Český ráj zve k návštěvě krásných zámků a hradů středověkých i novověkých úprav. Zdroj: Ccat82

Vydejte se s námi po nejhezčích hradech a zámcích Českého ráje

Český ráj je oblastí bohatou na skalní města a dechberoucí vyhlídky, které by měl každý Čech alespoň jednou za život navštívit. Přinášíme vám seznam tamních pohádkových hradů a zámků, které v mnohém předčí i veřejnosti známější skalní unikáty.

Český ráj leží přibližně padesát kilometrů severovýchodně od Prahy. V tomto romantickém kraji se snoubí rozmanitost přírodních krás s významnými historickými památkami. Na východě přechází region v Podkrkonoší a na severu ho ohraničuje pásmo Jizerských hor a Krkonoš. Oblast je bohatá na zámky, hrady, skalní útvary, ale i lidovou architekturu. A proto hosté lázní Sedmihorky tuto část země již v 19.století pojmenovali symbolicky Český ráj. 

Region patří dlouhodobě k těm nejnavštěvovanějším u nás. Ročně zdejší atraktivity navštíví přes jeden a půl milionů turistů, a to jak tuzemských, tak zahraničních. K nejnavštěvovanějším objektům podle monitoringů návštěvnosti patří Zámecký resort Dětenice, Prachovské skály, Hrad a zámek Staré Hrady, Zámek Sychrov, dále hrady Trosky a Kost.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady je unikátním renesančním komplexem a klenotem mírného údolí na jihu Českého ráje. Gotický hrad s přistavěným renesančním zámkem společně vytvářejí půvabný celek velkého historického významu. Zajímavým prvkem objektu je průčelí vstupního křídla předzámčí, které zdobí renesanční sgrafito. V roce 2008 byly Staré Hrady po opravách nově otevřeny spolu se zajímavými prohlídkovými okruhy, kterými vás provedou například živé pohádkové bytosti. Dospělí se mohou naopak podívat do unikátních expozic z dob habsburské monarchie v prohlídkovém okruhu „Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I.“

Sychrov

Novogotický státní zámek Sychrov můžete znát z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Kromě zámecké budovy k areálu patří i anglický zámecký park, který se dochoval v rozloze 23 ha. Minout byste neměli prohlídky interiéru. Tamní zámecké pokoje jsou totiž zařízeny původním nábytkem a většina místností vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. Prohlídka poskytne návštěvníkům dokonalou představu o tom, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny. Za prohlídku stojí i největší sbírka francouzského portrétního malířství ve střední Evropě – Rohanská galerie.

Foto: SeregaYu
Novogotický zámek Sychrov se může kromě okouzlujících exteriérů pochlubit i interesantními interiéry. Foto: Vaclav Hroch

Trosky

Populární zřícenina gotického hradu připomínající čertovy rohy byla postavena koncem 14. století a stala se jedním ze symbolů Českého ráje. Trosky stojí na stejnojmenném vrchu v okrese Semily v Libereckém kraji. Během prohlídky se seznámíte s historií hradu a můžete vystoupat na věž „Babu“ či na vyhlídku pod věží s názvem „Panna“, jež nabízí jedinečný výhled do okolní krajiny. Za svou výjimečnost hrad vděčí jedinečné přírodní konfiguraci, která vznikla sopečnou činností. Trosky prezentují ukázkový příklad hradní architektury doby Václava IV., kdy docházelo k nárůstu požadavků na obytný komfort i reprezentativní vzhled stavby.

Kdo by neznal čaroděje Mrakomora z populární filmové pohádky Princ a Večernice, který bydlel na hradu Trosky? Zdroj: mareksaroch.cz

Kost

Při prozkoumávání Českého ráje rozhodně nezapomeňte ani na návštěvu hradu Kost, který je jedním z mála zbývajících středověkých hradů u nás. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín. Pyšnit se může mj. svou strategickou polohou. Stojí na pískovcovém suku, obklopen rybníky a k tomu skryt před okolním světem v malebném údolí Plakánek. Aktuálně prochází majestátní Kost rozsáhlou rekonstrukcí, jež je nejkomplexnější v novodobé historii hradu. Revitalizace objektu začala loni na podzim a končit by měla v létě příštího roku. Také na hradu Kost se natáčela spousta pohádek a filmů, a k návštěvě tak láká milovníky filmového turismu.

Hrad Kost v současnosti prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Foto: Richard Semik

Valdštejn

Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje, byl založen kolem roku 1260. Pro svoji půvabnou polohu v pískovcových skalách se stal Valdštejn druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách a rozhodně stojí za navštívení. Hrad je navíc symbolickou branou do blízkého skalního města s monumentálními skalními věžemi. K hradu se můžete vydat například po velkolepém mostu se sochami světců a dále přes první bránu s přilehlými kočárovnami. Dominantou hradu je osmiboká kaple sv. Jana Nepomuckého. Zajímavostí je portrét Karla Hynka Máchy ve výklenkové kapli na prvním nádvoří.

Valdštejn je symbolickou branou do skalního města. Foto: rudnitskaya_anna

Zámecký resort Dětenice

Turisticky oblíbený zámecký resort Dětenice se nachází v malebné vesničce Dětenice, asi 65 km od Prahy. Součástí tamního barokního zámku je 4 ha zámecký park. Při prohlídce zámku uvidíte 14 plně zařízených pokojů a nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky. Na zámku se nachází rovněž velká sbírka loveckých trofejí. Interiér zámku představuje životní styl šlechty na typickém vesnickém panství. Konají se zde i netradiční pohádkové prohlídky.

Na zámku Dětenice se konají pravidelné historické plesy a středověké hostiny. Zdroj: Rebius

Zámek Humprecht

Lovecký zámek Humprecht, který stojí nad Sobotkou, je dominantou kraje a jedním ze symbolů Českého ráje. Barokní lovecký zámeček na místě tvrze nechal vystavět v 17.století podle projektu italského architekta C. Luraga Jan Humprecht Černín z Chudenic. Humprecht svým vzhledem napodobuje Galatskou věž v Istanbulu na elipsovitém půdorysu. Zdejší Černínský sál s nádhernými nástěnnými malbami je známý pro svou unikátní akustiku – setkáte se tu s několikanásobnou ozvěnou. Prostory tohoto sálu jsou proto hojně užívány pro koncerty. Ve 2. patře můžete vystoupat na vyhlídkový ochoz. Na vrchol věže byl umístěn turecký půlměsíc, který zámku propůjčuje exotický nádech. 

Zámek Humprecht je známý svou netradiční elipsovitou stavební dispozicí. Zdroj: Jan Pasler

Zámek Frýdštejn

Milovníci pohádek mají Frýdštejn spojený s příběhem O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Zřícenina středověkého nedobytného hradu leží v obci Frýdštejn u Malé Skály. Dominantou je zde patnáctimetrová hradní věž na nejvyšší pískovcové skále.

Zřícenina hradu Frýdštejn u Malé Skály. Foto: Vaclav Hroch

Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála se tyčí na samotném na okraji skalního masivu v Českém ráji ve výši asi 20 metrů. Přístupné k prohlídce je nádvoří a hradní vyhlídková věž, zbytek zámku aktuálně slouží jako hotel. Zámek vznikl přestavbou původního hradu Skála postaveného ve 14. století. K zámku vede autentický spojovací most s barokními sochami.

Hrubou Skálu můžete mít spojenou například s klasickým českým pohádkovým filmem Princ Bajaja. Zdroj: Pyty

Zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek získal po Bílé hoře Albrecht z Valdštejna. Mnichovo Hradiště nabízí hned několik prohlídkových okruhů, díky kterým můžete navštívit unikátní interiéry s rozsáhlou sbírkou čínského, japonského a míšeňského porcelánu. K nahlédnutí je i jedinečná valdštejnská knihovna z Duchcova, kterou spravoval světově proslulý G. Casanova nebo zámecké empírové divadlo.

Zámek Mnichovo Hradiště je známý mimo jiné i pro svou jedinečnou knihovnu či empírové divadlo. Foto: balounm

Zámkem v Mnichově Hradišti ale výčet památek Českého ráje ani zdaleka nekončí. Za vidění stojí také romantické pozůstatky skalního hradu Rotštejn, malebná zřícenina hradu Zbirohy, hrad Valečov, zámek Hrubý Rohozec, jež se tyčí na opukové skále nad údolím řeky Jizery, nebo Jičínský zámek. Ať už se rozhodnete prozkoumat krásy Českého ráje návštěvou zdejších skalních útvarů nebo památek, po cyklotrasách, pěšky nebo autem, rozhodně nebudete litovat.

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock