Wienerberger znovuzprovoznil čtyři závody, další následují v březnu a dubnu
Praha 20. února (ČTK) - Jeden z největších českých výrobců cihel Wienerberger v lednu opět zprovoznil své závody v Hranicích, Stodu, Holicích a Jezernici, které loni odstavil na dva až tři měsíce kvůli nízké poptávce. Další závody uvede firma v provoz v březnu a dubnu. Dohromady začne opět fungovat osm z deseti závodů společnosti na pálené výrobky. Firma to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě. O znovuotevření dnes také informovaly Hospodářské noviny. Znovuzprovoznění závodů plánoval Wienerberger původně v druhé polovině února. V režimu dlouhodobé odstávky setrvá závod v Týně nad Vltavou, výrobu naopak nepřerušila Cihelna Kinský v Kostelci nad Orlicí.
V březnu Wienerberger plánuje obnovit produkci v Ledčicích, Šlapanicích a Řepově. Závod Novosedly čeká začátek výroby v dubnu. Závod v Týně nad Vltavou zůstane odstavený kvůli přetrvávající nízké poptávce po pálených výrobcích.
Firma měla předloni 900 zaměstnanců, loni jich 59 propustila. Dříve také uvedla, že omezí investice a čeká za loňský rok meziročně menší tržby, přesto se některé závody po nedobrovolné odstávce modernizovaly. Wienerberger se zaměřil hlavně na automatizaci procesů. Podle výrobního ředitele společnosti Vlastimila Cecha se například digitalizoval závod Stod u Plzně a ve Šlapanicích se instalovali robotické linky s kamerovým systémem pro on-line vyhodnocování kvality výrobků.
Stavebnictví očekává růst, Wienerberger přináší novinky
Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání a pozvolného růstu. Podle generálního ředitele společnosti Wienerberger Kamila Jeřábka je výhled do tohoto roku pozitivnější než ten…
Výrobci cihel odstavují své závody pravidelně, a to i v době, kdy je poptávka po jejich výrobcích. Zpravidla ale netrvá déle než čtvrt roku a přestávka následně většinou slouží k modernizaci a inspekci.
Podle generálního ředitele Wienerbergeru Kamila Jeřábka je výhled do tohoto roku pozitivnější než na ten předchozí a poptávka po cihlách by se tak měla obnovit v druhé polovině letošního roku. "K rozhýbání trhu je třeba zvýšit dostupnost financování vlastního bydlení. Zásadním milníkem pro rok 2024 tak bude jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb. Průměrná úroková sazba u komerčních hypoték se dnes pohybuje nad pěti procenty. Obecně budou ale sazby pod čtyři procenta na konci roku úspěchem," dodal Jeřábek.
Loni na podzim odstavil téměř všechny své závody také další velký český výrobce cihel Heluz. Ten ale na rozdíl od Wienerbergeru podle obchodního ředitele společnosti Petra Porubského v blízké době neplánuje obnovit jejich provoz. Čekat bude na oživení poptávky, na kterou bude reagovat opětovným zprovozněním výroby. V částečném provozu prozatím udržuje společnost pouze závod Hevlín II. na Jižní Moravě.
Téma: Cihly Wienerberger
Firma Wienerberger měla v roce 2022 tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 4,87 miliardy Kč. Meziročně stouply o 20,5 procenta. Zisk po zdanění stoupl předloni o 68,9 procenta na 1,32 miliardy Kč. Výsledkově to byl pro firmu jeden z nejlepších roků. Vyplývá to z výroční zprávy firmy. V ČR má společnost sedm cihelen a dva závody na výrobu střešní krytiny.