Výhody a funkce vnější stínicí techniky

Díky svému pozitivnímu vlivu na prostředí uvnitř budovy patří stínicí technika prakticky ke každému rodinnému domu či bytu. Její přednosti byly popsány v mnoha článcích. Dokáže uspořit energii, snížit hluk, zvýšit bezpečnost proti krádeži, zkrášlit interiér i samotnou stavbu. Přesto se najdou i další vlastnosti, o kterých se příliš nemluví a jež je dobré vzít rovněž v úvahu. I ty ukáží, jak důležitá stínicí technika je a jak dobré je počítat s ní již v projektu.

V případě, že stínicí techniku architekt či projektant nenavrhne, zbudou na uživatele jen dodatečná a často velmi omezená řešení. Pod tlak se navíc dostane i rozpočet. Zatímco na koupi bytu či rodinného domu si lze pořídit hypotéku, na samotnou výbavu nikoliv. Pokud tedy budova roletu, screen či jiný stínicí prvek nemá, dostává se jejich nákup automaticky do finanční konfrontace s kuchyňskou linkou, televizí či krásnou obývací stěnou. A jelikož člověk přemýšlí spíše emocionálně, málokdy tento souboj vyhraje. Výsledkem je bydlení v sice krásných, ale mnohdy nepříliš pohodlných domácnostech, ve kterých je nejen nadměrné teplo, ale často i přebytek světla.

Světlo v 21. století

Světlo negativně působí kvůli velkému kontrastu jasů mezi ozářenými a neozářenými plochami či odrazu od lesklých předmětů. S přibývajícími technologiemi a rozvoji měst je však nepříjemné i v noci. Budeme-li se tak bavit o stínicí technice, pak je zapotřebí zmínit i tuto část dne, kdy pomocí vhodného typu stínění dokážeme nejen lehce snížit hluk, ale zároveň regulovat či zcela zamezit světlu z pouličního osvětlení. Výsledkem je výrazně lepší kvalita spánku a následně i celého dne. Důvod je zřejmý. Spánkem trávíme přibližně jednu třetinu života a je pro správné fungování těla nezbytný. Dochází v něm k celkové regeneraci, či doslova k omlazování organismu a ke správné přípravě celého těla na další den. V případě nemoci pak může přispět i k rychlejšímu léčení.

Spánkový hormon melatonin

Kvalitní spánek přímo ovlivňuje hormon, jenž je produkován epifýzou (nadvěskem mozkovým, tzn. částí mezimozku) a nese název melatonin. Čím více tohoto hormonu tělo vytvoří, tím lépe se nám spí. Jeho produkce je však největší během tmy, což u většiny dnešních domácností odkryje první problém. Spousta z nich se totiž nachází poblíž cest či přímo pouličního osvětlení. Výsledkem je nejen spánek v hluku, ale rovněž za světla či šera, s čímž je spojená menší tvorba melatoninu. Není tedy divu, že se čím dál více objevují lidé s problémem usnout či přerušovaným spánkem. Vše je pak příčinou nižší regenerace, rychlejšího stárnutí a mnohdy i delší doby spánku potřebného k dostatečnému odpočinutí.

Vhodným řešením je stínicí technika. Chceme-li však kromě tmy dosáhnout i lehkého snížení hluku, zvýšení bezpečnosti či zlepšení klimatu uvnitř budovy, je zapotřebí přemýšlet o té vnější. Konkrétně se jedná o předokenní rolety, screeny či žaluzie. Vzhledem k tomu, že posledně jmenovaný typ může způsobovat hluk při vysokém větru, bavme se především o roletách a screenech.

Předokenní rolety

Předokenní rolety jsou nejčastěji vyráběny z kvalitních hliníkových lamel lišících se od sebe tvarem, rozměry, vlastnostmi i technologií výroby. Často bývají extrudované nebo válcované vyplněné PUR pěnou. V případě jejich ztažení pak tato kombinace přináší zákazníkům stínící prvek, jenž dokáže lehce zvýšit izolaci proti hluku a zároveň vytvořit úplnou tmu. Tedy ideální podmínky pro klidný spánek. Díky moderním prvkům ovládání, elektrickému řízení či rádiovému ovládání, je zároveň možné nastavit automatické vytažení rolety např. s východem sluncem, v době kdy se potřebujeme probudit, či lehce před ní.

Screenové clony

Screenové clony, zkráceně screeny, jsou ve vlastnostech i způsobech ovládání předokenním roletám velmi podobné. Rozdílem je stínicí prvek, ze kterého jsou vyrobeny. Tím totiž není lamela, nýbrž speciální velmi odolná tkanina, jež uživatelům i při úplném ztažení umožňuje průhled ven. Pokud se však nacházíme v místech, kde je v noci přebytek světla, je vhodné zvolit neprůhlednou variantu - tzv. black out. Díky skladnosti obou typů látek pak mají screeny oproti jakémukoliv jinému vnějšímu stínění velmi malé boxy.

Nezapomínejme na kvalitu

Ať už se stínicí technika řeší přímo do projektu a nebo je předmětem dodatečné instalace, je nutné kromě správného typu zvolit i dobrého výrobce. Většina uživatelů v tomto chybuje. Zvolí buď prvního sympatického dodavatele, na kterého narazí, a nebo osloví dvě až tři firmy, nechají si zhotovit nabídku a vyberou nejlevnější variantu. V některých případech toto jednání možná bude mít úspěch, častokrát nikoliv.

Výrobců předokenních rolet a screenových clon je totiž v dnešní době spousty. Chceme-li zvolit toho správného, pomůže nám sledovat:

  • délku záruky, jež je s kvalitou výrobku často úměrná,
  • historii a obrat firmy, které nejen napoví, zda bude firma existovat i v případě problémů, ale rovněž odhalí kolik zakázek má již za sebou,
  • specializaci či šířku sortimentu, díky níž mnohdy zjistíme čemu firma věří, co vyvíjí a zda má s produktem, jenž jsme vybrali, skutečně zkušenosti (méně může být více),
  • zázemí,
  • certifikáty.

Závěr

Televize, obývací stěna a nejmodernější hifi soupravy bezpochyby patří k zařizování nového bydlení. Pokud však není vyřešeno kvalitní stínění, je vhodné na základě výše uvedených informací začít právě s ním. Vybrat kvalitní typ, vhodného výrobce a vytvořit prostředí, ve kterém budou obyvatelé rádi trávit čas nejen během letních dní, ale i kvalitně odpočívat v noci.

Autor: Honza Hejhálek
Foto: archiv společnosti Building Plastics