Volně stojící vana: comeback velkého trendu
Majestátní vany stojící uprostřed místnosti, které známe především z historických filmů a luxusních hotelů, přicházejí opět do módy. Svým vznešeným vzhledem dodají každému interiéru punc přepychu a elegance. Je tu však i pár nedostatků, o nichž byste měli vědět ideálně ještě před jejich pořízením.
Vany umísťované do středu místnosti se objevovaly už v dobách, kdy si lidé začali stavět pevné příbytky. Ve středověku byly součástí veřejných i soukromých lázní, určených pro bohatší vrstvy. Velmi oblíbené byly též v baroku a rokoku: bez elegantně tvarované vany se tehdy neobešla žádná šlechtična. V posledních několika letech začaly být opět žádané a není se čemu divit. Hodí se totiž nejen do koupelny , ale také do ložnic a otevřených loftů.
Vhodné (nejen) pro velké prostory
Pokud zrovna zařizujete koupelnu a sprchování není nic pro vás, pravděpodobně jste již přemýšleli nad výběrem vany, která tvoří objemovou dominantu celého prostoru. Máte-li k dispozici koupelnu o ploše 6 m2 a více, byla by škoda sem takový kousek neumístit. Na trhu dnes najdete varianty v různých tvarech i velikostech, vany s hydromasáží, podnožkami, sedátky či výškově nastavitelnými nohami. Své využití najdou v koupelnách luxusních, moderních i klasických. Nejlépe vypadají v jednoduše zařízených interiérech, moderních ložnicích spojených s koupelnami a rozlehlých obývacích pokojích. Při troše šikovnosti je lze instalovat taktéž do rozměrově menších místností – stačí je postavit jednou částí ke stěně.
Výběr materiálu
Vedle královského pocitu z dokonalé koupele s sebou tento trend přináší i pár nevýhod. Za hlavní stinnou stránku je považován způsob instalace, jelikož je často nezbytné nainstalovat pro přívod vody podlahové vanové baterie. Volně stojící modely navíc vyžadují pečlivou a pravidelnou údržbu, protože se špiní ze všech stran, nemluvě o vyšších pořizovacích nákladech. Jejich cenu do značné míry ovlivňuje materiál, ze kterého byly vyrobeny.
Ekvivalentem luxusu jsou produkty z kamene a litého mramoru, cenově dostupnější řešení představují modely akrylátové kovové a z konglomerátu. Nekvalitní akrylát se však může na dně vyboulit a také je náchylnější k poškození agresivními čisticími prostředky, případně UV zářením, které může stát za nežádoucím zbarvením povrchu. Na trhu objevíte i luxusní kousky z quarylu, jež vynikají vysokým leskem a mají dobré termoizolační vlastnosti, stejně jako dřevěné varianty vhodné především pro bylinné lázně. Výběr materiálu tak rozhodně nepodceňujte, ať už se jedná o jakýkoliv prvek v koupelně.