměna původní kuchyně na kavárnu? „Místnost se využívala pro společenské akce, měla tedy všechny potřebné přípojky a zásahy byly z hlediska památkové péče minimální. Zůstaly zde i původní dubové parkety. Za barem se nachází černá stěna s posuvnými dveřmi, za níž je schovaná servisní část. Můžete tudy projít i k nádhernému schodišti pro obsluhu se světlíkem. Za zmínku stojí i kachlové obložení kolem radiátorů: To je typický detail pro 30. léta. Z takového topení můžete krásně utřít prach, aniž byste ušpinili zeď kolem,” vysvětluje architekt Tomáš Rusín. V nabídce Café Ernst najdete dobové dezerty, které vycházejí ze zákusků éry první republiky. Pracuje se zde s plodinami, které se u rodiny Stiassni pěstovaly.

Kavárnu najdete uprostřed zahrad Vily Stiassni. Elegantní interiér a impozantní prvorepubliková terasa vám z posezení u kávy vytvoří nezapomenutelný zážitek. Zdroj: Vila Stiassni
O dalších zajímavé republikové vile, tentokrát ve východních Čechách, si můžete přečíst třeba zde .

Zdroje:

[1] Vila Stiassni. Kudy z nudy [online]. [cit. 2023-08-19]. Dostupné z: www.kudyznudy.cz
[2] Brněnská vila rodiny Stiassni. Deník [online]. Dostupné z: www.denik.cz
[3] Vila Stiassni. Národní památkový ústav [online]. Dostupné z: pamatkovykatalog.cz
[4] Vila Stiassni (Vládní vila) [online]. Dostupné z: www.bam.brno.cz
[5] Stiassni Alfred. Židovská obec Brno [online]. Dostupné z: www.zob.cz
[6] Stiassni Vila. Czech Film Commission [online]. Dostupné z: filmcommission.cz
[7] Stiassni Vila. Rozhlas.cz [online]. Dostupné z: region.rozhlas.cz
[8] Café Ernst [online]. Dostupné z: www.cafeernst.cz
[9] Svěží káva: Café Ernst a šťastný Wiesner [online]. Dostupné z: www.cafeernst.cz
[10] Vila Stiassni patří do čtveřice slavných brněnských rodinných staveb. Artrmagazine.eu [online]. Dostupné z: artmagazin.eu

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: viz popisky