Výstavba projektu Volta

VOLTA: Hybridní, středně velká pilotní pec pro výrobu plochého skla

AGC a Saint-Gobain, světoví výrobci plochého skla, spolupracují na projektu VOLTA, tedy na návrhu pilotní průlomové linky na výrobu plochého skla, která by měla výrazně snížit přímé emise CO2. V rámci tohoto výzkumného a vývojového projektu byla linka na výrobu vzorovaného skla v závodě Barevka společnosti AGC v Dubí u Teplic kompletně zrekonstruována na vysoce výkonnou a moderní linku, která má být z 50 % elektrifikovaná a z 50 % spalována kombinací kyslíku a plynu. Nová pec je zkušebním projektem, který má dokázat, že tento koncept lze použít i pro velké pece na plavené sklo. Výzkumný a vývojový projekt VOLTA byl spolufinancován z Inovačního fondu Evropské unie.

Cílem projektu bylo navrhnout a postavit revoluční hybridní sklářskou pec, která kombinuje elektrické tavení a spalování kyslík-plyn. Integrovaný design poskytuje alternativu k převážně zemním plynem vytápěné průmyslové výrobě plochého skla. Snahou je, aby vysoce elektrifikovaná pec nabídla nákladově efektivnější a škálovatelnější řešení pro snížení emisí CO2 v průmyslu plochého skla ve srovnání s jinými čistými alternativami, jako je plně čisté spalování vodíku. Nové řešení bylo realizováno jako pilotní projekt ve spolupráci se společností Saint-Gobain na stávající výrobní lince na vzorované sklo společnosti AGC v závodě Barevka v Dubí. Očekává se, že hybridní pec sníží emise CO2 v rozsahu Scope 1 a 3 v místě výroby o 75 % ve srovnání s referenčním scénářem.

Závod Barevka v Dubí

O technologii

Tato jedinečná technologie se skládá z plně elektrické tavicí technologie a spalování kyslík-plyn, které jsou kombinovány v integrované peci. To umožňuje 50% míru elektrifikace při zajištění vysokých standardů kvality, které jsou nezbytné pro plavené sklo. Udržitelnost projektu bude dále posílena nahrazením základních surovin až 100% recyklovaným sklem. Sektor plochého skla představuje přibližně 4,6 miliónu tun ekvivalentu CO2 přímých emisí ročně v Evropě (přibližně 75 % ze spalování zemního plynu a přibližně 25 % ze surovin). Nová pec by proto měla snížit emise související s energií, což povede k plánovanému snížení emisí o více než 193 000 tun ekvivalentu CO2 během prvních deseti let provozu.

Časová osa

Podpora plánu REPowerEU

Projekt přispěje k evropským cílům stanoveným v plánu REPowerEU snížením spotřeby fosilních paliv v průmyslu a dopravě prostřednictvím inovativních technologií a elektrifikace.

Od projektu se také očekává, že bude mít pozitivní socio-ekonomický dopad na regionální úrovni. Zatímco závod Barevka v současnosti vyrábí přibližně 90 tun skla denně, projekt má velký potenciál pro škálovatelnost prostřednictvím přijetí technologie na větších výrobních linkách (600 - 800 tun denně).

Dále existuje významný potenciál pro replikaci po celé Evropě, protože průmysl v současnosti produkuje přibližně 9 miliónů tun skla ročně a je klíčovým dodavatelem pro stavebnictví, automobilový průmysl a spotřební zboží. Technologie by proto mohla podpořit dekarbonizační úsilí klíčových sektorů (stavebnictví a automobilový průmysl) a zároveň chránit konkurenceschopnost průmyslu plochého skla v EU.

Zážeh nové sklářské pece v závodě Barevka dne 20. ledna 2025
Linka na výrobu vzorovaného skla v závodě Barevka
Autor: AGC Flat Glass Czech a.s.
Foto: AGC a Saint-Gobain