Všestranné gabiony: vyrobte z nich plot, pergolu i nábytek
Plot dřevěný, kamenný, betonový, drátěný, nebo zděný? Ztrácíte se v nabídce a váháte, kterou variantu vybrat? Co takhle zkusit všestranné a odolné gabiony? Ty totiž vynikají dlouhou životností a nevšedním vzhledem a při troše šikovnosti je vyrobíte i sami. Drátokámen také skvěle poslouží k tvorbě zahradního nábytku či netradičních interiérových sloupů.
Ploty nemusejí plnit pouze praktickou funkci, ale mohou také skvěle vypadat. Volba záleží hlavně na osobním vkusu, finančních možnostech a samozřejmě na architektuře domu a jeho okolí. Klasická oplocení využívají často pletivo nebo jsou zděná. Efektně rovněž působí ploty ručně kované, čistě dřevěné nebo ty z okrasného pletiva. Maximální pocit bezpečí poskytne oplocení betonové. Oblíbené jsou také prefabrikované stavebnicové systémy tvarovek nejrůznějších rozměrů i podob, ze kterých je možné sestavit celý plot nebo jeho část. Originální volbou jsou ploty živé. Ty ale volte pouze v případě, že máte čas na jejich pravidelnou nezbytnou údržbu.
Populární jsou také gabiony či drátokámen, jimž se v tomto článku budeme věnovat podrobněji. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou čistě kamenné hradby, které vynikají vysokou odolností, jejich stavba je však poměrně pracná a časově náročná. Nahradit je lze kamenem umělým. [1]
Gabiony jako oplocení i netradiční květináče
Gabion je vlastně velká drátěná konstrukce, která je naplněná většinou kamením. Vyplnit se dá též dřevem, sklem, či dokonce sutí nebo hlínou. První gabiony se objevily přibližně před sedmi tisíci lety na březích Nilu ve formě rohoží tkaných z rákosu, jež zabraňovaly šíření půdní eroze. Dnes se tyto drátěné klece naplněné kamením stávají stále populárnějšími, a to především v zahradní architektuře. Gabiony totiž nabízejí pestré využití. V dnešní době jsou používány například jako oplocení nebo předěl velkých ploch. Skvěle poslouží také k vytvoření netradičních květináčů, záhonů nebo ke stavbě pergol a zahradního nábytku. Využít je lze dokonce i v interiérech jako zajímavé stěny či sloupy. Záleží na vaší zručnosti a kreativitě.
Kámen v interiéru
Optimální interiérový design vytváří estetické, příjemné a zdravé vnitřní prostředí. Využívá materiály, které podporují zdraví člověka a jeho produktivitu, které vyvolávají pocity…
Překvapivé vlastnosti
Gabiony mají mnoho výhod. Patří mezi ně například rychlost realizace, kterou lze provádět za sucha, tedy bez betonu. Do výšky 1,8 metru není tedy nutný betonový základ. Lepší stability lze dosáhnout nakloněním gabionu proti svahu či jeho zapuštěním do země. Stavět jej lze v jakoukoli roční dobu a za každého počasí. Gabiony jsou navíc vodopropustné, což jejich stabilitu zvyšuje ještě více . Životnost gabionů je extrémní (odhaduje se až 60 let), a to bez nutnosti údržby. Gabiony lze také kombinovat s rostlinami, protože jsou neinvazivní k životnímu prostředí. Zároveň mají i schopnost výborného zvukového útlumu.
Stavba není náročná
Gabionové ploty si můžete postavit svépomocí. Realizace není nijak fyzicky náročná, ale je třeba počítat s tím, že zabere nějaký čas. Síť i potřebné doplňky zakoupíte v hobby marketech či specializovaných prodejnách. Základní konstrukce je tvořena sítí vytvarovanou do podoby kvádru či krychle, přičemž rozměr konstrukce je velmi variabilní. Kýženého tvaru docílíte spojením sítí spirálovým drátem, háčky nebo sponami. Oka gabionů mají většinou rozměr 5 × 10 nebo 10 × 10 cm.
Před realizací se rozhodněte, jaký typ gabionu zvolíte. Jedním typem jsou sypané gabiony, jež vynikají nenáročnou realizací, jelikož kamenivo je do koše vrstveno bez nutnosti dodatečných úprav. Naproti tomu skládané gabiony mohou vytvářet kameninové mozaiky. Na vnější strany gabionového koše se umísťuje vyskládaná mozaika z lámaného kamene, za kterou se vysypává například drcené kamenivo. Koš pak stačí jen naplnit požadovanou výplní a shora uzavřít. Obecně vzato, do sypaných gabionů je vhodný drcený kámen s frakcí větší, než je oko sítě. Na pohledové části skládaných gabionů použijte štípaný lomový kámen s rozměry až dvojnásobnými, než je oko sítě. [2]
Gabiony mohou být působivým dekorativním prvkem i alternativou betonových konstrukcí
Největší uplatnění nacházejí gabiony ve vodohospodářských stavbách, konkrétně při zpevňování břehů vodních toků či v okolí rychlostních komunikací jako protihlukové a bezpečnostní…
Výsledný produkt je dobré ještě ošetřit aluzinkovou povrchovou ochranou, aby se zabránilo nežádoucí korozi. Gabionovou stavbu umísťujte jen na zpevněný a rovný povrch. U vysokých staveb může jako podklad posloužit betonová deska vyztužená železem. V případě gabionových zídek a opěrných zdí je vhodnější přizvat odborníky, kteří posoudí statiku.
Gabion lze osázet rostlinami
Pokud pro vás estetika hraje důležitou roli, můžete gabionový plot osázet květinami, které ho zjemní a ozvláštní. Při plnění konstrukce kameny stačí současně mezery zasypávat zeminou smíšenou s humusem. Zeleň lze zakomponovat i dodatečně pomocí zavěšených truhlíků nebo výsadbou popínavých rostlin u paty gabionu. Rostliny by měly mít odolný kořenový systém a především schopnost odolat nepřízni počasí. Skvělou volbou jsou tak nejrůznější druhy skalniček, suchomilné druhy mechů nebo nízké okrasné traviny. V gabionech se mohou uchytit i keře, stačí jejich sazenice umístit do gabionového koše s vystýlkou z geotextilie a zasypat hlínou. [3]
Unikum zvané mastek
Mastek, občas nazývaný jako talek, hrnčířský kámen nebo třeba lojovec, je minerál, který si zaslouží alespoň část pozornosti nás, kteří dáváme přednost přírodním materiálům. Jeho…
Dům z gabionů
Z drátokamene lze stavět i celé domy. Důkazem toho je rodinný dům od polského studia Kropka, které gabiony využilo jako základní konstrukční prvek. Dům svým vzhledem skvěle zapadá do okolního prostředí – přírodní rezervace s lomy z vápencového masivu. Výsledkem ambiciózního projektu z roku 2013 je atraktivně řešený rodinný dům s působivým exteriérem a moderním interiérem, kterému vévodí čisté linie. [4]