Woven City bude stát v místech, kde se psala historie závodu Higashi-Fuji. Chytré město nabídne autonomní vozidla, roboty, vodíkovou energii a samozřejmě i celou řadu řešení založených na umělé inteligenci.

Woven City: město budoucnosti na úpatí Fudži

Představte si, že žijete ve městě, které vypadá jako z filmu sci-fi – roboti vám nosí nákupy, auta jezdí sama a domy se postarají o vaše maximální pohodlí. Právě takové město budoucnosti staví Toyota na úpatí hory Fudži v Japonsku.

Toyota udělala odvážný krok směrem k budoucnosti, kterou si ještě před pár lety málokdo dokázal představit. Společnost se rozhodla postavit na úpatí hory Fudži vlastní chytré město, které má být nejen ukázkou technologických inovací, ale také živou laboratoří budoucnosti, kde se budou testovat nové způsoby lidského soužití s roboty a chytrými technologiemi.

Výstavbu města Woven City oznámila Toyota na veletrhu CES 2020 v Las Vegas. V experimentálním prostředí chce společnost testovat a zdokonalovat technologie, které by jednou mohly změnit svět.

Ve Woven City budou roboti jako doma

Název Woven City, což v překladu znamená "protkané město," odkazuje na kořeny Toyoty, jejíž zakladatel Sakiči Tojoda vynalezl automatický tkací stroj, který usnadnil lidem práci. Odkaz tkaní se promítá i do uspořádání samotného města, v němž se prolínají různé formy dopravy – od chůze až po autonomní vozidla [1]. Ve městě se budou nacházet tři typy ulic propojených na úrovni terénu. Jeden bude vyhrazený pro autonomní řízení, další pro chodce a třetí pro chodce s vozidly pro osobní mobilitu (například kola). Projekt města má stát celkem 8 miliard liber (10,13 miliardy dolarů) a podle deníku Express by se první obyvatelé měli nastěhovat do konce roku 2024 [2]. Postupně by zde mělo žít až 2000 obyvatel, včetně zaměstnanců Toyoty, vědců a jejich rodin.

Chytré město se přizpůsobí potřebám svým obyvatel

Infrastruktura prototypového města budoucnosti bude zcela integrována s chytrými technologiemi. Woven City tedy bude ekologické, autonomní a energeticky samostatné město [3]. Vše od dopravy po energetickou síť bude optimalizováno pro maximální efektivitu a udržitelnost. Roboti zde nebudou jen kuriozitou, ale skutečnými pomocníky pro místní obyvatele. Autonomní roboti budou doručovat zásilky, starat se o zeleň a dokonce pomáhat při poskytování zdravotní péče. Domy budou vybaveny nejmodernějšími chytrými zařízeními, která budou schopna se učit z chování obyvatel a přizpůsobovat se jejich potřebám. Město bude fungovat na základě obnovitelných zdrojů energie, čímž se Toyota snaží demonstrovat možnosti udržitelného rozvoje. Za inovativním projektem stojí renomovaný architekt Bjarke Ingels, jehož rukopis se odráží v tak ikonických stavbách, jako je nová věž World Trade Center v New Yorku, fascinující Lego House v Dánsku nebo futuristický kampus Google Mountain View v Kalifornii [4].

Místní obyvatelé budou žít v ekologických „chytrých“ domech postavených ze dřeva, které budou primárně napájeny vodíkovou energií a vybaveny solárními panely [2].

Stane se Woven City inspirací pro budoucí města, nebo zůstane jen fascinující ukázkou technologických možností? Odpověď nám dá až čas. Jedno je jisté: Toyota tímto projektem nastavuje naší současnosti zrcadlo a odhaluje, kam až nás mohou technologie zavést.

Zdroje:

[1]  www.woven-city.global Oficiální web Woven City
[2]  www.toyotanews.eu IToyota zahájila výstavbu města Woven City. Online. Toyota News. 2021.
[3]  interestingengineering.com McFADEN, Christopher. ‘Living laboratory’: Japan’s ‘Woven City’ to get 1st residents — Toyota. Online. Interesting Engeneering. 2024
[4]  www.japan-cars.cz Toyota postaví pod horou Fuji vodíkové město budoucnosti. Online. Japan Cars. 2020.
[5]  www.hybrid.cz Toyota pod horou Fuji postaví bezemisní město budoucnosti. Online. Hybrid. 2020.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Toyota Woven City